ב"ה מוצאי ש"ק, י"ז חשוון תשפ"ב | 23.10.21
מרדכי חלאווה (מימין)
מרדכי חלאווה (מימין) צילום: מתוך בקהילה, הידברות
המוסלמי שגילה יהדותו בזכות חסיד חב"ד ■ מרגש

מרדכי חלאווה, נצר למשפחת מזרחי הירושלמית, נולד וגדל בכווית כמוסלמי לכל דבר. התחקות אחר אם אמו גילתה כי היא בוכה בחדרה כשהיא קוראת בספר ישן, מה שהוביל למסקנה: סבתא יהודייה. באוניברסיטת מערב אונטריו שבקנדה גילה את הרב יצחק בלוק, חסיד חב"ד ופרופסור לפילוסופיה, שערך לו חשבון די פשוט: אם הסבתא והאימא שלך יהודיות, גם אתה יהודי
יצחק הורביץ, בקהילה

מרדכי חלאווה, נצר למשפחת מזרחי הירושלמית, נולד וגדל בכווית כמוסלמי לכל דבר. התחקות אחר אם אמו גילתה כי היא בוכה בחדרה כשהיא קוראת בספר ישן, מה שהוביל למסקנה: סבתא יהודייה. באוניברסיטת מערב אונטריו שבקנדה גילה את הרב יצחק בלוק, חסיד חב"ד ופרופסור לפילוסופיה, שערך לו חשבון די פשוט: אם הסבתא והאימא שלך יהודיות, גם אתה יהודי.

האיש שפגש מומתאז, היה פרופ' הרב יצחק בלוק, כאמור. "החלפנו מספר מילים", אומר מרדכי, "דיברנו מעט והופתעתי מהנעימות והפשטות בהן דיבר איתי. הוא שאל אותי מה הרקע שלי ואמרתי לו שאני מוסלמי. אבל הופתעתי שזה בכלל לא הפריע לו, הוא הציע לי לשבת ולקחת פלח מהתפוח. המשכנו לשוחח והיות וההיסטוריה המשפחתית שלי מורכבת, ואני מקבל כאב ראש בכל פעם שאני צריך להסביר אותה, הסתפקתי בלומר לו שאני ערבי מכווית, ובדרך אגב הזכרתי שסבתא שלי, מצד אמי, היא יהודייה.

"פרופ' בלוק הביט בי ואמר לי: 'לפי האסלם, אתה נחשב מוסלמי'. אמרתי לו: ודאי אני מוסלמי. אבי מוסלמי, ואני גדלתי כמוסלמי. אבל הוא המשיך ואמר לי: 'אבל דע לך, לפי היהדות, הזהות הדתית נקבעת על פי האם. הסבתא שלך נולדה כיהודייה, וגם אם המירה את דתה עשר פעמים היא נשארת יהודייה. זה בגנים שלה, ואת הגנים שלה העבירה לבתה, גם אימא שלך יהודייה, ולכן גם אתה יהודי'. הייתי המום. סבתא שלי מעולם לא הזכירה מילה על מוצאה היהודי, אבל עכשיו החלקים נפלו במקומם. הודיתי לפרופ' בלוק על השיחה, ומיהרתי לספר לידידי את מה ששמעתי. הוא חייך ואמר, 'אז אתה מוסלהו?די!'. לא אהבתי את זה.

"התקשרתי לאימא שלי. סיפרתי לה על השיחה, אמרתי לה, יכול להיות שאני יהודי? היא דחתה את הדברים ואמרה: 'אל תקשיב לאנשים כאלה. אנחנו מוסלמים וזהו'. החלטתי להתקשר בעצמי לסבתא שלי ולהעלות את הנושא. תחילה דיברתי סחור סחור, אחרי הכול, היא התכחשה לנושא כבר יובל שנים. בסוף שאלתי בזהירות: 'סבתא, את יהודייה?'. היא לא ענתה, ובמקום זאת התחילה לבכות. היא רק אמרה 'הייתה מלחמת דמים בין הפלסטינים ליהודים, אחי זכי נהרג בירושלים בקרבות'. היא בכתה ובכתה. עבורי זה היה מספיק לדעת שאכן, זה נכון. סבתא יהודייה. זה היה הלם בשבילי. באותו יום הרגשתי שכל חיי חייתי במין חלום, ורק הרגע התעוררתי. כאילו מישהו סטר לי והעיר אותי.

ג' באדר תשע"ה