ב"ה יום שלישי, ט"ז אייר תשפ"ב | 17.05.22
מתפללי בית הכנסת חב"ד בתשעה באב האחרון
מתפללי בית הכנסת חב"ד בתשעה באב האחרון צילום: שטורעם.נט
אחרי הפינוי הקשה בגבעת זאב: גם בית כנסת חב"ד קיבל צו פינוי

שברון לב בגבעת זאב: בית הכנסת 'מורשת מנחם' חב"ד בשכונת 'מורשת' בגבעת-זאב פונה בעקבות הפינוי הקשה של בית הכנסת 'איילת השחר' ביישוב ● מדוע פונה בית הכנסת חב"ד? והיכן הם יתפללו בשבת הקרובה? ● השליח הרב חיים בכר מספר בראיון ל'שטורעם' על השתלשלות הדברים ● לכתבה המלאה
שמעון הורביץ

בתום מאבק ממושך ומעורבות כל הגורמים האפשריים, אמש בשעת לילה, בהוראת בג"צ, החל פינוי בית הכנסת 'איילת השחר', בגבעת זאב בירושלים, לקול בכיותיהם של המתפללים.

קודם לכן, הגיעו עשרות המתפללים לשטח בית הכנסת וקיימו עצרת תפילה וזעקה יחד עם רבני השכונה. בתום העצרת הגיעו השוטרים עם צו הפינוי והחלו לפנות את ספרי הקודש והציוד הנייד, כשברקע נשמעות בכיותיהם של המתפללים בהם מבוגרים, צעירים וילדים. הבוקר הגיעו המתפללים והוציאו מהמקום את ספרי התורה.

על פי ההסכם שהושג אתמול בין דרעי לשר הביטחון משה בוגי יעלון, בהסכמת ראש הממשלה בנימין נתניהו, המדינה ביקשה מבג"צ לבטל את צו ההריסה לבית הכנסת, ובתמורה בית הכנסת יפונה בהסכמה בתוך שבוע וייאטם למשך חצי שנה, במהלכה ינסו להגיע לפשרה עם הפלסטיני הטוען לבעלות על הקרקע.

הפינוי הקשה הזה מתברר גורר אחריו פינוי קשה נוסף - בית הכנסת 'מורשת מנחם' חב"ד בשכונת 'מורשת' בגבעת-זאב, שהיה ממוקם במבנה שבו שכן בית הכנסת 'איילת השחר' לפני שעבר למיקומו החדש, שפונה אמש, קיבל הוראה להתפנות באופן מידי.

בראיון ל'שטורעם' מספר השליח הרב חיים בכר, המכהן כרב בית הכנסת, את השתלשלות הדברים: "לפני כ-7 שנים הקמנו את מניין חב"ד בשכונה וקיבלנו את בית הכנסת ששימש בעבר את קהילת 'איילת השחר', ולאחמ"כ שימש עבור מוסדות נוספים שלא הצליחו להשתלב בסביבה".

"מאז שקיבלנו את האישור להתפלל ולהתמקם בבית הכנסת, בית הכנסת מהווה מוקד משיכה לתושבי השכונה והאזור והמקום מתפקד גם כמרכז לכל עניין ואירוע יהודי במעגל השנה. בשנה האחרונה פעל במקום גם גן-חדר 'דקל מנחם' שלנו, שבלי קשר לפינוי עובר בתחילת שנה"ל למקום חדש ביישוב".

מתי קיבלתם את ההודעה על הפינוי?

"למען האמת בתקופה האחרונה חששנו מכך ואפילו התחלנו לחפש אחר מיקומים חלופיים למקרה הכי גרוע שאכן התממש. לפני כשבוע אף ישבנו בלשכתו של ראש המועצה מר יוסי אברהמי, בפגישה יחד עם נציגי המתפללים והוא הבטיח לאתר מקום חלופי. בפועל, גבאי 'איילת השחר' שניסו בכל דרך למנוע את פינויים מבית הכנסת החדש, חיכו ומשכו עד לרגע האחרון ממש, מתוך תקווה שאכן הפינוי לא יתממש, ורק אתמול קיבלו צו מידי מבג"צ לפינוי מידי".

"באותו רגע קיבלתי טלפון מראש המועצה שהודיע לי שלצערו ניאלץ אנו לפנות מידית את בית הכנסת על מנת לאפשר ל'איילת השחר' להגיע למקום ולהעביר את כל הציוד שלהם, כולל ספרי התורה, תוך שהוא מבטיח כי במהרה יימצא לנו מקום מתאים. נכון לרגע זה, טרם נמצא המקום ואנחנו אובדי עצות ואפילו יותר מכך באשר לקיום המניין בשבת הקרובה".

היכן אחסנתם את ציוד בית הכנסת וספרי התורה?

"באופן זמני קיבלנו אישור לאחסן את הדברים החשובים במחסן המועצה, כמובן שכל הסיפור הזה מסב לכל הצדדים צער רב ואנו מקווים כי במהרה הכל יבוא על מקומו בשלום. חשוב לי לציין, כי בשל העובדה ש'איילת השחר' החליטו שלא לרוקן את בית הכנסת שלהם, בתקווה שבתקופה הקרובה יוכלו לשוב לשם, נאלצתי להשאיר עבורם את המזגנים, הארונות וציוד נוסף, שבמקום שישכב כרגע במחסן, לפחות ישמש אותם".

האם אתם זקוקים לסיוע כלשהו מבחוץ?

"יש בגבעת זאב בעיה קשה מאוד עם מבני ציבור, בעיקר מצד גורמים שמאלנים שדואגים לטרפד כל ניסיון להגדיל ולהרחיב את היישוב, וכמובן להעניק מבנים או שטחים למוסדות וארגונים. הפתרון הנראה לעין בטווח הקרוב הוא לנסות ולאתר קרוואן מתאים שנוכל להעמיד אותו על שטח שהמועצה תקצה, וזה כמובן דורש מאתנו משאבים כספיים. כמובן שכל סיוע מכל גורם יתקבל בברכה ויזרז את הקמת בית הכנסת חב"ד בגבעת זאב במהירות האפשרית".

למי ניתן לפנות?

"ניתן לפנות אליי ישירות בטלפון: 050-8228424 או בדוא"ל: chgz770@gmail.com

כ"ה במנחם-אב תשע"ה
 
 
 
 
מחפשים פתרון מיידי. השליח הרב בכר
מחפשים פתרון מיידי. השליח הרב בכר | צילום: שטורעם.נט