ב"ה מוצאי ש"ק, ז' סיון תשפ" | 30.05.20
זושא וולף, בנימין ליפקין ויאיר בורוכוב בשיחה עם הרב קוטלרסקי
זושא וולף, בנימין ליפקין ויאיר בורוכוב בשיחה עם הרב קוטלרסקי
הרב משה קוטלרסקי מדבר

לקראת כינוס השלוחים: שיחה מיוחדת עם הרב משה קוטלרסקי, שמספר על מה שצפוי השנה בכינוס ועל התוכניות לעתיד (ראיון)
מערכת 'שטורעם'

שמו של הרב משה קולטרסקי, איש 'המרכז לענייני חינוך' נקשר יותר מכול עם כינוס השלוחים העולמי הקרב ובא. שיחה עמו בימים אלו נחשבת למשאלה כמעט בלתי אפשרית.

בעוד קצת יותר משבועיים ינחתו בחצרות קודשנו, על אדמת ניו-יורק, אלפי שלוחי הרבי לכינוס שאליו נשואות כל חסידי חב"ד. זהו הכינוס שממנו שואבים השלוחים את כוחותיהם לכל השנה הבאה עליהם ועלינו לטובה. אם בימים כתיקונם שרוי הרב קוטלרסקי, מעל לראשו, במפעל השליחות, תוך כדי דאגה ועזרה מתמדת לשלוחים הפזורים על פני כל הגלובוס, בימים אלו, שבהם נכנסת מסכת ההכנות של כינוס השלוחים לישורת האחרונה – לא ניתן כלל לחשוב על שיחה שקטה ורגועה עם הרב קוטלרסקי.

רק החשיבות הרבה שנודעת לאתר 'שטורעם' בקרב השלוחים, היא אשר עמדה לנו ואשר בזכותה ניאות הרב קוטלרסקי להקדיש לנו מספר דקות.

פגשנו בו עם הגיעו לשמחת חתונת בתו של הרב אהרן דב הלפרין, עורך השבועון 'כפר חב"ד'. השיחה הקצרה שקיים עמנו, נקטעה פעם אחר פעם, בשיחות טלפון שחצו אוקיינוסים ודילגו היישר למכשירו הסלולרי, בגירסתו הזמנית הישראלית. היו אלו שלוחים מהעולם כולו. לכל אחד מהם מקשיב הרב קוטרלסקי, בעוד הוא מפגין בקיאות בתמונת המצב אותה מתאר השליח ובמילים ספורות מגיב על הדברים. בשיחות הללו יכולנו לשמוע בקשות לסיוע, דיווחים על פעילות ואפילו תיאורים של בעיות שרק שהשלוחים, ותיקים כצעירים, מרשים לעצמם לחלוק אותן רק עם אדם בדמותו של הרב קוטלרסקי, אשר לבו הרחב – ליבם הוא.

"הנה", אומר לנו ר' משה בעוד הוא מסיים עוד שיחת טלפון כשעל פניו ניכרת קורת רוח, "רק בשביל הנחת רוח לרבי שמקבל כזו בשורה טובה, מתגמדים כל הקשיים".

מפעם לפעם, ניגשים אליו כמה מבאי החתונה, שלוחים, רבנים ושועי ארץ. מעניין היה לראות כי כאשר ניגש אליו שליח צעיר ומצליח, הרב שניאור הבלין, השליח לדרזדן, כאילו גוו השפוף-משהו של ר' משה מזדקף באחת. הרב הבלין מסר לרב קוטלרסקי דיווח תמציתי וקצר על מפתיחת גן ילדים חדש בשבוע הבא בלייפציג, ולנגד עינינו חיוכו המתרחב על פניו של ר' משה.

עצם השיחה עמו תחת שמי כפר חב"ד עטופי הכוכבים, מתוך ידיעה כי בתוך פחות משלושה שבועות ינסר בחלל אולמו הענק של מלון הילטון, קולו הרם, בהכריזו את שמות המדינות, בעת מעמד ה'ראל-קאל' המפורסם – גורמת להתרגשות מיוחדת.

כמה שלוחים צפויים להשתתף השנה בכינוס? אנו פותחים.

"אינני יכול לנקוב כרגע במספרים השנה צפוי להגיע קהל גדול יותר מאי פעם. כבר עכשיו ההתעניינות היא בשיאה ומערכות הרישום עובדות במלוא היקפן".

האם עובדה זאת מעידה על הגידול שחל בצבא השלוחים?

"ב"ה, קהל השלוחים הולך וגדל משנה לשנה, והביקוש של האברכים לצאת לשליחות אף עולה על מספר המקומות שניתן להציע להם. צרות של עשירים", הוא אומר וחיוכו המפורסם מתרחב.

מדי שנה מייחד הוועד המארגן את הכינוס תחום מיוחד המאפיין אותו. אנו מבקשים לדעת מה יאפיין את הכינוס באופן מיוחד השנה.

"השנה", אומר הרב קוטלרסקי, "נגוון בתחום הסדנאות וההרצאות. החלטנו שבימי חמישי ושישי, ביום חמישי בעיקר, יהיו סדנאות וסמינרים בשפות שונות: ספרדית, גרמנית, צרפתית, וכמובן בעברית ובאנגלית. הסדנאות בשפות השונות מיועדות עבור שלוחים חדשים ובשביל שלוחים מבוגרים.

יש תכנית מיוחדת לבעלי בתים?

יש תכנית מיוחדת, אך קשה לי עדיין לפרט על הכל. הייתה לנו ישיבה ביום שלישי ועדיין התוכניות הסופיות לא סגורות. מה שאני יכול לומר הוא שאנו עובדים קשה במיוחד שיהיה ייצוג לכל מדינה ומדינה, אנחנו מצפים לשיתוף פעולה אינטנסיבי בנושא מצד כל השלוחים.

כל שנה מכריזים על מבצע חדש, אפשר כבר לספר מה יהיה השנה?

זה דבר שאנחנו עדיין לא מוכנים לספר ולפרסם עליו, אנחנו נשמור את זה בסוד עד הרגע האחרון. בכלל, המוטו שלי הוא שעד שאין לי את התוכנית והכסף אני לא מכריז על זה. אני לא אדם שמפרסם דברים בלי כיסוי, ואחרי זה לא מבצע. אנחנו מכריזים רק כשיש את היכולת והמשאבים להצליח את הפרויקט.

איך אתה משכנע את השלוחים החדשים, יותר מעשור לאחר ג' תמוז, לצאת לשליחות?

הבעיה היא לא לשכנע שלוחים לצאת. ב"ה, הבעיה שלי היא למצוא עוד מאה חמישים-מאתיים מקומות חדשים לשליחות. יש המון אברכים שרוצים לנסוע ומוכנים למסור את עצמם לשליחות, אבל אין מקומות.

הדאגה לדור העתיד של העם היהודי

מי כמו הרב קוטלרסקי, אשר נמצא במהלך השנה כמעט בכל מדינות העולם, דואג לכל שליח ומפקח על המקומות החדשים אשר אוישו השנה, יכול להעיד על התפתחות השליחות בשנים האחרונות.

הרב קוטלרסקי, אשר הפך מעין אבא לשלוחים רבים, דואג מקרוב לצרכיהם, בגשמיות וברוחניות ומלווה אותם במהלך השנה בייעוץ, סיוע והכוונה. "זה שמחה ותענוג", אומר הרב קוטלרסקי, "לשמוע על הצלחות של שלוחים ועוד יותר לראות את זה מקרוב".

מרבית השלוחים פועלים כיום בארה"ב, שם נמצא ריכוז היהודים הגדול בעולם. פעילות מיוחדת ונרחבת החלה השנה בקרב סטודנטים בקמפוסים השונים, עמם פועלים עשרות שלוחים צעירים שיצאו במיוחד השנה.

פעילות זו נעשית מתוך ידיעה שעתידו של העם היהודי נמצא בקרב אותם צעירים, שאם לא יעוררו את הזהות היהודית שלהם כעת, יתבוללו בעתיד הלא רחוק ויאבדו מהעם היהודי.

הפעילות נעשית במימונו של איש העסקים ג'ורג' ראהר, ידידו הטוב של הרב קוטלרסקי, המסייע רבות לפעילות השלוחים ברחבי העולם, בעידודו וביוזמתו של הרב קוטלרסקי.

השבת יתקיים מפגש של יותר משלוש מאות סטודנטים מכל רחבי ארה"ב עמם פועלים השלוחים במהלך השנה אשר יגיעו לשכונת קראון הייטס.

הרב קוטלרסקי מבקש להתייחס לנושא ואומר כי לדעתו מדובר בפרויקט חשוב מאין כמוהו: "זה דבר חשוב ביותר שמתפתח הודות לפעילות הנמרצת של השלוחים בארה"ב. הרבה שלוחים יצאו השנה תודות לתרומת משפחת ראהר, אני שב במיוחד לניו יורק ביום ראשון כדי לשאת בפניהם דברים בביקורם על הציון הקדוש של הרבי", מספר הרב קוטלרסקי.


ב' בחשוון תשס"ו
 
 
 
 
הגב לכתבה

תגובות
1
1. גברדיה
עסקני ציבור אפעסססס
ג' בחשוון תשס"ו