ב"ה יום רביעי, י"ט ניסן תשע"ט | 24.04.19
סיפורו של המנצח ● יין ישן וטוב

הדרך לעלייתו בסולם החיים המוסיקאליים והאמנותיים בחיפה היתה סלולה לפניו, אך באמצע עלייתו המסחררת, חל שינוי מפתיע בחייו. בבית חברו הקרוב נפגש עם צעיר שהתחיל לשוחח אתו על תורת חב"ד. מרטון, שעד לאותו יום לא ידע מאומה על חב"ד, ניסה להשתמט מ"הצעיר הטרדן". ברם, הלה לא הרפה ממנו. הוא סיפר לו איך מצא בעצמו את דרכו לחב"ד ואיך הגיע לאושר האמיתי ● הרב משה מרינובסקי מגיש את המדור המיוחד 'יין ישן וטוב' של המגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' ● יין ושן וטוב >>>
הרב משה מרינובסקי
סיפורו של המנצח

בכתבה על הופעה של מקהלת כפר חב"ד בכינוס הארצי לחסידות בשנת ה-200 להסתלקות הבעל-שם-טוב מופיע סיפור חייהם של המנצח ושל חברו החיפאי

בכתבה בעיתון "מעריב" בקיץ תש"כ מסופר:

"הוא מנצח על מקהלת חב"ד יוסף מרטון מצא את שלוות-נפשו בקרב חסידי חב"ד והעמיד לרשותם את כישרונותיו המוסיקאליים"

מאת משה חשין

"מקהלת כפר חב"ד מוזמנת אל הבמה" – הכריז מנחה תכנית הנעילה של הכינוס הארצי לחסידות, שהתקיים במוסד הרב קוק בירושלים. 12 גברים גבוהים וחסונים, עטורי-זקן ושזופי-פנים, עשו דרכם לבמה. צעדיהם לוו במחיאות כפים סוערות של אלפי הנוכחים שמילאו את האולמות עד אפס מקום.

המקהלה הסתדרה בשתי שורות והמנצח הממושקף והמזוקן נתן את האות להתחלת הניגון הראשון. היה זה יוסף מרטון בן ה-27 שניצח על מקהלת חב"ד. הקהל נהנה מניצוחו של החב"דניק, אך איש לא העלה על דעתו כי אך לפני שנים מועטות לא ידע המנצח חב"ד מהי. אף לא שיערו כי מרטון היה מגולח למשעי, בעל בלורית מקורזלת שלפעמים התהלך גם בגילוי-ראש. כן לא היו מסוגלים להאמין שרק לפני שלש שנים הוא השתתף במקהלה הקאמרית החיפאית והופיע במקהלה של מועצת פועלי חיפה.

מהטכניון לכפר חב"ד

אולם רבים החיפאים שדמותו הנאה של הסטודנט הצעיר, כחול העיניים ועדין הנפש, שמורה עדיין בזיכרונם. לא במהרה ישכחו את סבר פניו היפות, עד שחדל להופיע במסיבות והדמות הידועה נעלמה מחיפה. חיש מהר פשטה השמועה בעיר שהסטודנט נלכד ברשת חב"ד והפך לחסיד נלהב. כיצד קרה, אפוא, שיוסף מרטון הסטודנט שלמד ארכיטקטורה בטכניון ושנפשו יצאה למוסיקה, נדד לכפר חב"ד כדי להתעמק בתורתו של ר' שניאור זלמן מליאדי בעל התניא?

יוסף מרטון נולד בטרנסלבניה. היה פעיל בבני עקיבא ולפני קום המדינה עלה לארץ. אנייתו "עצמאות" הגיעה לחופי הארץ בדצמבר 1947 כשעל סיפונה בני-נוער מרומניה. אולם היא נתפסה על ידי משחתת בריטית והגלתה לקפריסין. שלשה חדשים שהה במחנה העצורים עד שהותר לו לעלות ארצה.

הוראת זמרה

בצעדו הראשון בארץ הגיע לישיבת בני עקיבא בכפר הרא"ה. משם עבר לישיבת הדרום ברחובות. לאחר מכן עלה לירושלים וסיים את לימודיו התיכוניים בבי"ס "מעלה". בצבא שירת בחיל ההנדסה. כששוחרר מהצבא, פנה לטכניון בחיפה. הוא נרשם בפקולטה לארכיטקטורה והתפרנס מהוראת זמרה בסביבות חיפה.

בינתיים עבר קורס לניצוח והשתלם בנגינה על פסנתר. במרוצת הזמן התפרסם כמומחה להוראת המוסיקה והזמרה, כששמו הולך לפניו הוזמן להורות זמרה בביה"ס הריאלי בחיפה ובעוד בתי"ס חשובים בעיר. משנוכח לדעת כי עיסוקיו המוסיקאליים אינם מתיישבים עם לימודיו בטכניון, הפסיק את לימודיו. במקום זה התחיל להיות פעיל יותר בחייה המוסיקאליים של חיפה. הוא הצטרף למקהלה הקאמרית של עיריית חיפה ולמקהלת הפועלים של ההסתדרות. כן ניצח על מקהלת בני עקיבא ואף יזם הקמת מכון לקריאת טעמי המקרא.

הטרקטוריסט מנהריה

הדרך לעלייתו בסולם החיים המוסיקאליים והאמנותיים בחיפה היתה סלולה לפניו, אך באמצע עלייתו המסחררת, חל שינוי מפתיע בחייו. בבית חברו הקרוב נפגש עם צעיר שהתחיל לשוחח אתו על תורת חב"ד. מרטון, שעד לאותו יום לא ידע מאומה על חב"ד, ניסה להשתמט מ"הצעיר הטרדן". ברם, הלה לא הרפה ממנו. הוא סיפר לו איך מצא בעצמו את דרכו לחב"ד ואיך הגיע לאושר האמיתי.

והנה מה שמספר מרטון על חברו.

"הוא היה טרקטוריסט בנהריה. הרוויח יפה ועשה חיים. הוא היה חפשי בדעותיו ורחוק מאד מקיום המצוות. חיי ההוללות נמאסו עליו והחליט לחפש את הדרך הטובה והישרה. חסך לו סכומים ניכרים וניסה למצוא מרגוע לנפשו התוהה בישיבה. תחילה פנה לפוניביז', אך 'זה לא היה זה'. ניסיון שני בישיבת חברון בירושלים נכשל אף הוא. עד ששמע לעצת חבר בישיבה ונסע לנסות את מזלו בישיבת חב"ד בלוד, ושם מצא מה שחיפש. שנה שלמה למד בישיבה והתחיל לגדל את זקנו כדרכם של החב"דניקים. משראה כי חסכונותיו הולכים ואוזלים, החליט לנסוע לאדמו"ר מליובאוויטש באמריקה. כדי לסדר את הדרכון והוויזה חזר לחיפה ובאותה תקופה" – מציין מרטון – "הכרתי אותו לראשונה".


המשך יבוא בע"ה

י"ד במנחם-אב תשע"ו