ב"ה ערב ש"ק, י"ט אייר תשפ"ב | 20.05.22
הרב מרגולין על רקע אחד מבתי הכנסת המוצעים למכירה
הרב מרגולין על רקע אחד מבתי הכנסת המוצעים למכירה צילום: שטורעם.נט, EPA
'הכסף ילך לבניית בית-כנסת אחר או לכיס פרטי'

בשבועות האחרונים פורסם בעיתון נדל"ן בבריסל - בירת האיחוד האירופאי, על שני בתי-כנסת המוצעים למכירה. האחד בסכום של מיליון וחצי אירו והשני בסכום של כ-מיליון אירו ● כתב 'שטורעם' שוחח עם הרב מנחם מרגולין, מנכ"ל 'מרכז רבני אירופה' ושמע ממנו על החלטת בכירי הקהילה להציע למכירה בתי כנסת עתיקים ● האם יהודי בריסל בורחים מביתם ומשאירים הכל מאחוריהם? ● לראיון המלא >>>
כתב שטורעם
בתקופה האחרונה, בריסל - בירת האיחוד האירופאי, עוברת טלטלה ומשבר עמוק. יהודים רבים נוטשים אזורים מסויימים בעיר בעקבות הנהירה הגדולה של מאות אלפי מהגרים מוסלמים ממדינות ערב שהיגרו למדינות אירופה ותקעו שם יתד.

לעיתים, התושבים בכלל והיהודים המקומיים בפרט, מרגישים את נחת זרועם הרעה של אותם מהגרים.

בשבועות האחרונים פורסם בעיתון נדל"ן יוקרתי מקומי, על שני בתי-כנסת המוצעים למכירה. האחד בסכום של מיליון וחצי אירו והשני בסכום של כ-מיליון אירו.

בתי הכנסת האלו נמכרים ע"י גורמים בקהילה היהודית, היות והם עברו להתגורר באזורים אחרים בעיר שם הם פתחו בתי-כנסיות חדשים.

בעקבות הפרסומים על בתי-הכנסת המוצעים למכירה , שוחח כתב 'שטורעם' עם הרב מנחם מרגולין, מנכ"ל 'מרכז רבני אירופה':

מהי תגובתך על-כך שבתי-כנסת עומדים למכירה?

ראשית, כאשר מדובר על מכירת בתי-כנסת זה דבר עצוב. מטבע הדברים, בית-כנסת שהיה פעיל והתפללו בו יהודים במשך שנים רבות ואותם בתי-כנסיות שספוגים בדמעות מהתחנונים של אותם אנשים לקב"ה והקירות שחוו עצב ושמחה של יהודי נסגרים ונמכרים - זה דבר מצער.

יחד עם זאת, במקרים כאלה צריכים לבדוק מהי הסיבה לסגירתו של המקום. האם מדובר בשרירות לב של אחד מהאחראים או שמדובר במקרה שבו היהודים שהתפללו במקום הפסיקו לפקוד אותו, או אפשרות אחרת שקיימת שאותם אנשים עברו להתגורר באזור אחר בעיר ומתפללים בבית-כנסת בשכונת מגוריהם.

במקרים האלה, בבתי-הכנסת שעליהם אנחנו משוחחים, מדובר במצב שהמתפללים עברו לגור באזור אחר ולא גרים על-יד אותו בית-כנסת ובאמת זה מצער. מצד שני, ההלכה אומרת לנו מתי אפשר למכור בית כנסת שהוא לא בשימוש. צריך רק לדאוג שהכסף לא ילך לדברים לא טובים וישמש לבניית קודש אחר.

ולכן תגובתנו היא: רצוי שאותם אנשים האחראים על המכירה, יעבירו את הכסף לבניית בתי כנסת אחרים ולא ישתמשו בזה לדברים לא טובים.

מה אפשר לעשות בנדון?

כמובן לפנות לאותם הגורמים אחראים ולדבר איתם על כך. ידוע לי שמתקיימות שיחות רבות בנושא מאחורי הקלעים, בכדי שהכספים לא ישארו בידיים פרטיות או לחלופין לא ישמשו לדבר קודש, אלא שיועברו ליהודים אחרים שאין להם בית כנסת ובנושא הזה יש עבודה רבה.

ו... מה עושים בשביל שדבר כזה לא יקרה?

היום מדובר בתופעה שכבר לצערנו הייתה קיימת. תופעה מצערת שיהודים עוזבים את מקום מגוריהם וישנם כמה סיבות שיכולות לגרום לכך. כולנו תקווה שבכל רגע נעלה לארץ הקודש, לירושלים בגאולה האמיתית והשלימה. יחד עם זאת משתדלים לפקוד את בתי-הכנסת ולשמר את הקהילות היהודיות.

בנוסף, אנו עובדים כעת על הקמת מוסדות חינוך חדשים, בהם - גני ילדים, מעון ועוד. לאחרונה אף חנכנו בית כנסת חדש.

צריך לזכור תמיד שלצד העזיבה ישנם אזורים רבים אחרים שמתפתחים.

אלו בעיות נגרמות לקהילה היהודית בבלגיה בעקבות הנהירה של המהגרים המוסלמים?

את הגל האחרון של המהגרים פחות מרגישים עדיין בבלגיה, הם יותר היגרו למדינות אחרות.

בבלגיה ככלל, מדובר בעשרות אלפים בלבד, זה המכסה של המהגרים שממשלת בלגיה אישרה.

אנחנו עובדים על כך שהם יקבלו צרכים כמו עזרה סוציאלית, חינוך ועזרה נפשית בנוסף לאוכל ועזרה גשמית שהם מקבלים, וכמובן דואגים שיקבלו חינוך נגד האנטישמיות בה הם ספוגים.

ידוע לכם על עוד ערים באירופה שמתמודדים עם תופעה דומה?

יש מדינות באירופה שבאזורים ספציפיים הקהילות בהם הולכות ומתמעטות והם כרגע נמנעים מלמכור את בתי-הכנסת למרות שהם לא פעילים. אני מאוד מקווה שלא ימכרו את בתי-הכנסת כי זה עניין של מראית עין ויכול לעודד מקומות אחרים. יש שתי אופציות: או שהכסף ילך לבניית מקום גדול ויפה יותר, או שהכסף ילך למטרת רווח עצמית של אדם פרטי. אנו מקווים שלא ילמדו מהחלק הפחות חיובי.

האם היהודים שמתגוררים בבריסל נוטשים את העיר בעקבות ההסלמה?

לא. ההפך, אפשר לומר שחוץ מאותם יהודים שעולים לארץ, אין עזיבה, וגם בהם מדובר באחוז לא משמעותי.

כיצד תחושת הביטחון של היהודים ברחבי בלגיה בכלל ובבריסל בפרט?

בחודשים האחרונים בעקבות הפיגועים בצרפת, הצבא והמשטרה של ממשלת בלגיה חיזקו את הביטחון מול בתי-הכנסת ומוסדות החינוך היהודיים. בכל מקום יש חיילים עם נשקים שלופים שעומדים ושומרים. אבל לצערנו, כרגע עם כל השמירה, עדיין חוששים וישנה ערנות של השלטונות. לנו נשאר - רק לקוות לטוב.

י"ד באדר א' תשע"ו