ב"ה מוצאי ש"ק, י"ז חשוון תשפ"ב | 23.10.21
עו"ד רוני פאלוך
עו"ד רוני פאלוך
לא הדלקת אורות בלילה? לא בטוח שתענש בחומרה

עבירות תעבורה הן חלק מהפקודה הפלילית, אולם לא נרשמת לצידן עבירה פלילית, אלא רק "הרשעת תעבורה". משמעות הדבר, היא שלא צריך להוכיח התרשלות או מודעות לקיום העבירה, אלא די כי התקיימה העבירה - ואין צורך להוכיח כי הנהג ידע או התכוון לקרות העבירה ● מאמרו השבועי של עו"ד רוני פאלוך
מאת עו"ד רוני פאלוך

קבלתם דו"ח או משפט בגין עבירת תעבורה ללא "ידיעה או כוונת עבירה על החוק"? כדאי מאוד שתהיו ערים לכמה הבחנות.

ראשית, החוק קובע כי אדם המבצע את המעשה או העבירה והוכחה אשמתו - חזקה עליו שעבר עבירה פלילית. אולם, אין צורך להיכנס לחרדות. עבירות תעבורה הן חלק מהפקודה הפלילית, אולם לא נרשמת לצידן עבירה פלילית, אלא רק "הרשעת תעבורה". משמעות הדבר, היא שלא צריך להוכיח התרשלות או מודעות לקיום העבירה, אלא די כי התקיימה העבירה - ואין צורך להוכיח כי הנהג ידע או התכוון לקרות העבירה.

בתיקון חוק העונשין בשנת 1994 ע"פ סעיף 22(ב) לחוק העונשין שונה שמה של האחריות - לאחריות קפידה. סעיף 19(2) לחוק העונשין הוא המאפשר לקבוע כי נעברה עבירה של אחריות קפידה, קרי, עבירה ללא מחשבה פלילית או רשלנות.

בסעיף 22 לחוק העונשין נקבע מהם פרטי האחריות קפידה, אף על פי שדי בהוכחת היסוד העובדתי בעבירה של אחריות קפידה לשם ההרשעה. סעיף 22(ג) קובע כי ניתן אפילו להטיל עונש מאסר בעבירה זו, אולם רק אם הוכחה גם מחשבה פלילית או רשלנות.

המשמעות המעשית של עבירה זו עבור הנהג, הינה כי לעיתים הנהג לא עשה מעשה בכדי לעבור עבירה על החוק, ואפילו לא ידע שנעברת העבירה על ידו, למרות זאת הוא יורשע בדין.

עו"ד פאלוך הינו פרקליט ב"לויתן פאלוך משרד עורכי דין" המנוסים בתחום התעבורה. 

אין לראות במאמר זה יעוץ משפטי

 

א' בשבט תשע"ה