ב"ה יום שלישי, י"ג שבט תשפ"א | 26.01.21
למעלה: פרופ' היינדו ע"ה; למטה: הרב יוסף מרטון ע"ה ויבדלחט"א, בנו ר' איציק ברגע של דביקות
למעלה: פרופ' היינדו ע"ה; למטה: הרב יוסף מרטון ע"ה ויבדלחט"א, בנו ר' איציק ברגע של דביקות צילום: שטורעם.נט
הפרופסור ש'נדלק' מניגוני חב"ד / אנדרה היידו ע"ה

לפני מספר שעות הלך לעולמו פרופ' אנדרה היידו, חתן פרס ישראל למוסיקה, ומי שניהל את הצד המוזיקלי בחלק מסדרת תקליטי ניח"ח ● לאחר שביקר בכפר חב"ד יחד עם ידידו, הרב יוסף מרטון ושמע את ניגוני חב"ד, הוא ממש "נדלק" ● במהלך השנים הפך חלק בלתי נפרד מערבי חב"ד של ניח"ח וליווה את החסידים בשירתם ● קווים לדמותו של הפרופ' בעל "קולמוס הנפש" ● לכתבה המלאה >>>
מערכת שטורעם
לפני מספר שעות הלך לעולמו פרופ' מרדכי (אנדרה) היידו, חתן פרס ישראל למוסיקה, ומי שניהל את הצד המוזיקלי בחלק מסדרת תקליטי ניח"ח.

עוד לפני שעלה היידו לישראל, קיבל הרב יוסף מרטון ע"ה מכתב מחבר שכיהן באותה עת כשליח של הסוכנות היהודית בצרפת. במכתב, נמסר לו שיש יהודי צעיר מוזיקאי מחונן, שמתכוון לבקר בישראל ושוקל גם לעלות לארץ, וביקש ממנו לקבל ולארח אותו, להכיר לו את הארץ וכו'.

היידו, במקצועו, היה מומחה עולמי בתחום ה"אתנו-מוזיקה". כלומר: חקר עמים ותרבויות לפי המוזיקה שלהם. בינו ובין הרב יוסף מרטון נרקמה ידידות שהתחילה על רקע מקצועי אך הפכה לחברות קרובה בכל המובנים. מרטון לקח את היידו לביקור בכפר חב"ד, שם ביקרו את זקני החסידים. היידו הקליט את השירה החב"דית וממש "נדלק". הוא אסף הקלטות רבות שונות ומגוונות, ועד מהרה התגייס והפך לחלק בלתי נפרד מפעילות "ערבי חב"ד" של ניחו"ח. הוא ליווה את החסידים בשירתם, במופעים קטנים ומופעים גדולים, בהם גם בערבי חב"ד בהיכל התרבות ובפסטיבל ישראל באמפיתיאטרון קיסריה.

הפרופסור מרדכי (אנדריי) היידו גם ניהל את הצד המוזיקלי של קלטות 6,7,9,10 בסדרת תקליטי ניח"ח. התקליטים 9 ו-10 הם תיעוד מיוחד במינו של ערב חב"ד מושקע - אותו הנחו החסידים ר' איצ'קע גאנזבורג ור' עמרם בלוי. על המקהלה ניצח הרב יוסף מרטון, ועל התזמורת - מרדכי היידו.

הרב מרטון סיפר פעמים רבות, שבעיצומן של ניגוני דבקות שונים, היה לפעמים קורה דבר מדהים על הבמה: החסידים היו עוצמים עיניים ונסחפים למחוזות עילאיים. והתזמורת, לא יכולה היתה להמשיך ללוות. רק אחד ויחיד הצליח: אנדריי היידו. עם אצבעותיו המיומנות, היה "רודף" אחרי החסיד, עוצם אף הוא את העיניים וממש מטייל עם החסיד בעולמות העליונים...

דוגמה אחת מיני רבות לכך, ניתן לשמוע בניגון "א דודאלע", החסיד הבלתי נשכח ר' בנימין לוין משורר בקצב לא-קצב; והפסנתר של אנדריי היידו מלווה אותו, והנשמה החסידית פשוט כובשת ועוברת אפילו עשרות שנים אחר כך מתוך התקליט...

כזה היה הפרופסור היידו. את החיבור הפנימי והעוצמתי שלו לנגינה החב"דית - אותה הוא "איבחן" כמקורית ואוטנטית במיוחד - הוא הביא לידי ביטוי כאשר לפני כעשור העלה מחדש את התכנית המוזיקלית של ערבי חב"ד, עם קבוצת תלמידים צעירים שאותם הוא "הדליק" בניחו"ח המיוחד של ניגוני חב"ד.

הוא ערך סבב מוצלח מאוד עם עשרות מופעים של "קולמוס הנפש" ובכל מקום סיפר בערגה ובגעגועים לחבורת החסידים שהאירה את עולמו והפגישה אותו עם הנגינה החב"דית המיוחדת.

בנוסף, עסק הרבה מאוד שנים בהלחנת יצירות קלאסיות למשניות נבחרות משישה סדרי משנה.

איש יקר מאוד היה!

ת.נ.צ.ב.ה.
כ"ו בתמוז תשע"ו