ב"ה מוצאי ש"ק, ז' כסלו תשע"ח | 25.11.17
צילום: שטורעם.נט
תושבי קרית-מלאכי בהילולת "הסבתא מחברון"

מאה תושבים, בהם קבוצה גדולה של חברות מועדון ויצ"ו, עלו אתמול (יום שני) כ"ד בשבט לעיר האבות בשני אוטובוסים ממוגני ירי לרגל "יום ההילולא" של הרבנית הצדקנית, בעלת מופת, מנוחה רחל זכותה תגן עלינו ● מאחורי היוזמה הרב יוסף הרטמן ● לכתבה המלאה >>>
מערכת שטורעם
"חמישים שנה לא הייתי במערת המכפלה בחברון"!..."התרגשתי מאוד, הייתה זאת חוויה מיוחדת"... "לאחר מלחמת ששת הימים לקחו אותנו מביה"ס לחברון..."מאז לא זכיתי לפקוד את קברי האבות והאמהות"... כך סיפרו תושבות קריית מלאכי.

מאה תושבים, בהם קבוצה גדולה של חברות מועדון ויצ"ו, עלו אתמול (יום שני) כ"ד בשבט לעיר האבות בשני אוטובוסים ממוגני ירי לרגל "יום ההילולא" של הרבנית הצדקנית, בעלת מופת, מנוחה רחל זכותה תגן עלינו.

בציונה הקדוש אמרו יחד פרקי תהילים. משם המשיכו למערת המכפלה, גם שם העתירו בתפילה. הרב יוסף הרטמן, המארגן בהתנדבות את הנסיעות לחברון קרוב לחמישים שנה(!) חמישה דורות ממשפחתו גרו בחברון, הקריא בשני המקומות "פדיון נפש כללי" למען כל עם ישראל, למען החולים הרבים לרפואה שלימה, לישועות הכלל והפרט, ולהחשת הגאולה. בארגון סייע הרב יוסף שניאורסון, שניהם צאצאים של הרבנית.

לאחר מכן עלו לאולם גוטניק הסמוק למערה שם ציפתה להם סעודת מצווה קלה ושתיה חמה. למקום הגיעו מאות רבות של יהודים חסידי חב"ד ואוהדים מכל הארץ. התקיימה התוועדות חסידית בשירה וריקודים והמששתפים שמעו דברי תורה מרבני חב"ד צאצאי הרבנית הצדקנית, הרב זאב דב סלונים - רב מרכז העיר ירושלים וחבר בי"ד רבני חב"ד והרב משה צבי הלפרין - יו"ר איגוד צאצאי רבנו הזקן.

ארגן והנחה את האירוע המרשים והמרגש הרב דני כהן -שליח הרבי נשיא דורנו לחברון. דובר היישוב היהודי בחברון-ר' נועם ארנון שסיפר על הקשיים הרבים העומדים בפני תושבי המקום ואף מחה נמרצות על "גזירת ההקפאה" כנגד בניה יהודית. "אנו קוראים לממשלת ישראל להתעשת מיד ולצאת בתנופת בניה בחברון עיר האבות העיר העברית הראשונה, בה גר אברהם אבינו לפני ארבעת אלפים שנה", אמר.

הצייר העולמי המפורסם חסיד חב"ד - הרב ברוך נחשון מראשוני התושבים בקרית ארבע. דמותו המיוחדת, חבוש בכומתה שחורה ומגדל זקן ארוך, מדברת בעברית רהוטה ובחוש הומור, סיפר על בנו הפעוט בן חצי השנה אברהם ידידיה ז"ל שנפטר.

הוא נולד בחברון, היה הנימול הראשון במערת המכפלה ונקבר הראשון בחלקת בית העלמין העתיקה בחברון, בזכות מסירות נפשה של רעייתו שרה, שאמרה לשר הביטחון: "אברהם קבר את שרה בחברון היום אני שרה קוברת את בני אברהם".

הנסיעה סובסדה ע"י הממונה על המחלקה לתרבות יהודית - עו"ד הרב בצלאל מזרחי, מנהל המחלקה רפאל אילו בעידודו של ראש העיר מר אליהו זוהר. הרב יוסף הרטמן הודה לשלושתם במילים חמות על העזרה.

האירוע עבר בצורה מכובדת ומרשימה. תושבים רבים הביעו את רצונם לצאת לסיור יסודי בחברון עם הרב הרטמן ליום שלם, לשמוע את סיפוריו והסבריו המרתקים והמאלפים.
כ"ה בשבט תשע"ז