ב"ה מוצאי ש"ק, א' תשרי תשפ"א | 19.09.20
הכנר החסידי ר' מרדכי ברוצקי והכינור
הכנר החסידי ר' מרדכי ברוצקי והכינור צילום: שטורעם.נט
"לנגן ד' בבות מרגש כל פעם מחדש" ● מילה של חסיד

השבוע לפני 27 שנים, בהתוועדות עם הרבי בשבת-קודש הוא קיבל את המבט הראשון עם "העיניים המופלאות והחודרות של הרבי", כהגדרתו, יחד עם אמירת "לחיים ולברכה" וכך התקבל לצבא של הרבי ● מדור 'מילה של חסיד' במגזין 'עונג חב"ד' ב'שטורעם' מארח את הכנר החב"די החסידי ר' מרדכי ברוצקי מרחובות לשורת מושגים, בהם: הצלחה, אכזבה, דמות משפיעה ונגינת ד' בבות עם כינור ● וגם: מה נדרש מכנר חסידי חב"די להיות? ● 'מילה של חסיד' >>>
מנחם בן יוסף
קהילת חב"ד ברחובות

"קהילה נדירה באיכות. מקום שיכול להוות מודל לקהילות אחרות כיצד לחיות מתוך עזרה הדדית, אחדות ואכפתיות אמיתיים".

770

"מרכז חסידות חב"ד העולמי בפועל. להיות ב-770 זו חוויה שאין לה שום תחליף. מקום חי ותוסס, המעניק כוחות והשראה להמשך הפעילות של ענייני הרבי".

אוהל

"העיקר להיות מקושר לרבי 'חי בעצם'. האוהל מהווה בשבילי 'ממוצע המחבר' בין החסיד לרבי".

שנת ה'קבוצה'

"לצערי לא זכיתי להיות ב'קבוצה', אך בגיל הקבוצה טסתי לשנת לימודים בארה"ב - בבית ספר הבינלאומי לאמנויות במדינת מישיגן. ב"ה כיום הילדים שלי משלימים את החסך הזה בהידור".

רגע עם הרבי

"שנת תשמ"ט. הנסיעה הראשונה לרבי. מזה 3 שבתות הרבי "לא רואה" אותי בזמן אמירת ה'לחיים'. השתדלתי להיות במקום קרוב ובולט אך הכל לשווא. בשבת הרביעית, האחרונה לפני החזרה ארצה, עמדתי הכי רחוק, בפירמידה הצפונית בסוף, ליד הקיר, מנסה להשלים עם מר גורלי ללא כוסית וללא 'משקה'.

"פתאום באמצע השירה נפתח פרוזדור בין כתפי החסידים שלפני, והעיניים המופלאות של הרבי חודרות לתוכי והופכות את כל קרבי - "לחיים ולברכה", אני שומע קולו של הרבי בוקע צלול מתוך דממה מוחלטת, ורואה שהחסידים עדיין שרים בחזקה סביבי. י"א אב, שבת ואתחנן התקבלתי לצבא הרבי.

שאיפה

"שלא יהיה יהודי שלא מכיר מה זה ארבע בבות".

הצלחה

"אחד הדיסקים שלי מתנגן ברכב. יהודי כבר הגיע ליעדו אך נשאר ברכב עד סיום הניגון. "אי אפשר לקטוע את זה באמצע" – אמר".

אכזבה

"משקיעים מאמץ רב בהקפדה על הידורי הכשרות של המזון הגשמי ויכולים לזלזל במזון הרוחני – המוסיקה שנכנסת ישר לנפש".

המוטו בחיים

"מאמץ ויגיעה מרובים, אבל מתוך תענוג ושמחה יוצרים כלים הרחבים בהם ניתן להכניס אין ספור יותר משימות מאשר בכלים הצרים של עבודה מתוך לחץ ותיסכול".

דמות משפיעה 

"ההורים שלי שיחיו. אהבה, השקעה והתמסרות אין סופיים כל החיים".

ספר טוב

"אחרי שאתה חי וחווה חיים של אנשים אחרים (הדמויות בספר), אתה חוזר לחיים האמיתיים שלך בכוחות ותובנות מחודשים".

רגע של קידוש השם

"שירתי בצבא בתור כנר. במסגרת שירות המילואים, נתבקשתי פעם לנגן במסדר של טקס הזיכרון באחד מהבסיסים הגדולים לפני מאות חיילים. במקום לנגן אחד השירים המקובלים בטקסים כאלה, אמרתי למפקד המסדר שיש לי שיר יהודי עתיק מרגש, שלדעתי מאד יתאים לאירוע.

בהסכמתו ניגנתי את "הבן יקיר לי" החב"די ומאות החיילים עומדים דום בהקשבה. "זה היה חזק!" – אמר המפקד בסיום הטקס.

ניגון

"זהו סוג של מוסיקה שמצליח להעביר ולהחדיר ישירות לנפש את החוויה הכי עמוקה של הקדושה והטהרה היהודית".

כינור

"כלי מאד רגיש. אין סוף אפשרויות של שינויים בגוון ועוצמת הצליל. כלי שמסוגל להביע את הניואנסים הדקים ביותר של הרגש".

כנר חב"די חסידי

"אמר לי אחד המוסיקאים הגדולים שלמדתי אצלו כינור בצעירותי: "תהיה כמו טלסקופ. כשמסתכלים עליו רואים רק צינור שחור. אבל כשמסתכלים דרכו - ניתן לראות כוכבים רחוקים." משתדל ליישם את זה.

ר' הלל מפאריטש

"זכות גדולה היא להפיק את האלבום מניגוניו. חסיד וצדיק. הרבי הצ"צ כינהו 'חצי חסיד', כי בחצי השני היה בדרגת רבי. ניגוניו יכולים לחבר את היהודי עם האמת הפנימית של נשמתו. זכיתי לנגן לר' הלל את ניגוניו על ציונו בחרסון".

אולפן הקלטות

"אולפן שלנו "היכל הנגינה" ממוקם בקומת המרתף של הבית. יש שאומרים - שמוסיקה היא בשמים ואנו אומרים שאולפן ההקלטות שלנו מביא את השמים ל'דירה בתחתונים'...".

ניגוני חב"ד

"קולמוס הנפש כפשוטו, ולא על דרך המליצה. העומק של ההבעה המוסיקאלית של הנפש".

נגינת ד' בבות עם כינור

"כל פעם שמבקשים ממני ללוות חתן וכלה עם ארבע בבות – אני מתרגש מחדש. הנגינה אף פעם לא הופכת לעניין של שיגרה. כנראה העומק בניגון הוא אין סופי ותמיד אפשר להתחבר לרובד חדש, שלא היה אף פעם לפני כן.

מקהלת ילדי ת"ת רחובות

"החינוך לניגונים הוא נכס לכל החיים. מקהלת הילדים הנפלאה של ת"ת רחובות היא ביטוי לכך שילדים מתחברים לניגונים וזה נשאר לתמיד. הבוגרים שהיו במקהלה לפני שנים מעידים, שלניגונים שלמדו בת"ת, נשארה פינה חמה בלב לתמיד".

ט"ו במנחם-אב תשע"ו