ב"ה יום חמישי, ח' שבט תשפ"א | 21.01.21
מחבר הספר הת' ישראליק דערן, לצד כריכת הספר
מחבר הספר הת' ישראליק דערן, לצד כריכת הספר צילום: שטורעם.נט
מדהים: בחור חב"די הוציא ספר פסיכולוגיה עפ"י החסידות

חדש על המדף ומעורר עניין: בחור חב"די הוציא לאור ספר אשר שופך אור יקרות ומגיש את תורת חב"ד באופן מקורי ביותר, תוך הצגת ושילוב הפן הפסיכולוגי בנפש האדם ● 'אתה העולם' הוא ספר ראשוני מסוגו, פרי יצירתו של הת' ישראל דערן משיכון חב"ד בלוד, המסוגל להביא את אור תורת החסידות גם לקהלים חדשים ונרחבים ● בראיון ל'שטורעם' הוא מספר על מהות הספר ועל מה שקדם לכתיבתו, ומעיד: "לאחר הקריאה בספר יהפוך הקורא למשוחרר יותר וחברותי יותר" ● לכתבה המלאה
שמעון הורביץ
חדש על המדף ומעורר עניין: ספר חדש אשר שופך אור ומגיש את תורת חב"ד באופן מקורי ביותר, עתיד לראות אור בשבוע זה בחנויות הספרים. מדובר בספר המציג לראשונה שילוב מעניין ומרתק של הפן הפסיכולוגי באדם לפי תורת החסידות. העובדה המפתיעה לא-פחות היא שעורך הספר הוא בחור חב"די צעיר - התמים ישראל דערן, בן 23 משיכון חב"ד בלוד.

'אתה העולם' הוא מסע מטלטל הלוקח את הקורא סביב ההתרחשות הקרובה לאדם פנימה ומתוך תוכו החוצה אל כל מה שמסביבו. במהלך המסע, ברוח קלילה וצעירה, תוכלו להכיר מקרוב את החיבוטים והמבוקשים האישיים לאדם על מנת להלך בדרך התנהגות מתוקנת עד לגילוי כוחותיו האקטיביים של האדם וההרמוניה של האישיות עם זולתה.

לאחר שקיבלתי את הספר לידי ועלעלתי בו, הבנתי כי מדובר כאן ביצירה של ממש ופניתי אל המחבר הצעיר שישתף את גולשי 'שטורעם' בפרטים על מהות הספר ועל מה שקדם לכתיבתו:

"מטרת החיבור היא להביא את האדם לאמונה בעצמו", אומר ישראליק בראיון ל'שטורעם', "אמונה כזו שתנסוק בו בטחון להעז ולהתנסות בדברים חדשים. שנית, מטרת הכתיבה הייתה להעניק לאדם כלים להפוך לאדם הרבה יותר חברותי וידידותי לסביבה".

מה בעצם עומד מאחורי הטקסט המוגש בצורה קלילה ובשפה ברורה?

"הרעיונות בספר נלמדים באמצעות רעיון 'קבלי' העוסק ב"ספירות" שמתורגמות לכוחות הנפש האנושיים. מתוך כך יכיר הקורא את מהות האדם הפועל. אכן נעשו מאמצים רבים בכדי להנגיש את תוכן הדברים בשפה צעירה חוויתית וקלילה, כזו שמותאמת לכל אחד ואחת".

ואכן, במהלך הקריאה מתבארים עקרונות ומושגים בחסידות, לצד ציטוטים המותאמים לתוכן הדברים, כאשר החיבור מוביל את הקורא להתוודע מקרוב לחיבוטים ולקונפליקטים האישיים, לנקודות התורפה ולתעצומות הנפש; וזאת על-מנת לזהות אותם, להתמודד עמם, ובעיקר לנצל אותם.

"אין לי ספק", מעיד ישראליק, "כי לאחר הקריאה בספר יהפוך הקורא למשוחרר יותר וחברותי יותר".

מה מביא 'תמים' צעיר לעסוק בחסידות בפן הפסיכולוגי?

"זה נבע בעיקר מהעובדה שאלה היו המחשבות שלי תוך כדי לימוד החסידות בישיבה וב'קבוצה'. התובנות שקיבלתי בחסידות תורגמו אצלי באופן טבעי להיבט פסיכולוגי. תוסיף לזה את
 הרצון העז שהיה בי לשתף את המסר העולה מהלימוד והתוצאה הייתה הוצאת הספר. בנוסף לזה שאני באמת חושב שזהו מסר חשוב מאוד לכל שוחרי החסידות ובכלל".

ישנם משפיעים ורבנים שראו את הספר? איך הם הגיבו?

"בוודאי. הראיתי זאת לכמה רבנים ואנשי ספר משלנו, בהם גם אבי שי' (הרב מנחם-מענדל דערן - ש.ס.), וכולם הביעו את התפעלותם מהתוכן ומהזווית הייחודית המציגה מסרים חדשים מתוך רעיון החסידות. אפשר לומר שזו גישה חדשה ב"יפוצו מעיינותיך חוצה". אין ספק שרבים הם אלו שיתחברו לחסידות דווקא מהפן הזה, וכולי האי ואולי גם יתקרבו לרבי ולחסידות - והיה זה שכרי".

למעוניינים, ניתן יהיה להשיג את הספר החל מסוף שבוע זה בחנויות הספרים. הפצה ראשית - תהילה הפצת המעיינות 0525307704.

י"ג בחשוון תשע"ו