ב"ה יום חמישי, י"ז כסלו תשפ"א | 03.12.20
הגה"ח הרב אליהו לנדא במהלך המדריך המיוחד
הגה"ח הרב אליהו לנדא במהלך המדריך המיוחד צילום: דובי קורן, שטורעם
לראשונה בווידאו: כך מתעטפים בטלית לפי מנהג חב"ד ■ מיוחד ובלעדי

הגאון החסיד הרב אליהו לנדא שי', מראשי ישיבת 'תומכי תמימים' ליובאוויטש המרכזית בכפר חב"ד ל'שטורעם': "אין זה דבר חדש ובאין הדרכה מתאימה בנושא, כמעט רוב אנ"ש חסידי חב"ד אינם מתעטפים כפי שדורש כ"ק אדמו"ר הזקן בשולחן ערוך - 'כעטיפת הישמעאלים'" ● לא זו אף זו: "מרבית חסידי חב"ד, בעיקר אלו הצעירים, לאחר ההתעטפות בטלית, מגלגלין את הטלית על הכתפיים, בצורה כזו שמאחור זה נראה יותר כמו חתיכת בד מגולגלת, פחות כמו טלית, ובוודאי שלא לפי ההלכה" ● לרגל היום הגדול והקדוש, בו אנו עטופים בטלית בכל המעת-לעת, נענה הרב לנדא לפניית 'שטורעם' והואיל להדגים בווידאו כיצד היא עטיפת הטלית לפי מנהג חב"ד, כפי שלמד מאביו הרב יעקב לנדא ע"ה, שקיבל זאת ישירות מהמשפיע בליובאוויטש החסיד ר' שילם ע"ה ● צפו, לראשונה בווידאו, כך מתעטפים בטלית לפי מנהג חב"ד, מיוחד ובלעדי ב'שטורעם'
שימי סגל

עוד בטרם נישאתי בשעטו"מ, כבר משחר ילדותי, בשעת תפילת שחרית בבית הכנסת, אהבתי להתבונן באנ"ש שי' בעת שהיו מתעטפים בטלית. התנועה שזכורה לי יותר מכל הייתה אחיזת כנפות הטלית והשלכתן לאחור. אולי נכון יותר להגדיר זאת: זריקתן לאחור.

מיד לאחר חתונתי פניתי אל אחד מחשובי אנ"ש בכפר חב"ד שהואיל ללמדני את הליך ההתעטפות, שהיה כמובן שונה ממה שהורגלתי לראות, אך היה נראה בהחלט זהה לכתוב בסידור. מני אז, עקבתי אחר אנ"ש המתעטפים בטליתות מדי יום וליבי נחמץ בקרבי על שמרבית אנ"ש אינם מתעטפים כמנהג חב"ד.

בתקופה האחרונה יצא לי לשוחח על-כך עם הגאון החסיד הרב אליהו לנדא שי', מראשי ישיבת 'תומכי תמימים' ליובאוויטש המרכזית בכפר חב"ד, שהודה בפניי, כי מבחינתו ולצערו הרב, "אין זה דבר חדש ובאין הדרכה מתאימה בנושא, לצערנו, כמעט רוב אנ"ש חסידי חב"ד אינם מתעטפים כפי שדורש כ"ק אדמו"ר הזקן בשולחן ערוך - 'כעטיפת הישמעאלים'".

באותה שיחה התברר לי, כי למרות שעטיפתי הייתה אמנם די קרובה לזו שכתובה בסידור, אך עדיין לא הייתה מושלמת. עוד התברר לי בשיחה עם הרב לנדא שי', כי לא זו אף זו: "מרבית חסידי חב"ד, בעיקר אלו הצעירים, לאחר ההתעטפות בטלית מגלגלין את הטלית על הכתפיים, בצורה כזו שמאחור זה נראה יותר כמו חתיכת בד מגולגלת, פחות כמו טלית, ובוודאי שלא לפי ההלכה הואיל ומסתבר, כי לפי ההלכה יש לדאוג, שבכל רגע שבו אנחנו לובשים את הטלית, המרחק בין שתי הכנפות מאחור יהיה לפחות ברוחב של אמה".

אמנם, הרבי היה נוהג לגלגל את הטלית על הכתפיים, וזאת בשל כך שהבטנה הפנימית אצל הרבי, וכפי שכולנו נוהגים כיום, הייתה מבד משי שמחליק מהראש, והרבי היה מגלגל מעט על הכתפיים על-מנת למנוע את נפילת הטלית על הידיים. אך שמעתי מכמה וכמה חסידים, בעלי זיכרון, שהרבי היה דואג מדי פעם לבדוק מאחור את הכנפות ולוודא כי הן מרוחקות זו מזו לפי ההלכה, ולא היה מותיר את הטלית מאחור מגולגלת כ"מקופלת" או איזה צינור דק, כפי שאנו יכולים לראות היום כמעט בכל בית כנסת חב"ד, כאמור, שלא לפי ההלכה.

לרגל היום הגדול והקדוש - יום הכיפורים - היום שבו אנו עטופים בטלית במשך כל המעת-לעת, פניתי בבקשה מיוחדת לרב לנדא שי' על-מנת שיואיל להדגים את עטיפת הטלית לפי מנהג חב"ד, כפי שלמד מאביו הרה"ג הרה"ח הרב יעקב לנדא ע"ה, שקיבל זאת באופן אישי מהמשפיע בליובאוויטש, ר' שילם ע"ה, וזאת על-מנת שנוכל כולנו לבצע את המצווה היומית בהתאם למנהג חב"ד וכפי שפסק ה'אלטער רבי'.

>>> צפו לראשונה בווידאו - כך מתעטפים בטלית לפי מנהג חב"ד: