ב"ה יום חמישי, כ"ה שבט תשפ"ב | 27.01.22
הגיליונות
הגיליונות
ערב יום ההילולא ג' תמוז: 'הסיפור שלי עם הרבי' בעברית

לקראת יום ההילולא ג' תמוז, יופצו באלפי בתי כנסת ברחבי ארץ הקודש, גליונות טריים של 'הסיפור שלי', מיזם חדש מבית חברת המדיה החב"דית - JEM ● מה שהחל כמסורת בבית כנסת קטן בשכונת קראון הייטס, עם סיפור חדש על הרבי מפיו של מנכ"ל המוסד הרב אלקנה שמוטקין, הפך במרוצת הזמן לגליון מהודר וצבעוני במהדורה שבועית שמתקבל בהתלהבות מידי שבת באלפי בתי כנסת ובתי חב"ד ברחבי העולם ● בעקבות ההצלחה ולאור הביקוש מגיע המיזם גם לישראל, כאשר הסיפורים מתורגמים לעברית ● מי שנטלו על עצמם חלק חשוב מההוצאות, הם הנגיד ר' שניאור ויוכבד מינסקי שיחי' מקראון הייטס, לזכות הוריהם הרב יעקב ומרת בתיה שיחיו מינסקי ● כל הפרטים, ואפשרויות ההרשמה למנוי שבועי, בכתבה המלאה שלפניכם
כתב שטורעם בארה"ב

בחברת המדיה החב"דית – JEM מברכים בסיפוק על המיזם החדש, הפצת גליון 'הסיפור שלי' בשפה העברית. לקראת שבת קודש יום ההילולא ג' תמוז, יופץ הגליון הראשון באלפי בתי כנסת ובתי חב"ד ברחבי הארץ, ומעתה הוא יחל להופיע מידי שבוע בצורה קבועה.

הכל החל בבית כנסת קטן בשכונת קראון הייטס. בהתוועדות אחר התפילה, נהג הרב אלקנה שמוטקין שיחי' מנכ"ל המוסד לשתף את המתפללים בסיפור חדש שצוות המוסד נחשף אליו במהלך העבודה לשימור ותיעוד חייו ופועלו של הרבי.

במסגרת עבודת המחקר היסודית של האגפים השונים במוסד, ובמיוחד האגף לראיונות וידאו אישיים עם בעלי המעשה הידוע בשם 'מפגשים עם הרבי' בניהולו של הרב יחיאל קייגען, מגיעים לשולחנו של המנכ"ל סיפורים שונים מהם היה בוחר משהו מיוחד ופיקנטי לספר למתפללים.

עם הזמן, הפכו 10 דקות אלו לרגע שחיכו אליו רבים כל השבוע. לא רק האבות המתפללים בבית הכנסת השכונתי, אלא גם בני המשפחה, ההורים מעבר לים, הגיסים הנמצאים בשליחות וכן הלאה. כשביקשו ממנו להעלות על הכתב את הסיפורים, הוא חשב שבמילא הם יופצו במסגרת המגזין השבועי לצפייה 'תורת חיים' או בסדרת התקליטורים השונים היוצאים לאור מפעם לפעם, אך ידידים מבינים טענו שיש טעם מיוחד בסיפור כשהוא מופיע בפני עצמו, מוקדש כולו מתחילתו ועד סופו לחוויה האישית והעוצמתית של המספר עם הרבי. הסיפור, המפגש, היחידות, שמלווה אותו משך כל ימי חייו.

כך החל להתגלגל המיזם לפני כשנתיים וחצי, כאשר מידי שבוע מופץ סיפור חדש מתוך ראיונות על גליון צבעוני מכובד. המנויים מקבלים זאת לתיבת הדואר האלקטרוני מידי יום חמישי, ומתפללי בתי הכנסת ובתי חב"ד ברחבי תבל יכולים לקרוא את המהדורה המודפסת בליל שבת. כך יכולים אבות המשפחה, לא רק בקראון הייטס, אלא בכל מקום בעולם, לרומם את היושבים סביב השולחן לעולם אחר, רוחני וקדוש, סביב דמותו הקדושה של הרבי.

מספר הרב שמוטקין: "לא כל סיפור היה מה שמכונה "חשיפה מרגשת" או סיפור שלא נשמע כמותו, חלקם בלטו דווקא במשמעות הפשוטה של הסיפור, אלו שעולה מהם דמותו האבהית של הרבי, ההתחשבות יוצאת הדופן באלו שכתבו או פנו אליו. כשהתברר שציבור גדול משתוקק לסיפורים אלו, וחוזר עליהם בפורומים שונים. הרגשתי צורך שהוא יועבר בצורה מדוייקת ללא הוספות או שינויים, ופניתי לאברך הרב יצחק צאפ שיחי', מנהל פרויקט מגזין הוידאו השבועי - 'תורת חיים', שיכין מתוך מבחר הראיונות שיש בידינו, סיפורים מיוחדים. למרות שכל סיפור הוא מיוחד, יש אפשרות לבחור ולברור מביניהם.

הרב צאפ מספר: "זה הפך לסוג של אתגר חדש, אולם זו עבודה מהנה ומענגת, כי אנו מבינים את ההשפעה הגדולה שיש לכך על ציבור החסידים וכל מי שצופה או קורא את הסיפורים הללו, עדות מכלי ראשון על הקשר עם נשיא הדור ומנהיגו. נברנו בעשרים אלף עמודים! של תמלילים מהראיונות המלאים, צפינו שוב בחומר הגלם של הראיונות, והתחלנו למיין אותם בצורה שתאפשר המרת הדברים שבעל פה לדברים שבכתב".

הפילנתרופ הנודע ר' שמואל (סמי) ראהר ע"ה, היתה לו פינה חמה מיוחדת לסיפורים מסגנון זה. סיפור אישי עם הרבי, ובנו הנגיד המפורסם ר' יקותיאל יהודה (ג'ורג') ראהר שיחי' התגייס לסייע במימון המיזם החדש לאחר שאביו הפציר בו באומרו "לך על זה".

צוות התחקירנים, העורכים ומנהלי האגפים חברו יחד והפכו את הסיפור האישי, ממשהו שמתגלגל מאוזן לאוזן, לגליון כרומו מהודר שזוכה לתפוצה רחבה ביותר בתוככי ציבור אנ"ש ואף מחוצה לו. תגובות חמות זורמות כל העת אל המערכת, ואף אנשים שמגיעים עם רעיונות חדשים על אנשים שיש צורך או כדאי מאוד לראיין אותם, על מנת לשמוע מה היה להם עם הרבי באופן אישי. שולחן השבת של אלפי בתים יהודיים בכל פינה בעולם, קיבל משמעות חדשה.

הרב קייגען מסביר את ההחלטה להירתם למיזם, למרות שידיו עמוסות בלאו הכי באגף עליו הוא מופקד, "כשהרב שמוטקין הגיע עם הרעיון, החלטנו להפוך את החזון למציאות, ומידי שבוע במשך השנתיים וחצי האחרונות מופיע הגליון בעיצוב נאה, ברור ומושך את העין. כאשר מלבד הסיפור עצמו, אנו מוסיפים אנקדוטות מענינות מההיסטוריה החב"דית בדור האחרון, שהתרחשו בשבוע זה.

"זה דירבן אותנו לחפש עדויות חדשות, להרחיב את האופקים של סגנון האנשים אותם אנו מחפשים לראיין, ואף שהנטל הכספי גדל, משום שצריך לכך צוות חדש לקחנו את זה על עצמינו. החשבון היה, שאם בלאו הכי את החלק הקשה אנו עושים, בשכנוע האנשים לדבר, מלאכה לא קלה בהתחשב בכך שאלו הדברים האישיים ביותר. לאתר את האנשים, לצלם ולהקליט את הראיון בצורה מקצועית ברמה הגבוהה ביותר, אין סיבה שלא נשתף את עדת החסידים וכלל בני ישראל בפנינים מתוך אותם ראיונות, בסיפור אחד מתוך אלפים. נוכחנו גם לראות, שההחלטה הניבה פירות לשני הצדדים, כאשר בעקבות הדפסת הגליון התחלנו לקבל עוד רעיונות והפניות שלא חלמנו להגיע אליהם קודם לכן".

ועכשיו, המיזם הנפלא הזה, שקנה תהודה באלפי בתים ברחבי העולם מגיע לארץ הקודש, במהדורה חדשה בשפה העברית, שתופץ גם בקהילות דוברי עברית ובבתי חב"ד לישראלים בכל רחבי העולם.

הגליון השבועי מוקדש לעילוי נשמת המשב"ק הרה"ח ר' יהודה לייב ב"ר מרדכי וזוגתו מרת איטא ב"ר שלמה ביסטריצקי ע"ה, על ידי בני משפחתם שיחיו

אם ברצונכם להיות מנויים לקבלת הגליון השבועי באופן קבוע בדואר האלקטרוני, שלחו בקשה למשרדי JEM בכתובת: sipursheli@jemedia.org.

גבאי בתי כנסת, ומנהלי בתי חב"ד, שמעוניינים לקבל משלוח שבועי של מהדורה מודפסת, עבור המתפללים והמקורבים, מוזמנים לפנות למרכז לעזרי שליחות של צעירי חב"ד בארה"ק, ולהזמין את הכמות הדרושה להם, בטלפון 072-2770130 או בכתובת: leaa@chabad.org.il . 

לחץ כאן, בכדי לקרוא את 'הסיפור שלי' גליון מס' 1, לש"פ קרח

ל' בסיון תשע"ה