ב"ה יום רביעי, ד' אלול תשע"ח | 15.08.18
ר' נפתלי קראוס ז"ל בעת הראיון ל'שטורעם', לפני כ-11 שנים
ר' נפתלי קראוס ז"ל בעת הראיון ל'שטורעם', לפני כ-11 שנים צילום: ארכיון שטורעם.נט
ברוך דיין האמת: הסופר והעיתונאי ר' נפתלי קראוס ז"ל

במוצאי השבת הגיעה הבשורה המצערת על פטירתו של הסופר והעיתונאי ר' נפתלי קראוס ז"ל ● הלווייתו התקיימה ברחובות ● ר' נפתלי, עיתונאי מחונן ומוכשר, חד לשון והבעה, שידיו רב לו גם בשטח עולם הספרות החב"די, זכה לנסוע בצ'רטר הראשון שיצא מארה"ק לרבי ושוחח בראיון מיוחד לאתר חב"ד-'שטורעם' לקראת י"א ניסן לפני כ-11 שנים, ובו שחזר מעט מקשריו ופגישותיו עם הרבי ● לכתבה המלאה >>>
מערכת שטורעם
ברוך דיין האמת: בצער רב התקבלה עם צאת השבת הידיעה המצערת על פטירתו של הסופר והעיתונאי הוותיק ר' נפתלי קראוס ז"ל במהלך השבת. ר' נפתלי, חסיד חב"ד, שימש ככתב ותיק בעיתון 'מעריב' וכפעיל בולט ב'פועלי אגודת ישראל'.

בשנת תשי"ח נשא את רעייתו בתיה, בת החסיד ר' שמואל זלמנוב ולאחר נישואיו התקרב לחב"ד ולרבי ואף שימש כחבר הנהלת צעירי אגודת חב"ד, במסגרת זו עסק בין השאר בהפצת עלוני השיחות לנוער וזכה לקבל הדרכות ועידודים מהרבי בנוגע לכך.

ר' נפתלי היה אחד הסופרים הוותיקים שחיבר עשרות ספרים, בהם עשרות ספרי יהדות וחסידות המתורגמים לשפת האם שלו, הונגרית. במהלך השנים פרסם מאמרים וטורים בעיתונות הישראלית על חצר הרבי והליכותיו, היה מבכירי 'שערים', וערך בשנות המ"מים את עיתון "ברשת חב"ד" שהופיע מטעם הרשת.

ר' נפתלי, עיתונאי מחונן ומוכשר, חד לשון והבעה, שידיו רב לו גם בשטח עולם הספרות החב"די, שוחח בראיון מיוחד לאתר חב"ד-'שטורעם' לקראת י"א ניסן לפני כ-11 שנים, ושחזר מעט מקשריו ופגישותיו עם הרבי.

המנוח זכה לנסוע בצ'רטר הראשון שיצא מארה"ק לרבי ושחזר: "נקבע לי תור לשלוש וחצי בלילה, והתקבלתי בפועל בשעה שמונה בבוקר ליחידות. הרבי הפתיע אותי מאד ושאל: מה עם הבעיה (עליה כתבתי לו שנתיים קודם לכן) של נשירת השערות שלי. אני עצמי כבר שכחתי מהעניין כי הוא הסתדר, אך הופתעתי שהרבי זכר זאת. היחידות ארכה כעשרים דקות ובמסגרתה הרבי ביקש ממני לפרסם יהדות", סיפר ר' נפתלי ז"ל.

קראוס סיפר בראיון: "בשמחת תורה שנה אחת לפני ההתקף לב שעבר הרבי, השתתף בהקפות השופט חיים כהן, הרבי מאד קירב אותו ואף נתן לו הקפה. הוא רקד והרבי רקד יחד איתו.

"במוצאי החג העברתי ל'מעריב' ידיעה גדולה תחת הכותרת "השופט כהן רקד אצל הרבי והוודקה נשפך כמים". למחרת כשהגעתי בבוקר לתפילה הגיע אלי אחד המזכירים וקרא לי לעלות אל חדרו של הרבי. הגעתי לחדר והידיעה הייתה מונחת על שולחנו של הרבי. לא הבנתי מה קרה, הבנתי רק שכנראה 'מעריב' הכניס את הידיעה שלי.

"הרבי חייך ואמר: יישר כח יישר כח, אך מדוע כתבת "הוודקה נשפך כמים" ולא ה'משקה'. בכל אופן, על מנת לתקן את העניין, הרבי נתן לי חבילת דולרים לחלק לכל עובדי העיתון ולהגיד עמם 'לחיים', ואת תמורת הדולר לתת לצדקה".

על הספרים הרבים שאותם חיבר המנוח נמנים עשרות ספרים וכותרים בנושאי יהדות בשפה ההונגרית, האנציקלופדיה הדתית, שבה שימש כעורך, השנתון הדתי האנציקלופדי, 'הרבי שנאשם בבגידה ומרידה במלכות' של רשת אהלי יוסף יצחק וכן הספר 'מחתרת חסידית בברית המועצות' גם בהוצאת רשת אהלי יוסף יצחק, וכן הספר 'ואני תפילתי', שהינו תרגום לספרו של הרב ניסן מינדל.

הותיר אחריו את יבדלחט"א רעייתו בתיה, בנו ר' שמואל מקראון הייטס, בתו מרים שיינדל הרפז מנוף איילון ובתו גב' רחל נוב מרחובות, נכדים ונינים שי'.

הלווייתו יצאה הערב (מוצ"ש) מביתו ברחוב מנדלה 6, רחובות.

ת.נ.צ.ב.ה.

י"א בשבט תשע"ח