ב"ה יום שלישי, ל" שבט תשפ" | 25.02.20
הרב קוטנר בפעילות
הרב קוטנר בפעילות צילום: שטורעם.נט
הרב מנחם קוטנר בראיון מיוחד ל'עונג חב"ד'

לרגל יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי הטרור ישבנו עם הרב מנחם קוטנר לראיון מיוחד ● הרב קוטנר אחראי מטעם ארגון צא"ח על הפעילות השוטפת עם משפחת השכול ומצוייני צה"ל - וזה בדיוק הזמן להבין כיצד מתייחסות המשפחות לאדם בלבוש חרדי וחסידי המגיע לפתחן, האם יש נחמה לאחר אסון אישי, ועוד ● ומה הסיפור המרגש ביותר עבורו?
מערכת שטורעם

כיצד נולד המיזם של "צעירי חב"ד עם נפגעי הטרור"?

פעילות צעירי חב"ד עם משפחות הגיבורים החלה אחרי מלחמת ששת הימים והמשיכה לאורך השנים במלחמת יום הכיפורים
ושלום הגליל. כשהמפורסם שבהם הוא חגיגות הבר מצווה ליתומי צה"ל בני הגיבורים. הרבי ראה חשיבות גדולה לפעילות זו עד שלקראת פורים תשל"א הורה הרבי לקנות על חשבונו משלוחי-מנות לאלמנות וליתומי צה"ל, והעניק לצורך כך 720 ל"י.

בשנת תשס"ב החלה תקופת האינתיפאדה השנייה עם כמות גדולה של פיגועים היל"ת ברחבי הערים שזרעו פחד ברחבי הארץ עם מאות נרצחים ופצועים ונקראתי על ידי הרב אהרונוב יו"ר צאגו"ח לקחת על עצמי את השליחות לפעול למען משפחות נפגעי הטרור, והקמתי את מטה צעירי חב"ד למען הטרור ומאז פועל יחד עם השלוחים ובתי חב"ד בישראל בתחום ייחודי זה.

האם אתה לא נשבר?

אני מתחזק. כמובן שצריכים הרבה סייעתא דשמיא בתפקיד רגיש שכזה. כל פגישה עם משפחה או פצוע אינה דומה לפגישה עם משפחה קודמת. כשאני מגיע למשפחה עלי להתאים את עצמי במהירות לאופי ולמצב בו אני פוגש את המשפחה, כל משפחה היא עולם מלא. וכל אדם אפילו בתוך המשפחה מתמודד עם האובדן או הפציעה באופן אישי. אבל בסייעתא דשמיא תמיד אני מסיים את הביקור כשמצב רוחם של המשפחות יותר מעודד ומחוזק וזה מה שאני לוקח איתי.

מה הסיפור המרגש ביותר שזכור לך?

יש לי מאות סיפורים מרגשים וממש קשה לבחור את המרגש ביותר. אבל אם אתמקד בפעילות של השנה האחרונה אז הפעילות הגדולה של מטה צעירי חב"ד למען נפגעי הטרור במהלך מבצע "צוק איתן" הייתה הכי משמעותית ואינטנסיבית. בטווח קצר של זמן היה עלי להספיק לעמוד בראש משלחות עם שלוחים מישראל ומהעולם לביקורי ניחומים בבתי 72 חללי צוק איתן וביקורים אצל 257 חיילים ואזרחים בחמישה בתי רפואה ברחבי הארץ. אחד מהביקורים הראשונים היה בבית הרפואה סורוקה בבאר שבע אצל אוהד חייל פצוע שנאבק על חייו מפציעת ראש אנושה.

לאחר סדרת ניתוחי ראש מורכבים הוא החל בתהליך שיקום ארוך שנמשך עד עצם היום הזה. עקב פגיעת הראש נפגע לו גם כח הדיבור, והרופאים מנסים לטפל בדרכים שונות כדי להחזיר לו את כח הדיבור. בחנוכה האחרון הדלקתי יחד עם אוהד את נר החנוכה במחלקת השיקום כשהוא יושב על כיסא הגלגלים ואני עומד לצידו ומקריא בקול את הברכות ומדליקים יחד אט אט את נרות החנוכה. והתחלתי לשיר יחד עם הקהל את "הנרות הללו" ו"מעוז צור" במנגינה העממית המוכרת. לפתע אני רואה את הבלתי יאומן מתרחש לנגד עיני, אוהד שר יחד איתי את מילות השיר בקול רם! קירבתי את המיקרופון לפיו וכאשר נשמע קולו של אוהד שר על הניסים והנפלאות לא נותרה עין אחת יבשה בקהל.      

מה התגובות שאתה שומע ממצויני צה"ל?

ערב יום הזיכרון ביקרתי שוב את הפצועים במחלקת השיקום. אימו של אחד החיילים הפצועים בן קיבוץ לוחם יחידת מגלן שעדיין מרותק לכיסא גלגלים פונה אליי ומבקשת לדבר איתי בצד. ואז היא אומרת "אין לי מילים להודות לחב"ד על הפעילות שלכם. אחרי ביקור שלכם הוא מרגיש שמעריכים אותו ואת פציעתו למען הגנת עם ישראל כל ביקור שלכם נותן לו הרבה מצב רוח וכוחות להמשיך הלאה. אתם ממש מלאכים משמיים שעושים עבודת קודש".

מה התגובות שאתה שומע מהמשפחות?

אנו שומעים תגובות של הערכה ותודה על כך שחב"ד איתם תמיד, לא רק מיד אחרי האסון אלא גם בימים והשבועות שלאחר מכן, ובעיקר גם לאחר שנים ארוכות כשהם כבר נשכחו מלב הציבור הרחב וחב"ד עדיין זוכרת אותם. אצטט תגובה שהתקבלה במשרדי צעירי חב"ד לאחר ביקורי בית של השלוחים עם משלוחי מנות בפורים.

"שלום רב.

זה 12 שנים שלצערי אני נמנה על משפחות השכול
12 שנים בדיוק היום שבתי טל הי?ד נהרגה בפיגוע קו 37 בחיפה
12 שנים שאני לומד לחיות מחדש ללא בתי בכורתי.
בכל חג פורים פוקדים אותי צעירי חב?ד לשמח אותי ומשפחתי במשלוח מנות
תשומת הלב שאתם מעניקים
הם הוכחה שכל ישראל חברים וברגעים אלה אני מרגיש שאינני לבד.
ברצוני להודות לכך ולכל חב?ד על התמיכה
מי ידע ונדע כולנו זמנים טובים בריאות ושמחות
בברכה
רון, אבא של טל הי"ד".

אנשים לא נבהלים כשהם רואים אדם חרדי?

אנשים רואים חב"דניק. והמוניטין הטוב שיש לחב"ד בציבור הכללי פותח את הלבבות ליחס של כבוד והערכה על פועלנו.

מה הוא, עבורך, יום הזכרון?

יום הזיכרון עבורי הוא יום משמעותי. יש לי היכרות קרובה עם רבים ממשפחות הנופלים ואני מכיר ויודע מבפנים את ההתמודדות שלהם בעקבות האובדן. רבים מהמשפחות פותחים בפניי את צפונות ליבם וידוע לי אולי יותר מאשר לאחרים את המחיר הכבד שהם משלמים על ההקרבה.

האם מילה טובה או מתנה אכן "מפצה" על שכול?

לא. אין פיצוי לשכול ואובדן. אבל אם הצלחנו להביא למשפחה עידוד וחיזוק מסוים, והיה זה שכרנו.

כיצד יכולים חסידי חב"ד לסייע בפעילות?

ברוך ה' יש לבתי חב"ד צוות מתנדבים קבוע הפועל בתחום זה אך עדיין אנו זקוקים למתנדבים שיגיעו לבקר את המשפחות במיוחד בערים בהם יש כמות גדולה של משפחות שכולות או בישובים קטנים ומרוחקים בהם אין שליח חב"ד קבוע.

ד' באייר תשע"ה