ב"ה מוצאי ש"ק, י"ז חשוון תשפ"ב | 23.10.21
צילום: ברוך עזאגווי
הילדים של קיץ תש"מ ■ מאת הרב ירחמיאל גורליק

הנה הם היום, דור הביניים של יהדות רוסיה, עמוד השדרה של הקהילות היהודיות. הנה הם אותם ילדות וילדים מאז, האמהות והאבות היום ששולחים את ילדיהם וילדותיהם לבתי הספר וגני הילדים היהודיים ● הנה הם, הדור של היום, הצועד בגאון וברוגע ובמצב רוח של "יום טוב" יד ביד לבתי הכנסת. לתפילה של שבת, לתפילת חג, לסדר פסח או לשמיעת עשרת הדיברות
מאת הרב ירחמיאל גורליק, טיומן

יום חמישי פרשת במדבר, ערב ר"ח סיון ה'תש"מ בבית-הכנסת. תפילת מנחה הסתיימה זה עתה והרבי פותח בשיחה, המשודרת מיד לכל העולם. הרבי מדבר באריכות ענינים נפלאים על ערב ר"ח סיון, על כך ש"ביום הזה באו מדבר סיני". על ההכנות הנדרשות לקראת חג השבועות. על כך שגם ילדים הכי קטנים צריכים לבוא לשמיעת עשרת הדיברות.

● לשמיעת דבריו של הרבי, לחצו כאן

לפתע ממשיך הרבי ואומר "הענינים האלו שייכים לכל יהודי בכל מקום שהוא. ולכן מן הראוי שימסרו מיד את הדברים גם לאותם אלו הנמצאים מאחורי מסך הברזל. אך כיון ש"מצוה בו יותר מבשלוחו", אחזור כעת על הדברים בשפה שבה יהודי רוסיה - הנמצאים מאחורי מסך הברזל - לא זקוקים בה כלל לשום תרגום, ולא לשליח ומליץ בינותם.

וכאן החל הרבי לדבר בשפה הרוסית:

 "בעמדנו בערב ה"יום טוב" שלנו חג השבועות, צריך כל ילד או ילדה יהודים איפה שהם רק נמצאים, לגשת לאבא שלהם או לאמא, לסבא או לסבתא או לכולם יחד, ולבקש ולתבוע מהם עד שיצליחו לפעול אצלם, שהחל מראש חודש סיון יחלו הם בהכנות לקבלת התורה בחג השבועות, זמן מתן תורתנו מהרבונו של עולם, הקב"ה עצמו.

ההכנות צריכות להיות עם החלטה תקיפה לקיים את כל המצוות של התורה הקדושה שלנו, באופן של הקדמת נעשה לנשמע - בלי להקשות לשם מה אנו זקוקים לכך, ובלי להקשות מה נרוויח מכך.

וכיון שהתורה ניתנה מהקב"ה עצמו לכל יהודי ולכל ילד או ילדה יהודיים, אנו יכולים להיות בטוחים, שהילדים אכן יבקשו ויצליחו לפעול, שהחל מערב ראש חודש סיון, כל אב ואם וכל סב וסבתא ילמדו עמהם, ועל ידי כך יוסיפו להם בידיעותיהם בתורה וביהדות.

הילדים היהודים צריכים גם לבקש מהוריהם, שביום חג השבועות הם ילכו כולם לבית הכנסת, שזה דבר שמותר על פי חוקי המדינה למי שרק רוצה, ללכת לבית הכנסת, להתפלל שם או לשמוע קריאת התורה.

ויותר מכך, שומרי הסדרים (המשטרה) צריכים לוודא שאף אחד לא יהין להפריע ללכת לבית הכנסת, להיות בבית הכנסת, לשמוע קריאת התורה ולהתפלל, וכן שאף אחד לא יפריע שהדרך חזרה משם תהיה ברוגע ובשמחה ובמצב רוח של "יום טוב".

וחג השבועות, הנחגג בבית הכנסת, יאחד את לבבותיהם של ההורים עם ילדיהם, ויחד יתאחדו הם עם כל העם שלנו בכל המדינות בעולם,

וכולם ירגישו ויהיו חדורים עם ההבנה, שיהודים הם עם אחד, מאוחדים עם תורה אחת, שניתנה מה' אחד, כעת ולעולם ועד, ובכל מקום"...

סעוון סעווענטי מלא בקהל חסידים מגוון. בודדים הם מתוכם דוברי השפה הרוסית. אך הרבי מדבר. מדבר ישירות אליהם. אל הילדים והילדות היהודיים ברוסיה. הילדים והילדות הנמצאים מאחורי מסך הברזל. מי יודע כמה מהם אכן שמעו בגשמיות את הדברים.. אך הרבי מדבר, ומדבר אליהם. אל נשמותיהם. אל גופם. שולח אליהם בשפתם הם, עידוד, חיזוק והתעוררות, להם ולהוריהם וזקניהם.

היום, ערב ראש חודש סיון תשע"ה, קבלתי הקלטה מהשיחה ההיא בצירוף דברי הסבר קצרצרים ברוסית על המעמד בה נאמרו הדברים, בשנת 1980.

כמעט באופן אוטומטי שלחתי אותה לקבוצה גדולה של המקורבים הנמצאת ברשימתי. זכיתי לקיים את ההוראה ההיא מתש"מ: "מן הראוי שימסרו מיד את הדברים גם לאותם אלו הנמצאים מאחורי מסך הברזל"...

הלא דבר של מה בכך הוא? שיחה מהנדירות בהם הרבי מדבר ממש ברוסית, בשפה שהם מבינים!

רק כשקבלתי תגובה אחת קצרה, צמרמורת אחזתני:

"תודה רבה! אני מקשיבה להקלטה כבר בפעם הרביעית! 1980... הייתי הרי אז ילדה בת חמש... בדיוק בגיל של הבן הקטן שלי היום..."

הנה, זה הם!!! הנה הם אותם הילדים והילדות אליהם הרבי דיבר לפני שלושים וחמש שנה! הנה הם הנשמות ששמעו את דברי הרועה הנאמן שנאמרו הישר אליהם, "ללא תרגומים, וללא שליח ומליץ בינותם"

הם שמעו! ועוד איך ששמעו...

הנה הם היום, דור הביניים של יהדות רוסיה, עמוד השדרה של הקהילות היהודיות. הנה הם אותם ילדות וילדים מאז, האמהות והאבות היום ששולחים את ילדיהם וילדותיהם לבתי הספר וגני הילדים היהודיים.

הנה הם, הדור של היום, הצועד בגאון וברוגע ובמצב רוח של "יום טוב" יד ביד לבתי הכנסת. לתפילה של שבת, לתפילת חג, לסדר פסח או לשמיעת עשרת הדיברות.

הם מבקשים, ועוד איך שהם מבקשים... הם אלו המפצירים בנו ללא הרף ללמוד עמהם, ללמוד עם ילדיהם, לסייע בידיהם ללמוד וללמד לשמור ולעשות את כל דברי התורה הזאת.

ואנחנו, משתדלים לתת להם את כל כולנו. ללמד, להדריך, להנחות, לעורר ולסייע לאותם נשמות שצצות ומתעוררות אולי רק כעת, אך אש הקודש נזרעה בהם כבר אי שם ב1980.

הילדים של קיץ תש"מ..

א' בסיון תשע"ה