ב"ה יום שלישי, ל" שבט תשפ" | 25.02.20
למעלה: הדלקת החנוכייה המרכזית; באמצע: השליח הרב מנשה אלטהויז בכתיבת ספר תורה; למטה: השליח ר' פיני אלטהויז במבצע לולב
למעלה: הדלקת החנוכייה המרכזית; באמצע: השליח הרב מנשה אלטהויז בכתיבת ספר תורה; למטה: השליח ר' פיני אלטהויז במבצע לולב צילום: שטורעם.נט
ספר השלוחים און-ליין ■ קריית-טבעון, ישראל

ספר השלוחים און-ליין: בשבוע שעבר השקנו כאן באתר חב"ד-'שטורעם' במסגרת מגזין 'עונג חב"ד' את המדור החדש שבו אנו מארחים בכל סופ"ש שליח של הרבי מרחבי הגלובוס שמספר על חיי השליחות שלו, המשפחה, ההצלחות והשאיפות, לצד מתכון מצליח מרעיית השליח ● והשבוע: משפחת אלטהויז מקריית-טבעון בצפון ארץ הקודש ● ל'ספר השלוחים' וגלריית תמונות מהשליחות >>>
מנחם בן יוסף
משפחת השלוחים:

ר' מנשה ופריידי אלטהויז.

מקום השליחות:


קרית טבעון, ישראל.

מתי יצאתם לשליחות?

בחודש אלול תשמ"ב יצאנו לשליחות תחילה לקריות ולאחמ"כ בחודש אלול תשמ"ג הגענו לקרית טבעון.

אלו מוסדות פעילים במסגרת השליחות?


יש לנו, ב"ה, גן ילדים מצליח. בנוסף, במבנה בית חב"ד מתקיימים שיעורי תורה קבועים לגברים ולנשים, מסיבות ראש חודש, התוועדויות ב'יומי דפגרא', מפעל קייטנות קיץ גדול ועוד.

הייתה לי הזכות לפתוח את הסניף של ארגון 'יד שרה' בעיר ולגייס את התורמים והמתנדבים עבור פעילות הסניף. בנוסף לכך, עד היום אני עומד מאחורי גיוס כספים של עמותת 'מעומק הלב', עמותה של חסד אמיתי שפועלת בקרב נזקקים. בעמותה הזאת מתנדבים אנשים שאינם שומרי תורה ומצוות לע"ע. אני החרדי היחיד שם וזה גורם לקידוש השם גדול.

תכניות יהדות ושלוחים נוספים בעיר:


הרב יהושע ורעייתו מושקא פיש פועלים עם הסטודנטים בסמינר אורנים, במסגרת פרוייקט 'חב"ד בקמפוס', והם מעבירים לסטודנטים את הקורסים הנפלאים ביהדות של ארגון JLI.

הרב שלמה ורעייתו חני סגל פועלים בשכונת רמת טבעון. בנוסף, משמש הרב סגל גם כרב בית כנסת בשכונה.

אגב, הזוג סגל יצאו לשליחות בגיל 40 - מה שאומר שאף פעם לא מאוחר.

הרב אביעד ורעייתו הניה ישראלי פועלים בדרום העיר - בשכונת קריית עמל. בנוסף, הרב ישראלי משמש כרב בית כנסת בשכונה בה הוא מכהן כשליח.

הרב פנחס ורעייתו יהודית אלטהויז פועלים ביישובים אלרואי וקריית חרושת השייכים מוניציפלית לקריית-טבעון. יישובים אלו נמצאים על גדות נחל הקישון. ר' פיני משמש בנוסף כמנהל הפעילות של בית חב"ד קריית טבעון.

הרב חיים ורעייתו נחמה דינה בורנשטיין פועלים בשכונת האיריס והוא מנהל את בית חב"ד 'מרכז מסחרי זייד'.

כמה תושבים חיים בקריית-טבעון ועם כמה מהם אתם בקשר?


בקריית טבעון מתגוררים כ-18 אלף תושבים. מאות מתוכם נמצאים איתנו בקשר הדוק יומיומי ומשתתפים בפעילות השגרתית. ככלל, כולם מכירים ויודעים בעיר על חב"ד והשלוחים. אני מקווה שיבוא היום שבו נהיה בקשר עם כלל התושבים בעיר.

מה מאפיין את מקום השליחות שלך?


רוב אנשי העיר גרים בשטח פרטי. גודלה של העיר יותר גדול מבני ברק והפיזור של התושבים גדול - כ-80% מתגוררים בבתים פרטיים. אני לא חושב שיש עוד הרבה ערים כאלה בארץ.

המרחק מקצה העיר לקצה השני הוא כ-12 קילומטר. העיר פתלתלה וארוכה ונמצאת על רכס בין עמק זבולון לעמק יזרעאל.

איך מתבצעת אצלכם חלוקת התפקידים בין האישה והילדים במסגרת עבודת השליחות?


אני 'שר החוץ' ואשתי 'שר הפנים'... רעייתי תחי' אחראית על שיעורי התורה לנשים בבית וכל מה שקשור לפעילות איתן. היא בעיקר מהווה כוח עזר לבעלה-השליח עבור כל העניינים. אותו הדבר אצל הילדים - הבנות מנהלות מועדון צבאות-השם ומדריכות בו ומידי יום חמישי הן אחראיות על חלוקת נרות השבת בעיר.

מהי השאיפה או הפרויקט הבא שלך?


בעזרת השם אנו מקימים כעת מקווה בור ע"ג בור לפי שיטת חב"ד. הבנייה מתבצעת לע"נ הדודה - הניה רבקה רסקין ע"ה, בהירתמות של כל משפחת ליפסקר ובראשם בנה - השליח הראשי לקפריסין, הרב זאב רסקין.

בנוסף, אנו משפצים את המקווה הישן במרכז העיר ומוסיפים לו אגף חדש עם בור מים ע"פ שיטת חב"ד.

התכנון הוא שמיד לאחר מכן, היות והעיר גדולה והמרחק לא קטן, להקים מקווה לנשות העיר, על שטח הוקצה ע"י המועצה במיוחד עבור זה בשכונת קריית חרושת.

המוטו בשליחות?


כדברי הרבי במכתב למח"ט הצנחנים מר דני מס בשנת תשכ"ט: "כוח ההתנגדות - הוא מנוף להצלחה." לא צריך להתפעל מהמתנגדים והנלחמים למיניהם, הם נועדו אך ורק כדי לעורר אותנו ולתת לנו כוח להמשיך ולהצליח בשליחות.

החלק הקשה בשליחות?


ללא ספק השגרה. אלא, שהחכמה היא לצאת ממנה וליזום דברים חדשים.

רגע השיא בשליחות?


רגע השיא שלי היה לפני הרבה שנים, כשהמועצה המקומית הכירה בפעילות של בית חב"ד והעניקה לי אות הוקרה על-כך. בטקס המיוחד שהתקיים, נבחרתי לשאת דברים בשם כל המתנדבים בפעילות.

נס השליחות שלך?


דבר ראשון - חיים בניסים כל יום.

שנית, לפני שנים רבות, כשהרבי הורה להניח חנוכיות מרכזיות בכל עיר, היינו זוג טרי בשליחות.
לא ידעתי מה לעשות. חששתי שאם אשאל את ראש המועצה ואבקש ממנו רשות לכך, הוא יגיד לי לא!
חששתי שהוא יחשוב, מה הרב הזה זומם פה.

ואז קיבלתי החלטה - אני לא שואל! פשוט, הגענו עם החנוכייה שאורכה ורוחבה חמישה מטרים והתחלנו בהרכבתה.
במהלך הרכבת החנוכייה על הכיכר המרכזית, ראש המועצה עבר במקום וראה אותנו. הנס היה, שהוא היה בטוח שקיבלנו אישור ממנהל מחלקת הפיקוח. כאשר מנהל מחלקת הפיקוח עבר במקום, הוא חשב שראש המועצה אישר את הצבת החנוכייה.

מאז, הכל היסטוריה. בשנה שלאחר מכן, כבר היו לנו 2 חנוכיות מוצבות בכיכרות המרכזיים.
ראש המועצה, התקשר אלי לפני פורים ושאל אותי: "ראית שהחנוכיות של חב"ד עדיין עומדות במקום?". "ראית איזה גודל הם", עניתי לו, "אני לא יכול לפרק אותם". הוא שתק כמה רגעים ואז אמר לי "תמתין ליד החנוכיות, יבואו ממחלקת הבינוי בעירייה לפרק את החנוכיות ולאחסן אותם". מאז העירייה עושה זאת בכל שנה, מפרקת, משפצת ומתקינה אותם.

על זה נאמר - "מלכתחילה אריבער".

טיפ לעמיתך השלוחים ברחבי הגלובוס?


לשלוחים בארה"ק אני רוצה לומר: "כל זמן, שבכל פינת רחוב ובכל בניין רב קומות אין שליח של הרבי, לא נוכל לבוא ולומר 'ידינו לא שפכו את הדם הזה'".

ולשלוחים בכלל: הטיפ הוא, לא להתפעל מהקושי והמתנגדים, כי זה בדיוק המנוף שלנו להצלחה.

דבר נוסף שחייבים לזכור, הרבי לא נשאר חייב. אין כמו לגדל ילדים בשליחות. ילדי השלוחים הם יותר בוגרים ואחראים מבני גילם, שגדלים בריכוזים חב"דיים.

מתכון ייחודי של השליחה?

תבשיל אורז ועדשים:

מג'דרה - היא תבשיל ים תיכוני של אורז, עדשים ובצל מטוגן. מג'דרה פשוטה להכנה, טעימה מאוד, ועשירה בערכים תזונתיים. שילוב הדגנים והקטניות יוצר חלבון מלא בריא מהצומח.

רשימת המרכיבים:

½ כוס עדשים
2 בצלים
כוס אורז
כפית מלח
חצי כפית פלפל שחור

הוראות הכנה:

מבשלים את העדשים בכמות גדולה של מים עד לריכוכם - כחצי שעה בסיר רגיל וכרבע שעה בסיר לחץ.
כשהעדשים רכים מסננים את המים, עד שהעדשים מתרככים קוצצים בצל ומטגנים עד להזהבה.
מוסיפים את האורז ומטגנים תוך כדי ערבוב עד שהאורז נעשה שקוף.
מוסיפים 4 כוסות מים רותחים. כשהמים בסיר חוזרים למצב של רתיחה מורידים את האש עד למינימום ומוסיפים תבלינים לפי הטעם.
מבשלים במשך כ-20 דקות, עם סיר מכוסה היטב. אם האורז לא מספיק מבושל יש להוסיף חצי כוס מים ולהמשיך לבשל עד לאידוי המים.
כאשר האורז והעדשים מוכנים, מאחדים ביניהם בעדינות.

הערות:

כדי לשפר את הערך התזונתי של התבשיל מומלץ להשתמש באורז מלא במקום באורז לבן ובעדשים מונבטים. את הנבטים המונבטים אין לבשל בנפרד - יש להוסיפם לאורז כעשר דקות לפני תום הבישול. זמן הבישול של אורז מלא הוא כפול - כ-40 דקות.

בתאבון!!!


ט' באדר א' תשע"ו