ב"ה יום שני, כ"ט שבט תשפ" | 24.02.20
למעלה: הרב מונדשיין ז"ל. למטה: הרב רודרמן והספר החדש
למעלה: הרב מונדשיין ז"ל. למטה: הרב רודרמן והספר החדש
'המסע האחרון' נולד מחדש ● ראיון לחג הספרים

ערב יום היארצייט השני של הביבליוגרף וההיסטוריון החב"די הנודע הרב יהושע מונדשיין ז"ל יצא לאור בהשגחה פרטית הספר החדש "המסע להאדיטש" של הסופר החב"די הרב זלמן רודרמן שי', המבוסס על הספר 'המסע האחרון' שהוציא בזמנו הרב מונדשיין ● יחד עם העובדה שאנו עומדים ערב 'חג הספרים' ה' טבת ומציינים מלאות 30 שנה ל'דידן נצח' ישבנו לראיון מרתק עם הרב רודרמן שבו הוא מספר, בין היתר, איך נולד הרעיון לכתוב ספר על ספר, איך לדעתו היה מגיב הרב מונדשיין אילו היה קורא את הספר החדש המבוסס על ספרו, על אישיותו הייחודית של הרב מונדשיין וגם: על החוסר בסופרים חב"דיים משובחים ● ספר, סופר וסיפור >>>
שימי סגל

שלום הרב רודרמן. אנחנו משוחחים לרגל השקת ספרך החדש 'המסע להאדיטש' ולאור העובדה שהספר מבוסס על 'המסע האחרון', ספרו של הביבליוגרף וההיסטוריון החב"די הנודע, הרב יהושע מונדשיין ז"ל, שבהשגחה פרטית בשבת זו יחול היארצייט השני שלו. לפני הכול, ספר לנו בכמה מילים על מהות הספר ותוכנו.

"'המסע האחרון' הוא ללא ספק אחת מיצירותיו הגדולות והחשובות של הרב מונדשיין ז"ל. מדובר במלאכת מחשבת מחקרית ותיעודית המתארת בפרוטרוט את מסע כ"ק אדמו"ר הזקן זי"ע בחמשת חודשי חייו האחרונים בעלמא הדין – מליאדי הקרובה לגבול אל תוככי רוסיה הצארית. הסיבה לכך הייתה תמיכתו הפעילה של אדמו"ר הזקן בנצחון הצאר הרוסי וסירובו הנחרץ להימצא אפילו רגע אחד תחת שלטון הכיבוש של הקיסר הצרפתי, נפוליון בונפרטה, בו הוא ראה התגלמות של הרוע, בגשמיות וברוחניות.

"בלב היצירה המחקרית המרשימה, פיענוח מכתב שכתב כ"ק אדמו"ר האמצעי זי"ע אחרי המלחמה לחסיד קרוב שזהותו לא מפורשת. המכתב מתאר את שקדם לחודשי המסע, את עוללות המסע עצמו ואת השבר שפקד את משפחת בית הרב וכל יתר הנלווים אליו עם הסתלקותו הפתאומית של אדמו"ר הזקן, זמן קצר קודם הגעתם אל המנוחה ואל הנחלה.

"'המסע להאדיטש' הוא ורסיה מעובדת ומותאמת של הספר הנ"ל – לילדים ולבני הנעורים".

איך נולד הרעיון לספרך ומה בעצם מבדיל בינו ובין המקור?

"הרעיון לספר נולד בפנייה ישירה של הרב מונדשיין אליי לפני כארבע שנים וחצי. באותם ימים הוא עמד לסיים את הכנת ספרו 'המסע האחרון' לדפוס, וכבר אז הוא חש רצון עז להנחיל את תוכנו של הספר גם לבני הדור הצעיר. כשפנה אליי הרגשתי כמובן מוחמא מאוד מכך.

"ההבדל בין שני הספרים רב, בעיקר בצורת ההגשה. 'המסע האחרון' כתוב כילקוט מחקרי שלתוכו הוכנסו אין ספור פרטים, גרסאות, תמונות ומסמכים. כדי להתאים את תוכנו לקורא הצעיר, היה עליי להפוך את המחקר לסיפור ואת ריבוי הפרטים, שלא תמיד יש ביניהם קשר ישיר, לתפור לעלילה אחת רציפה, מרגשת ואף מותחת.

הרב מונדשיין מוכר וידוע לכולנו כאיש הספר החב"די. עוד זכורה לטוב הסדרה המופלאה שלו 'סיפורים וגלגוליהם' באתר חב"ד-שטורעם. מה הביא אותו לכתוב ספר שכולו סיפור?

"'המסע האחרון' הוא לחלוטין לא ספרי סיפורים בהגדרתו, אלא ספר היסטורי חשוב מהמעלה הראשונה. אנחנו מדברים על אחת התקופות היותר דרמטיות בחיי כ"ק אדמו"ר הזקן, כאשר הוא נאלץ לצאת למסע בעיצומו של חורף סוער וקשה, מסע שלמרבה היגון הסתיים בהסתלקותו. אם תשאל חב"דניק מהשורה מה ידוע לו על מלחמת נפוליון-אלכסנדר ועל השפעת אדמו"ר הזקן על המלחמה, הוא יידע שניים-שלושה סיפורים על כך. כאן לראשונה נפרשת התמונה המלאה ואפשר להבין מה בדיוק התחולל בשדות המערכה, והיכן היה ומה עשה אדמו"ר הזקן בכל שלב ושלב במלחמה".

מה לטעמך ייחד את הרב מונדשיין משאר כל הסופרים וההיסטוריונים החב"דיים?

"קטונתי מלחלק ציונים לעמיתיי הסופרים, ובוודאי לא אכניס את ראשי בתחום המחקר שאיננו תחומי. אבל הרב מונדשיין ז"ל היה מחוייב בראש ובראשונה לאמת. לאמת, כמובן, כפי שהוא תפס אותה. ועם זאת, חשוב להוסיף ולציין כי מהיכרותי איתו הוא היה מחוייב לא פחות מכך לכבוד ליובאוויטש ולכבודם של הרביים זי"ע".

ספר לנו על אנקדוטה מעניינת במיוחד שזכורה לך מהעבודה המשותפת שלכם.

"טוב, לא צריך להגזים. לא הייתה לנו "עבודה משותפת". ההיכרות שלנו החלה דווקא בחיכוכים... כאשר הוא היה שולח הערות – לפעמים סרקסטיות – על סיפורים שונים שכתבתי בשעתו ב'שיחת השבוע'. בהתחלה זה היה מכעיס אותי. אמרתי, "אני לא היסטוריון אלא בסך הכול לוקח מידע שמופיע בכתובים, מעבד ומגיש אותו מחדש לקוראיי". בהמשך הבנתי והפנמתי את גודל האחריות שיש למי שכותב ומדפיס סיפורים שהקוראים תופסים אותם כאמיתיים. אז גם התחלתי להעריך אותו ואת ביקורתו ואט אט התפתח בינינו קשר, שהגיע לאחד משיאיו בתקופה בה שימשתי עורך בשבועון 'כפר חב"ד'. באותה עת נדרשנו להשיב מלחמה שערה לפרופסור שומר מצוות שבז לעמדתו של הרבי בשאלה היסטורית עובדתית מסויימת. הכנסתי אז את הרב מונדשיין לתמונה. הוא נענה לאתגר בשמחה והקדיש לנושא – שאם אינני טועה השתרע על פני שלוש כתבות עוקבות – זמן יקר. אז גם נוכחתי לדעת כמה חשוב לו להוכיח את העובדה שמילה של הרבי – קודש היא".

אם הרב מונדשיין היה רואה את הספר שהוצאת על ספרו, איך לדעתך היה מגיב על תוכנו?...

"באחת משיחותינו על האפשרות שאעבד את ספרו לילדים, הוא אמר לי בהומור האופייני לו: "אם תעשה את זה, לפחות תהיה מוגן מהתקפה ב'סיפורים וגלגוליהם'". כך ש'המסע להאדיטש' הוא לא רק לרצונו אלא גם פרי יוזמתו. עם דבר אחד הייתה לו כנראה בעיה רצינית, עם ה'פתח דבר' שבו אני כותב עליו ומשבח את אישיותו. אבל אם הוא היה איתנו כדי להגיב, הדברים עליו ממילא לא היו צריכים להיכתב...".

ברשותך, עוד שאלה אחת מציקה: ככל שהציבור מתחבר יותר ויותר לאינטרנט ולרשתות החברתיות נדמה כי ארסנל הסופרים, לפחות החב"דיים, הולך ומצטמצם. מה לדעתך ניתן לעשות על-מנת לגרום לאנשים ש'יש להם את זה' להתחיל לכתוב?

"אכן יש היום בעיה בתחום הכתיבה וההוצאה לאור ואני מדבר על כתיבה והוצאה לאור של ספרים טובים ואיכותיים. הבעיה נובעת מכך ששוק הספרים נעשה פחות רווחי. שהלוא גם מי שכותב כי הוא מוכשר וכי הוא שואף להביא עצמו לידי ביטוי, חייב בשורה התחתונה לקיים את עצמו. האם הקושי הכלכלי בשוק הספרים נובע מחדירת האינטרנט לחיינו? לא בדקתי ולא חקרתי זאת.

"שני דברים אפשר בוודאות לומר: ראשית, הרבי עודד כתיבה יוצרת והוצאה לאור של ספרות חינוכית. שנית, ככל שמדף ספרי הקריאה החרדי והחסידי צמח לבלי הכר ב-20 השנים האחרונות, עדיין אין הקומץ משביע את הארי ויש צורך בעוד ועוד ספרי איכות. ואשר לפרנסה? היא ממילא מהקב"ה.

בעמדנו ערב 'חג הספרים' אי אפשר שלא לשאול אותך על החג שמן הסתם אתה הכי מזדהה איתו. איך אתה מתכוון לחגוג אותו השנה, ובעיקר עם כמה ספרים?...

"כשהרבי דיבר על ה' טבת כעל 'חג הספרים' הוא התכוון לא רק לקניית ספרים אלא גם ובעיקר לשימוש בהם. יש אם כן לשים את הדברים בפרופורציה ולזכור שאחרי הקנייה צריך גם לפתוח וללמוד או לקרוא. ככל אחיי החסידים אקנה גם אני ספרים ביום המיוחד הזה. וגם מהצד היוצר אני חוגג ב"ה עם שני ספרים, שמבחינת האזור התרבותי שלהם רחוקים זה מזה כרחוק מזרח ממערב, אבל אני מקווה ומאמין ששניהם טובים מאוד. הספר השני הוא 'משפט סעדיה', עלילה מרגשת סביב סיפור חטיפתם של ילדי תימן שבימים אלה נמצא חזק בכותרות".

לסיום, האם ניתן יהיה להשיג את 'המסע להאדיטש' במהלך ימי המכירה המיוחדים של ה' טבת?

ברור שכן. בכל החנויות החב"דיות וגם בחלק מהחנויות הפועלות באזורים הכלל חרדיים.

בהצלחה!

א' בטבת תשע"ז