ב"ה יום ראשון, ט"ז ניסן תשע"ט | 21.04.19
הרב חנזין ע"ה בסידור קידושין לר' מנחם זיגלבוים; למעלה: בחלוקת דולרים אצל הרבי
הרב חנזין ע"ה בסידור קידושין לר' מנחם זיגלבוים; למעלה: בחלוקת דולרים אצל הרבי צילום: שטורעם.נט
רב, חסיד וחייל ■ הרב דוד חנזין ע"ה

היום, יום היארצייט ה-13 של הרב דוד חנזין, האיש שהעמיד לתורה רבבות תלמידים במסגרת הקמת 'רשת אהלי יוסף יצחק', זאת מלבד תפקידיו החשובים ברבנות פתח תקוה ובהיותו חבר בית דין רבני חב"ד בארץ הקודש ● מה אפיין את דמותו המיוחדת כל כך? מה גרם לסבר פניו להשתנות שעה שהיה מדבר על הרבי ועל ענייניו הקדושים? ● על כך ועוד, בראיון שערכנו עם מחבר הספר עליו, ר' מנחם זיגלבוים ● לראיון המלא >>>
שמעון הורביץ
היום יום י"ט בתמוז, יום היארצייט של הרב דוד חנזין ע"ה. שלוש עשרה שנה חלפו מאז אותה מיתת נשיקה, כאשר בליל שבת, לאחר הקידוש, נפל לפתע פתאום, והשיב נשמתו ליוצרה, באותו שקט שכה אפיין אותו.

הרבה רבנים חסידי חב"ד היו בדור-שניים האחרונים, כל אחד כבודו במקומו מונח, אך דמותו של הרב חנזין חצובה בהיסטוריה החב"דית בארץ ישראל של הדור האחרון, כאשר הוא-הגבר אשר קם והקים עולו של חינוך בדמות 'רשת אהלי יוסף יצחק' בארץ הקודש.

ר' מנחם זיגלבוים חיבר ספר על אודות דמותו המיוחדת של הרב חנזין, "דוד עבדי", ופנינו אליו כדי לשמוע ממנו על האיש, אישיותו ופועלו.

מה אתה יכול לספר עליו?

"בראש ובראשונה את העובדה שמאז שנת תשי"ב, השנה שבה הרבי הורה להקים את ה'רשת', הוא מסר את חייו, כפשוטו, עבור הרבי וענייניו הקדושים. הוא הסיט לצד את חייו האישיים והתמסר בכל גופו ונפשו ונשמתו כדי להגשים את הרצון של הרבי. בתנאים-לא-תנאים של השנים ההן, הוא כיתת רגליו והגיע מעיר לעיר, מישיבת הנהלה לאסיפת מורים ולהיפך, כדי לסייע בהקמת אותה רשת שהכילה ברבות השנים רבבות תלמידים – רובם ככולם היו בחינוך לא דתי אילולא ה'רשת', וכל זה נזקף לזכותו.

"אני לא מכיר הרבה אנשים שהקריבו את חייהם, ממש כך, עבור הרבי וענייניו, הן בשנים הראשונות להקמה, ובאותה מידת להט גם בשנותיו האחרונות. הוא היה טורח ובא לאסיפת ההנהלה, מקשיב, שואל, מנווט ומקבל החלטות בחיות וברעננות, גם אם היה זה לאחר יום שלם של עבודה ברבנות הראשית בפתח תקווה, או בגידול ילדיו היתומים".

הוא היה לא רק רב בישראל, אלא גם חסיד. במה זה התבטא?

"אני לא יודע מה זה 'חסיד' ואין לי את הכלים למדוד עד כמה היה חסיד. קטונתי. אני רק יכול להעיד מעדות אישית – שאותה יאשרו כל מי שהשתתף בהתוועדויות שלו, או היה חבר בקהילה בפתח תקווה – שכשהוא היה מדבר על הרבי, אור היה ניצת בעיניו, וכולו היה להט ולבת קודש. ראית איך פניו של האיש משתנות בבת-אחת. זה אומר הכל".

* * *

ר' מנחם זיגלבוים חיבר את הספר "דוד עבדי" על הרב חנזין. היה זה הספר הביוגרפי הראשון שכתב וערך, כמו גם הספר הביוגרפי הראשון שנכתב על דמותו של רב חב"די בישראל.

"עד היום לא ברור לי הסיפור מאחורי הספר הזה", נזכר זיגלבוים. "כששבתי מניחום בימי ה'שבעה' – כבן קהילת חב"ד בפתח תקווה מאז שנולדתי – פתאום נכנס בי רגש חזק מאוד לכתוב עליו ספר, ולא רק זאת, אלא לסיים את הספר בתוך ה'שלושים'. מי שמכיר איך כותבים ספר, יודע שזה חלום באספמיה.

"בפועל, הספר אמנם לא יצא לאור ל'שלושים', אבל הוא יצא לקראת סוף ה'שנה', וזה היה נס בפני עצמו שעד היום – למרות שכתבתי מאז עוד ספרים רבים – אינני מצליח להבין כיצד עשיתי זאת. הרב חנזין היה שתקן בטבעו, מופנם ביותר ולא ידעו עליו רבות. גם את בני משפחתו כמעט לא שיתף בהיסטוריה של חייו. למרות זאת, עשרות רבות של אנשים ניאותו לספר על האיש שהיה לאגדה מהלכת; אגדה מסתורית שהתחבאה מאחורי זקן הלבן הארוך וההדור, ועיניו שלפעמים היו טובות ולעתים היו 'בוערות' – בעיקר כשעסק בענינים של הרבי".

אני מבין שלך היה קשר מיוחד איתו?

"אפשר לומר שלא היה לי קשר ישיר איתו, שכן הייתי נער צעיר ווהא רב מבוגר ומכובד, אבל בהחלט היה איתו קשר רגשי. בראש ובראשונה בהיותי בן קהילת חב"ד בפתח תקווה במשך יותר מעשרים שנה. זכיתי והרב חנזין השתתף בתחנות חיי החשובות – בברית המילה, בבר מצווה שלי ואף היה מסדר קידושין אצלי.

"מלבד זאת, זכור לי אינספור התוועדויות, שיעורים וסתם 'הליכות יום יום' שלו, שהיה אפשר ללמוד מהם דוגמה מדמותו של רב בישראל, חסיד דגול וחייל נאמן בצבאו של הרבי, כפשוטו. למרות שהיה רב מכובד שרבים כיבדו אותו, הוא החזיק מעצמו עד יומו האחרון כחייל פשוט של הרבי".
י"ט בתמוז תשע"ו