ב"ה יום ראשון, י"ט מנחם-אב תשפ" | 09.08.20
קבצי הוידאו של ההתוועדות. חג הגאולה י"ב תמוז ה'תשמ"א
קבצי הוידאו של ההתוועדות. חג הגאולה י"ב תמוז ה'תשמ"א צילום: JEM
כך אותר הווידאו האבוד מההתוועדות בתשמ"א

לקראת יום ההילולא ג' תמוז ה'תשע"ה תופץ קלטת וידאו מיוחדת מהתוועדות 'חג הגאולה' י"ב תמוז ה'תשמ"א ● צוות הארכיון וההפקה של חברת המדיה החב"דית - JEM, מספר בשיחה לכתב 'שטורעם' על המאמצים המיוחדים שהושקעו במציאת החומר שהוסרט באותה התוועדות ● לסיפור המלא
כתב שטורעם בארה"ב

במקביל למגזין 'תורת חיים' השבועי, ומהדורת ה'וואצאפ' היומית, מפרסמים מידי פעם בחברת המדיה החב"דית JEM 'פארבריינגען' שלם של הרבי, על גבי וידאו (DVD) באיכות משופרת, עם כיתובים במגוון שפות לאלו שלא דוברים את שפת האידיש.

בבתי הכנסת של אנ"ש, בתי חב"ד ובהיכלי הישיבות, מתיישבים הכל לצפות בדברי קודשו של הרבי, ולחוות מחדש במשך שעות ספורות את היומא דפגרא עם תורתו של נשיא הדור

זהו אומנם הישג אחד, רגע של התרגשות וסיפוק, מתוך אלפים. אבל ללמד על הכלל יצא, ולתת הצצה לעבודה הברוכה והכל כך חשובה של המוסד שמצליח להביא את הרבי אל תוך חייהם של מיליונים בכל רחבי העולם, גם 21 שנה לאחר ג' תמוז ה'תשנ"ד.

ברבות השנים, לאחר שהצוות של JEM השיג את מרבית קלטות האודיו והוידאו משנות נשיאותו של הרבי, החלו לערוך רשימה של 'מה חסר', דהיינו אירועים או התוועדויות שיש רישום שהתקיימו, אך התיעוד מהם חסר. על פי רשימה זו החלו להתחקות אחר מי שיש לו יד ורגל בתיעוד אותם התוועדויות או רכש עותק מהם. ממון רב הושקע, מאמצי חיפוש אדירים, ואת התוצאות המבורכות רואים אנ"ש והתמימים, השלוחים והמקורבים, וכל מי שנחשף ליבול העשיר שהפיקו בחברת המדיה החב"דית JEM בעשורים האחרונים.

התוועדות חג הגאולה י"ב תמוז ה'תשמ"א, היתה אחת כזו. ה'יומנים' מהתוועדות קיימים, ה'הנחות' הועלו על גבי נייר באידיש ובתרגום לעברית ועותקים נמצאים בידי יחידים וכמובן בידי מכוני ההוצאה לאור, אך תיעוד הוידאו לא נשמר.

לפני מספר חודשים, הצליחו חברי המערכת להניח את ידיהם על קלטות מאסטר של אותה התוועדות, אולם המצב המכני של הקלטות היה בכי רע. כאן החלה עבודת נמלים של מומחי הארכיון והשימור העובדים במקום, על מנת לנסות ולהציל ככל האפשר.

ככל שהתקדמה העבודה, והחלו לעבוד על מה שקיים בכדי להכין להוצאה לאור ולתרגום לשפות שונות, התבררה עובדה אחת שציערה מאוד את כל העוסקים בדבר. מתוך 5 קלטות שהנציחו את אותה התוועדות, חסרה קלטת מס' 2 וכל הנסיונות לאתר עותק כזה עלו בתוהו.

● 

למודי ניסיון, האברכים והבחורים המסורים שעובדים ב-JEM לא אמרו נואש, והמשיכו להרים טלפונים, לשלוח דוא"ל לכל מי שהשתתף בהתוועדות והיה באותה תקופה בבית חיינו 770, שמא באמתחתו עותק שרכש או קיבל מאותה התוועדות.

השבוע זה קרה! לאחר עשרות שעות של מחקר סיזיפי, בישר מנכ"ל המוסד ר' אלקנה שמוטקין שיחי' לנוגעים בדבר כי בחסדי שמיים נמצאה הקלטה ע"ג קלטת וידאו אצל ר' ברוך בונגארט שיחי', ששהה באותה עת במיניסוטה והקליט את ההתוועדות מתוך שידור חי שהתקיים בערוץ תקשורת, כפי שהיה נהוג באותה עת. חברי המערכת עברו על מאות קלטות שהאבק כיסה אותן במשך שנים, וכפי הרגיל בכגון דא, אומרים לנו העוסקים בדבר, זאת היתה הקלטת האחרונה, בקופסא האחרונה...

אנשי JEM מבקשים להודות לבנו ר' ישראל בונגארט שיחי' על עזרתו הרבה בנושא.

לקראת יום ההילולא ג' תמוז ה'תשע"ה, תופץ ההתוועדות במלואה, בשפת המקור אידיש ובתרגום (כיתובים) לשפות שונות. 

כ"ג באייר תשע"ה
מנכ"ל JEM ר' אלקנה שמוטקין עם ר' ברוך ור' ישראל בונגארט
מנכ"ל JEM ר' אלקנה שמוטקין עם ר' ברוך ור' ישראל בונגארט