ב"ה יום רביעי, י"ז שבט תשפ"ב | 19.01.22
למעלה בכיוון השעון: הרב אריה-לייב קפלן ע"ה, מתפללים על קברו של אחיו של הרבי, הרב חיים קפלן והמצבה של ר' ישראל-אריה-לייב
למעלה בכיוון השעון: הרב אריה-לייב קפלן ע"ה, מתפללים על קברו של אחיו של הרבי, הרב חיים קפלן והמצבה של ר' ישראל-אריה-לייב צילום: שטורעם.נט
כשהרבי התערב בהחלפת המצבה של אחיו ■ ראיון מרתק

החל מהערב (ליל שישי) יחלו המונים לעלות על קברו של הוו"ח ר' ישראל-אריה-לייב שניאורסון ע"ה - אחיו של הוד כ"ק אדמו"ר זי"ע - הטמון בבית העלמין בצפת ● באיזו שנה החלו לעלות על קברו? אלו התייחסויות היו מהרבי על כך? מה ענה הרבי כשביקשו להחליף את המצבה הישנה שכללה טעות בתאריך הפטירה? ומה היה המוסד הראשון שהוקם על שמו של ר' ישראל-אריה-לייב, באישור הרבי? ● השליח הרב חיים קפלן, מנכ"ל מוסדות חב"ד בצפת, בראיון מרתק ומיוחד לרגל יום היארצייט, שיחול בשבת זו, משיב על הכל ומגלה גם פרטים נפלאים על הקשר המיוחד של אביו, השליח הרב אריה-לייב קפלן ע"ה, שיום היארצייט שלו יחול ביום שלישי הקרוב, עם רעייתו של ר' ישראל-אריה-לייב ובני משפחתה ● לראיון המלא
שימי סגל
בשבת קודש זו, י"ג באייר, יחול יום היארצייט של הוו"ח ר' ישראל-אריה-לייב שניאורסון ע"ה, אחיו של הוד כ"ק אדמו"ר זי"ע. ר' ישראל-אריה-לייב נולד בכ"א באייר תרס"ו לרבי לוי-יצחק זצוק"ל ומרת חנה ע"ה שניאורסון בניקולייב שבאוקראינה ונפטר בי"ג באייר תשי"ב בליברפול שבאנגליה. בהוראת הרבי, ארונו הובא לארץ ישראל והוא נטמן בבית העלמין בצפת.

החל משנת תש"ל עולים חסידי חב"ד לציונו ביום השנה וההתייחסות של הרבי לכך הייתה מרגשת. כאשר השליח הרב לוי ביסטריצקי, רבה של צפת, דיווח לרבי שחסידי חב"ד בצפת עלו ב'יום השנה' לקברו של אחיו, קראו פרקי תהלים ונתנו צדקה, ענה הרבי: "תשואות-חן תשואות-חן ויהי-רצון שיתקבלו כל התפלות בתוככי תפלות כל בני ישראל שיחיו "ותעשינה הכל"".

התייחסות נוספת בנושא מהרבי הייתה לתלמידים השלוחים לישיבת 'תורת אמת' בירושלים שעלו לקבר ולמדו שם את המאמר שי"ל לקראת י"ג אייר בשנת תש"נ, ענה הרבי:"נתקבל ות"ח ותנוח דעתם וכו' והזמ"ג פסח שני ל"ג בעומר אעה"צ".

בשנים האחרונות חלה התעוררות גדולה בקרב אנ"ש והתמימים לעלות על קברו של ר' ישראל-אריה-לייב ע"ה והמונים עולים על קברו ביום היארצייט ובימים הסמוכים, וכן במהלך ימות השנה בהם מברקים בצפת וסביבותיה. הואיל והשנה יום היארצייט חל בשבת קודש, יחלו כבר מהערב המונים לעלות על קברו שבבית העלמין בצפת.

לרגל יום היארצייט שיחול בשבת הקרובה, פנינו אל השליח הרב חיים קפלן, מנכ"ל מוסדות חב"ד בצפת, ובנו של מייסד קריית חב"ד השליח הרה"ח אריה-לייב קפלן ע"ה.

שלום הרב קפלן.

שלום וברכה!

ברשותך, נצעד 30 שנה לאחור, איך הייתה נראית חלקת הקבר של אחיו של הרבי ביום היארצייט שלו?

אם יורשה לי ללכת קצת יותר מ-30 שנה, אני רוצה לצעוד 41 שנה בדיוק לאחור - עשרה חודשים אחרי שאבי ע"ה הגיע לצפת בשליחותו של הרבי וגייס עשרה אברכים מרחבי הארץ על מנת שיוכל להקים 'כולל אברכים' בעיר, כהוראת הרבי. ברור שכאשר נמצאים בעיר 10 אברכים שלא עובדים לפרנסתם ומשקיעים את זמנם בלימוד תורה וחסידות ב'כולל', המוסד השני שאבי נדרש לפתוח היה קרן גמ"ח לסיוע לאברכים... כפי הנראה גם בשל כך הגיעה הצעה מהמזכירות באותם ימים לאבי שיקים בצפת קרן גמ"ח. אבי רצה מאוד לקרוא לקרן הגמ"ח ע"ש ר' ישראל-אריה-לייב ואף קיבל לכך את הסכמתו של הרבי. זה היה המוסד הראשון שנקרא ע"ש אחיו של הרבי ובאישור הרבי.

באשר לשאלתך, ביום היארצייט באותה שנה, י"ג אייר תשל"ד, ירדו האברכים להתפלל על קברו של ר' ישראל-אריה-לייב ואספו שם את הכסף הראשוני לפתיחת את הגמ"ח באופן רשמי עוד באותו היום.

באותה שנה, מן הסתם, עלו על קברו מניין אנשים, אותם אברכי הכולל, אולי קצת יותר. מתי החלה הנהירה שאנחנו מכירים אותה כיום?

אכן לא היו הרבה יותר ממניין אנשים, אך לפני שנדבר על התקופה הנוכחית, חשוב לציין שגם באותן שנים היו חסידים שהקפידו להגיע מכל חלקי הארץ, אלא שהם עשו זאת כמה ימים לאחר מכן, כאשר עלו בל"ג בעומר למירון.

במשך השנים הייתה התייחסות של הרבי לעניין בכמה הזדמנויות ובהן כאשר הרב ביסטריצקי קיבל תשובה מהרבי על כך, כפי שציינת בתחילת הראיון.

בשנים האחרונות, אחרי ג' תמוז, טבעי שחסידים מחפשים כל דרך אפשרית להתקשרות אל הרבי, ומוצאים בזה עוד דרך. אך אין ספק שהגורם העיקרי לכך הוא ההתייחסויות של הרבי בנושא, ובמיוחד אחרי גילוי ה'רשימות' ובהן ה'רשימה' מיום ה' טבת תרפ"ט (המובאת בשלמותה בתחתית הראיון - ש.ס.), שבה סיפר הרבי על חיזיון שהיה לרבי הקודם ובאותו חיזיון, הרבי הקודם כך סיפר לו, שמע מאמר חסידות מאביו הרבי הרש"ב כשבאותה עת נכח שם גם ר' ישראל-אריה-לייב. וז"ל הק' והטהור: "נכנסתי ע"פ הקריאה לחדר כק"ש. אמר שחפץ הוא למסור לי פ"ש מאחי ליב נ"י (הדר בלנינגרד). על שאלתי, אם קבל מכ' ממנו, ענני: "שמעתי מאמר דא"ח ביחד עמו מאדנ"ע"... מבהיל ממש.

האם זכורה לך התייחסות נוספת מהרבי בכל הקשור לקברו של אחיו?

בשנים הראשונות המצבה התיישנה ומה שהציק לא פחות הייתה העובדה שבטעות נכתב על המצבה שיום הפטירה הוא י"ב אייר, במקום י"ג אייר. בתו של ר' ישראל-אריה-לייב רצתה באותה עת להחליף את המצבה וביקשה גם לתקן באותה הזדמנות את התאריך. אבי שאל על כך את הרבי והרבי הסכים לכך, אבל ביקש להשאיר את אותו נוסח בדיוק כפי שהיה על המצבה הישנה ולפי אותה חלוקה של שורות, ורק אישר לשנות את התאריך לי"ג אייר. בנוסף, הרבי ביקש שלא יהיה שום שילוט או תוספות חריגות על המצבה עצמה או סביבה.

לאביך היה קשר אישי עם בני משפחתו של ר' ישראל-אריה-לייב?

אכן, לאבי היה קשר טוב מאוד עם משפחתו. הקשר הזה נוצר כשאבא שלי חנך את בית כנסת חב"ד הגדול בקריית חב"ד בצפת ע"ש ר' לוי יצחק, אביו של הרבי, ובאותו מעמד גם הוכנס ספר תורה לעילוי נשמת שני האחים של הרבי. ולרגל האירוע אבי הזמין את בתו של ר' ישראל-אריה-לייב וכל בני משפחתה והם השתתפו באירוע. כתוצאה מכך נוצר ביניהם קשר הדוק. כהמשך לזה, אבי היה זה שטיפל יחד איתה בכל נושא החלפת המצבה מול הרבי.

פרט נוסף מעניין בהקשר הזה היה כאשר נפטרה רעייתו של ר' ישראל-אריה-לייב, גיסתו של הרבי, ואבי ע"ה היה מעורב בכל סידורי ההלוויה והקבורה וכן בכל הקשור להקמת המצבה. למצער, אחרי שנתיים אבי נפטר ובהשגחה פרטית נטמן בסמיכות מקום אליה בבית העלמין בצפת.

מי דואג לחלקת הקבר במהלך השנה וביום היארצייט?

במשך שנים אבי ולאחמ"כ אבדלחט"א אני דאגנו לכל הצרכים. בשנים האחרונות הצלחנו לגייס לעניין את העירייה באמצעות המועצה הדתית, שדואגת מדי שנה להכשיר את המקום להגעת המתפללים, מציבה במקום תאורה ודואגת לכל הנדרש. המועצה בהחלט מתייחסת ליום הזה בצורה יוצאת דופן.

מדי שנה, ישנן קבוצות מישיבות ברחבי הארץ וכן שלוחים שמגיעים להתפלל ביום היארצייט ולאחמ"כ מגיעים אלינו להתוועדות בישיבת 'צעירי השלוחים' בצפת, שאגב, הקמפוס שבו הוא ממוקם גם נקרא ע"ש ר' ישראל-אריה-לייב ע"ה.

מה ארגנתם השנה לרגל היארצייט?

השנה, יום היארצייט חל בשבת, ואנחנו עורכים התוועדות גדולה ומרכזית בשבת קודש בבית הכנסת המרכזי, וההתוועדות הזו מציינת גם את השבת שלפני היארצייט של אבי בט"ז אייר - שכאמור היה לו קשר מיוחד לעניינים הקשורים לר' ישראל-אריה-לייב ע"ה.

י"א באייר תשע"ה
מחפשים כל דרך להתקשרות אל הרבי. הרב חיים קפלן באירוע לצידו של רב קהילת חב"ד בצפת הרב מרדכי ביסטריצקי
מחפשים כל דרך להתקשרות אל הרבי. הרב חיים קפלן באירוע לצידו של רב קהילת חב"ד בצפת הרב מרדכי ביסטריצקי | צילום: שטורעם.נט
 
חסידים ותמימים על קברו של ר' ישראל-אריה-לייב בשנה שעברה
חסידים ותמימים על קברו של ר' ישראל-אריה-לייב בשנה שעברה | צילום: שטורעם.נט
 
מגיעים גם במהלך השנה. חלקת הקבר בבית העלמין בצפת
מגיעים גם במהלך השנה. חלקת הקבר בבית העלמין בצפת | צילום: שטורעם.נט
 
קיבל אישור מהרבי. השליח הרב אריה-לייב קפלן ע"ה
קיבל אישור מהרבי. השליח הרב אריה-לייב קפלן ע"ה | צילום: ארכיון שטורעם.נט
 
נטמן בסמוך לגיסתו של הרבי. בני משפחת קפלן שי' על קברו של אביהם ע"ה
נטמן בסמוך לגיסתו של הרבי. בני משפחת קפלן שי' על קברו של אביהם ע"ה | צילום: שטורעם.נט
 
הרשימה שבה מספר הרבי את הסיפור השמימי
הרשימה שבה מספר הרבי את הסיפור השמימי
 
הרשימה שבה מספר הרבי את הסיפור השמימי
הרשימה שבה מספר הרבי את הסיפור השמימי
 
הרשימה שבה מספר הרבי את הסיפור השמימי
הרשימה שבה מספר הרבי את הסיפור השמימי