ב"ה ערב ש"ק, י"ט אייר תשפ"ב | 20.05.22
"כל אתרוג נקטף בקפידה", ר' מרדכי מושיאשוילי בשדה בקלבריה
"כל אתרוג נקטף בקפידה", ר' מרדכי מושיאשוילי בשדה בקלבריה צילום: שטורעם.נט
"מנהג חסידי חב"ד לברך על אתרוג שגדל במחוז קלבריה"

כל חסיד חב"ד יודע עד כמה הרבי ביקש במשך השנים הראשונות לנשיאותו שישיגו "אתרוג קלבריה" ובמשך השנים שיהדרו לברך על אתרוג שגדל במחוז קלבריה האיטלקי ● בחג הסוכות נברך על ארבעת המינים בהם ה"אתרוג" שרכשנו במיטב כספינו ● השבוע במדור 'המעשה הוא העיקר' במגזין עונג חב"ד ב'שטורעם' אנו מארחים את ר' מרדכי מושיאשוילי משכונת חב"ד בלוד, סוחר ד' מינים ויבואן וותיק של "אתרוגי קלבריה" מאיטליה ● "ולקחתם לכם" >>>
מנדי זילברשטרום
תעודת זהות

ר' מרדכי מושיאשוילי - שכונת חב"ד לוד

שם העסק וכתובת

'אתרוגי יאנובער - קלבריה איטליה'
המכירה המרכזית בשכונת חב"ד בלוד רחוב צמח צדק 4/1

נייד - ר' מרדכי: 050-5844418
נייד - הת' דוידי: 050-5814447

איך הגעת לתחום?

"אני עוסק כסופר סת"ם כבר למעלה מ-20 שנה ובנוסף אני מתעסק במכירת ושיווק ד' מינים כ-10 שנים. אנחנו משווקים אתרוגי יאנובר קלבריה לחסידי חב"ד בכל חלקי הארץ".

היית צריך ללמוד בשביל לפתוח עסק בתחום הזה?

"לומדים ומקבלים ניסיון ומומחיות עם השנים. לקראת חג הסוכות תשע"ז נסענו לקטוף לאנ"ש אתרוגי קלבריה מהודרים ומובחרים. זוהי עבודה קשה ומאמצת שמתחילה מיד לאחר חג הסוכות בשנה החולפת בבחירת הפרדסים הטובים ביותר הן מבחינת הכשרות והן באיכות התחזוקה והטיפול.

"ואז, לאחר זמן ארוך של קטיפה ובחירה קפדנית אנו מזמינים את אנ"ש להתכבד ולרכוש אתרוג נאה ומהודר לחג הסוכות הבא עלינו לטובה".

במה אתה טוב מהמתחרים?

"כמו שיש הרבה פרמטרים חשובים בבחירת אתרוג, נקיותו, צורת גידולו, אם פיטם או בלי פיטם וכו'... כך יש חשיבות גדולה על אופן קטיפת האתרוג ובמיוחד על הפיקוח של משגיח מוסמך שיודע ומבין בתחום בצורה מעמיקה ביותר. לנו יש את הכל ב"ה..."

למה דווקא אתרוגי קלבריה. מה רע באתרוגים פרי גידול הארץ?

"כבר לפני שנים רבות הרבי שלח שלוחים שיהיו בשעת קטיפת האתרוגים ועוד לפני כדי שיעשו ברורים ובדיקות בכדי לדעת בוודאות שהאתרוגים שנלקחים הם בחזקת בלתי מורכבים.

"ישנם הרבה פרדסים של אתרוגים במחוז קלבריה, אבל לא מכולם אפשר לקטוף. לכן חשוב ביותר שיהיה משגיח צמוד שיודע ומבין ומכיר את הפרדסים ובעליהם לעומק במשך שנים רבות.

"לכן לקחנו את הרה"ח ר' ראובן מטוסוב שליח הרבי בצרפת בתור משגיח, שהוא שנים רבות מתעסק באתרוגי קלבריה ויודע ומכיר מקרוב ממה צריך להיזהר ומהבעיות שצריך לחשש מהם.

"יש הרבה טרחה ואפילו יש לנסוע במהלך השנה כמה וכמה פעמים כדי לעמוד מקרוב ולפקח הן על הטיפול בפרדס ובפירות ועל בעיות נוספות וכו'.

"כמו שידוע האתרוגים גדלים במהלך ד' עונות השנה. לכן כל שינוי לרעה במזג האוויר יכול להשפיע על גדילת האתרוגים וכן על איכותם. בגלל זה העבודה מאוד קשה כדי לשמור על האתרוג מפני גשם ולתת מים בצורה הנכונה ועוד...

"כששאלתי בהזדמנות אחת את אחד מבעלי הפרדסים כמה שעות ביום הוא עובד? הוא ענה לי: 'זו עבודה של כל השנה'.

"לא כל האתרוגים הם מהודרים ואפילו לא כולם כשרים לברכה. אנו ממיניים ועוברים על כל האתרוגים שבפרדסים ולוקחים רק את המובחרים מביניהם וזה כרוך בטרחה מרובה ובעליות גבוהות. אנו משתדלים לתת לכל לקוחתינו אתרוגים במחירים מאוד נוחים ושמים כמטרה וכשליחות שכל חסיד חב"ד שרוצה להדר ולרכוש אתרוג קלבריה כבקשת הרבי, יוכל לקנות ולהיות מרוצה הן מהאתרוג והן במחיר. אנו פרוסים בכל רחבי הארץ בשירות אדיב ומסור.

איך מתמודדים עם כשלונות?

"בוטחים בקב"ה ומצפים שהכל יהיה בסדר. משתדלים כמה שיותר למזער נזקים".

הטיפ שלך להצלחה עם לקוחות?


"שירות אישי ומאוד טוב. לדעת מה הקליינט רוצה ולא לשגע אותו. להביא אותו ישירות אל האתרוג שמתאים לו ובו הוא מעוניין. מילה זו מילה - ולכן אני אעשה הכל כדי שהלקוח יהיה מרוצה אפילו אם נדרש להשקיע מעל ומעבר. צריך לזכור העסק הזה פועל כל השנה אך בפועל מול הלקוח הוא כחודש ימים בלבד בשנה שבו אני אמור להשקיע את המירב בלקוח".

הפצת המעיינות בעסק?


"ישנה בקשה של הרבי לקחת אתרוג קלבריה. אנו מרגישים בהבאת האתרוגים האלו לחסידי חב"ד בישראל - שליחות..."

הנחה מיוחדת לגולשי אתר 'שטורעם' לשבוע הקרוב?

"ניתן 5 % הנחה במקום לכל מי שירכוש לעצמו אתרוג קלבריה מהודר לחג הסוכות הבא עלינו לטובה"
ה' באלול תשע"ו