ב"ה ערב ש"ק, י"ט אייר תשפ"ב | 20.05.22
הרב קליין ע"ה לצידו של הרב חדקוב ע"ה, בעת ה'יחידות' של רוה"מ בגין אצל הרבי
הרב קליין ע"ה לצידו של הרב חדקוב ע"ה, בעת ה'יחידות' של רוה"מ בגין אצל הרבי צילום: ארכיון JEM
חשיפה: כשהרבי ייעץ למזכיר הרב קליין איך לשמור סוד

מיומו הראשון בצוות המצומצם שזכה לשמש בקודש את הרבי, הפך המזכיר הרב קליין ע"ה לעוזרו ויד ימינו של ראש המזכירות הרב חדקוב ע"ה ● בחלק הרביעי של הסדרה 'בכל ביתי נאמן הוא', המוגש כאן באתר חב"ד 'שטורעם.נט' על ידי חתנו השליח הרב פסח צבי שמערלינג שיחי', נחשף סיפור מדהים על 'מבחן סודיות' שעבר הרב קליין ● הוא טיפל בנושא רגיש בשליחותו של הרבי, והפרטים היו דיסקרטיים עד כדי כך שהוא היה היחיד שהיה מודע להם. והרב חדקוב החל לשדל אותו לשתף קצת מהפרטים, אך כפי שנהג תמיד, מילא פיו מים ● כאשר הלחץ גבר, נתן לו הרבי עיצה כיצד להשיב בפעם הבאה שיתבקש לחשוף טפח מהפרשייה בה טיפל ● וגם: עדות אישית של הרבי על מזכירו הנאמן הרב חדקוב "ער איז דאך א שולחן ערוך איד"
הרב פסח צבי שמערלינג

כאשר מו''ח מזכיר כ''ק אדמו''ר זי''ע הרה''ח ר' ירחמיאל בנימין הלוי ז''ל קליין נבחר ע''י הרבי לעבוד בצוות ה'מזכירות' שלו, הורה לו הרבי לקבל הדרכה והכוונה בזה מהמזכיר הראשי הרב חיים מרדכי אייזיק חדקוב ז''ל.

את מה שהרב חדקוב אמר לו באותה חונכות, הוא חזר כו"כ פעמים: "לומר לך לא לראות דברים איני יכול כי מוכרח שתראה דברים תוך כדי עבודה, לומר לך לא לשמוע דברים איני יכול לומר לך כי מוכרח שתשמע דברים, אבל אני יכול לומר לך לשמור על פיך ולא לדבר ממה שאתה רואה ושומע כאן לאחרים".

ליבי אומר לי שגם לולי הדרכתו הנ''ל חמי לא הי' מגלה סודות מבפנים, ואע''פ שאין איתנו יודע עד מה להבין ולהשיג בהנהגתו הק' של הרבי, ליבי אומר לי שגם תכונה זו של חמי היוותה גורם (אחד עכ''פ) להיבחרו לתפקיד זה מלכתחילה.

הרב חדקוב הרי התכוון מן הסתם שלא יגלה בחוץ מהקורה במשרד, אבל הסיפור דלקמן ממחיש איך שחמי שמר סוד בקנאות מוחלטת הרבה מעבר לזה.

● 

בהזדמנות מסויימת הי' איזה ענין של הרבי שעבר דרך חמי. הרב חדקוב ידע משהו בקשר לזה אבל לא ידע את פרטי הענין. היות וידע שחמי דיבר עם הרבי על זה, לכן הוא שאל אותו מה הם פרטי הענין (יתכן שהרב חדקוב ניסה לבחון את הסודיות שלו). חמי השתמט מלענות לו.

בימים הסמוכים לאחרי זה, הרב חדקוב המשיך מידי פעם להעלות את הנושא ולבקש מחמי שישתף אותו בפרטי הענין.

ניתן הי' לחשוב שהיות וחמי עובד הרי במזכירות הרבי תחת סמכותו של ראש המזכירות הרב חדקוב, וגם הרב חדקוב בעצמו הרי היה איש סוד מופלא בזכות עצמו, ולספר לו זה לכאורה לא בעייתי כמו לגלות לאחרים דברים סודיים מבפנים. חישובים כאלו אולי היו עולים בדעת אחרים אבל אצל חמי זה לא בא בחשבון.

היות ולא ידע איך להתמודד עם הפצרותיו החוזרות ונשנות של הרב חדקוב, ביקש מהרבי עצה איך ומה לענות להרב חדקוב.

הרבי קם וניגש לארון הספרים בחדרו הק', הוציא שולחן ערוך אדמו''ר הזקן חלק ראשון באמרו ''ער איז דאך א שולחן ערוך איד'', (הוא הרי יהודי השומר על פסקי השולחן ערוך), ופתח את הספר בסימן קנ''ו סעיף י''ד (שם נפסק ''כל האומר דבר לחבירו הוא בבל יאמר עד שיאמר לו לך אמור''). אח"כ אמר לחמי להראות להרב חדקוב את ההלכה הזו בפעם הבאה שיבקש ממנו לגלות לו את פרטי הענין...

חמי עשה כפי שהצטווה וזה אכן הפסיק את בקשותיו של הרב חדקוב.

אם היה זה מבחן נאמנות מחמיר לחמי 'מהקודש פנימה' אם לאו לא נדע - דבר אחד ברור שהנאמנות שלו לשמור סוד עד כדי כך הוכחה בעליל.

כ"ג בסיון תשע"ה
 
 
בעת חלוקת תניא לקבוצה מאנגליה בראשות ר' זלמן יפה. מאחורי הרבי נראים המזכירים הרב קליין והרב חדקוב ע"ה
בעת חלוקת תניא לקבוצה מאנגליה בראשות ר' זלמן יפה. מאחורי הרבי נראים המזכירים הרב קליין והרב חדקוב ע"ה | צילום: באדיבות ארכיון JEM