ב"ה יום שני, י"ד תמוז תשפ" | 06.07.20
אבל כבד. מזכירו של הרבי, הרב ירחמיאל בנימין הלוי קליין ע"ה
אבל כבד. מזכירו של הרבי, הרב ירחמיאל בנימין הלוי קליין ע"ה צילום: ארכיון שטורעם.נט
אבל כבד: המזכיר הרה"ח הרב בנימין קליין ע"ה

אבל כבד השתרר בתנועת חב"ד ליובאוויטש עם קבלת הידיעה הקשה והכואבת על פטירתו הפתאומית של הרה"ח הרה"ת הרב ירחמיאל בנימין הלוי קליין ע"ה, מי שזכה לשמש כחבר המזכירות של כ"ק אדמו"ר זי"ע במשך שנים רבות ● בבוקרו של יום חמישי, התפלל במניין המיוחד בחדרו הק' של הרבי, יחד עם שאר מזכירי הרבי כפי שהם נוהגים מאז ההסתלקות בג' תמוז ה'תשנ"ד, ובהמשך היום יצא כהרגלו לכיוון האהל הק' שם סייע ביד הבאים להשתטח על הציון הק' של הרבי ● עם בוקר, של יום שישי בניו יורק, לא התעורר משנתו ולכוחות ההצלה שהגיעו לביתו לא נותר אלא לקבוע את פטירתו, לאחר ניסיונות החייאה ממושכים ● הותיר אחריו את רעייתו תבלחט"א, בנים ובנות, וצאצאים רבים מהם שלוחים בכל קצווי תבל ● מסע ההלוויה יתקיים בהמשך היום, פרטים יעלו בידיעה נפרדת
מערכת שטורעם

הרה"ח הרה"ת הרב ירחמיאל בנימין הלוי קליין נולד בו' לחודש מנחם אב ה'תרצ"ה בירושלים, לאביו הרב החסיד ר' מנחם הלוי קליין ע"ה, ראש הדגל של ה'חברא קדישא' בירושלים ולאמו מרת רחל ע"ה. אמו נפטרה סמוך ונראה ללידה, ולכן נקרא ירחמיאל בנימין, כשמו של בנימין שרחל אימנו נפטרה בלידתו, ובשם ירחמיאל רמוז שמה של אמו המנוחה.

בבחרותו למד בישיבת 'תורת אמת' בירושלים ובחודש מנחם אב ה'תשט"ז הגיע ללמוד בישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש המרכזית ב-770. עם הזמן נכנס לעסקנות ציבורית, וניהל את 'מסיבות שבת' של 'מרכז לעניני חינוך' ו'צעירי אגודת חב"ד' המרכזית בארצות הברית.

בכ"א לחודש אדר ה'תשכ"א נשא את רעייתו תבלחט"א מרת לאה שתחי' בתו של הרה"ח הרב מרדכי שוסטערמן ע"ה, שהיה הבעל קורא בבית חיינו, וניהל בית דפוס שם הודפסו ריבוי של ספרי חסידות, וזמן קצר אחרי נישואיהם יצאו בשליחותו של הרבי לאוסטרליה הרחוקה בכדי לסייע בייסוד וביסוס מוסדות חב"ד שם.

לאחר כשנה ומחצה, חזרו להתיישב בארצות הברית, ומיד נקרא ר' בנימין לסייע בעבודת המזכירות של הרבי לצידו של יו"ר המזכירות הרה"ח ר' חיים מרדכי אייזיק חדוקוב ע"ה.

עם השנים, בעיקר בזכות שליטתו המלאה בשפה העברית, החל להיות איש הקשר בין מזכירות הרבי לאישים מדיניים, בטחוניים ופוליטיים בארץ ישראל. במשך השנים נפגש ועסק רבות, בשליחות הרבי, עם אישים בכירים מהשב"כ וה'מוסד' הישראלי, רובם של המפגשים והשליחויות העלומות טרם פורסמו ואולי יישארו לוטים בערפל לתמיד.

במהלך השנים נפלה בחלקו הזכות להיות המוציא ומביא של מרבית המכתבים האישיים ששלחו אנשים מכל קצווי תבל אל הרבי ומסירת התשובות מהרבי, יחד עם עמיתו למזכירות יבדלחט"א הרב יהודא לייב גרונר שיחי'.

זכה שהרבי התבטא עליו בפני ראש הממשלה מנחם בגין בעת הביקור ההיסטורי: "מיין גנרל" (=הגנרל שלי).

הרב קליין ע"ה הותיר אחריו את רעייתו מרת לאה שתחי', בנותיו ובניו: מרת רחל ובעלה הרב מנחם מענדל גורדון, לונדון, אנגליה; מרת פייגא ובעלה הרב לוי יצחק סודאק, עדזשווער, אנגליה; מרת חנה ובעלה הרב לוי יצחק גרליק, ברוקלין, ניו יורק; הרב לוי יצחק קליין, ממפיס, טנסי; מרת שטערנא שרה ובעלה הרב לוי יצחק קרינסקי, ניו המפשייר, מסצ'וסטס; מרת אסתר ובעלה הרב פנחס צימענד, ארקנסו; מרת רבקה ובעלה הרב מרדכי גרוסבאןם, מיניסוטה; מרת דבורה ובעלה הרב פסח צבי שמערלינג, פאר ראקאוויי; מרת מרים רייזל ובעלה הרב מאיר שמעון מאסקאוויץ, שיקגו; הרב יעקב קליין, מוסקבה, רוסיה. נכדים ונינים שיחיו המשמשים בעבודת הקודש בשליחות הרבי ברחבי תבל.

מסע ההלוויה ייצא בשעה 3:30 אחה"צ מבית ההלוויות "שומרי הדת" בבורו פארק, ויעבור בערך בשעה 4 אחר הצהרים בחזית 'בית חיינו - 770' בדרכו לעבר 'בית החיים' של אגודת חסידי חב"ד בקווינס, בסמוך ל'אהל' הק'.

ברוך דיין האמת.

י"ח בסיון תשע"ה