ב"ה יום ראשון, כ"א אייר תשפ"ב | 22.05.22
הרב מענטליק ע"ה
הרב מענטליק ע"ה צילום: ארכיון
30 שנים לפטירת הרב מרדכי מענטליק ע"ה

הערב, כ"ה בתשרי, חל יום היארצייט ה-30 של הרה"ח הרב מרדכי מענטליק ע"ה, ששימש כ'חוזר' של כ"ק אדמו"ר הריי"צ נ"ע וכ'שר המשקים' של כ"ק אדמו"ר זי"ע במשך 30 שנה ● בכתבה המלאה: תמונות נוספות מחייו בפרסום ראשון ● לחצו כאן!
מערכת שטורעם

הערב, כ"ה בתשרי, חל יום היארצייט ה-30 של הרה"ח הרב מרדכי מענטליק ע"ה, ששימש כ'חוזר' של כ"ק אדמו"ר הריי"צ נ"ע וכ'שר המשקים' של כ"ק אדמו"ר זי"ע במשך 30 שנה.

הרב מענטליק ע"ה היה תלמיד-חכם עצום וכיהן במשך שנים רבות כראש-הישיבה המרכזית ב-770, חבר הנהלת אגודת חסידי חב"ד, היה ממייסדי ומחזיקי 'אחי תמימים' ניו-יורק ואף חיבר את הספר אמרי מרדכי, על מסכת בבא בתרא.

דמותו של הרב מענטליק ז"ל היתה מהדמויות המרכזיות של בית חיינו במשך עשרות שנים, הן בשל תפקידו כראש הישיבה ושאר התפקידים שעמד בראשם, והן בשל אישיותו הנלבבת מחד וביטול כל ישותו ללא שיור בפני הרבי והוראותיו.

מאות ואלפי תלמידים שלמדו במהלך השנים בישיבה המרכזית שב-770 יזכרו את דמותו, כראש הישיבה, כשר המשקים או בדאגתו האישית והלבבית לתלמידי הישיבה.

את דמות דיוקנו של הרב מענטליק היטיב לתאר בשורות ספורות מר הרברט וינר במאמרו על חצר ליובאוויטש שכתב לפני עשרות שנים: "רק אדם אחד בקהל לא שר. היה זה הרב אדום הזקן שניצב לימינו של הרבי. הוא עמד מבלי לנוע כלל, והציץ בנקודה קפואה אחת על השולחן, נוכח פני הרבי. נאמר לי כי זה היה הרב מנטליק, אשר כובד בתפקיד נושא סיפלו של הרבי. רגשותיו כלפי הרבי היו כה עזים עד כי הגיע למדרגה של התבטלות, אבדן האני. הפעולה של ביטול האני מפני רצונו ואישיותו של הרבי נחשבת לאחת מפסגות הדבקות החסידית".

לרגל יום היארצייט אנו מגישים מקבץ תמונות מחייו. צפו:

כ"ה בתשרי תשע"ח