ב"ה יום ראשון, כ"ב אלול תשע"ט | 22.09.19
הרב קנטור וידידים בחתונה המדוברת
הרב קנטור וידידים בחתונה המדוברת צילום: ישראל ברדוגו
הרב קנטור: "החתונה – תחושת שבח על הניסים שהביאנו ליום הזה" ■ ראיון

הרב הראשי לתאילנד, שליח הרבי הרב יוסף-חיים קנטור, ניאות להתראיין באופן נדיר – ושוחח עם מגזין 'עונג חב"ד' בעקבות החתונה החסידית הראשונה בתאילנד, בה נישאה ביתו ● וגם: מה מיוחד בכיתה א' בבית-הספר החב"די ● וכיצד ניתן להתמודד עם חינוך ילדים במקום כמו בנגקוק
מאת: יוסי כהן

חתונת בתו של הרב הראשי לתאילנד, הרב יוסף-חיים קנטור, שפורסמה לראשונה ב'שטורעם' – עוררה גל של הדים נרגשים בקרב חסידי חב"ד די בכל אתר ואתר.

הרב קנטור משמש כאמור כרבה הראשי של המדינה הגדולה, והוא אהוד מאוד על חברי הקהילה היהודית בבנגקוק הבירה, המונה כ-1,000 יהודים ממוצא ישראלי, אמריקני ופרסי.

בעיר שני בתי-כנסת: אשכנזי וספרדי. בעבר, הוא היה צועד במהלך השבת ודורש בשניהם, למרות הליכה של כשעה וחצי לכל צד.

במשך הזמן, מונה הרב חדד לרב בית-הכנסת הספרדי, אך הרב הראשי לא מוותר על ביקורים בבית-הכנסת – כחלק מהקשר ההדוק עם בני הקהילה.

בראיון ראשון, ביקשנו לשמוע מהרב קנטור על תחושותיו.

הגעתם לתאילנד כזוג צעיר וכעת זכיתם לחתן במדינה את בתכם - הדור הבא של השליחות. איך ההרגשה?

"הרגשה של שבח והודיה להקדוש ברוך הוא על כל הנסים שהביאו ליום הזה. הרגשה של 'אשרינו מה טוב חלקנו' על כך שאנו זוכים להיות שלוחים של משה רבינו שבדורנו".

מדוע החתונה התקיימה דווקא בתאילנד?

תאילנד היא מקום הכלה, כך שלא צריכה סיבה מיוחדת שלא לחגוג כאן", הוא אומר בחיוך – כאילו בנגקוק אינה אלא כפר חב"ד, "ובמיוחד שיש בתאילנד כיום את כל התנאים הגשמיים לקיומה של חתונה יהודית – כיוון שאת מרבית המוצרים מייצרים כאן בכשרות למהדרין, בנוסף לשחיטה שאנו מקיימים במדינה. בנוסף, ראינו זכות וחובה לערוך את החתונה דווקא במקום השליחות, על מנת שבני הקהילה, שהם כמשפחה ממש, ייטלו בה חלק ויראו חתונה יהודית אמיתית - מה היא".

איך בכלל הגעתם לשליחות דווקא בתאילנד?

"בכסלו תשנ"ג שמעתי שהמל"ח רוצים לשלוח שליח לתאילנד וזכיתי שהציעו לי לקחת את המטלה על כתפיי. זוגתי תחי' הסכימה שאבקר במדינה כדי להכין את הקרקע ולראות במה מדובר ובתי הכלה, נולדה כשבועיים לאחר שחזרתי לניו-יורק. בפסח שני תשנ"ג כבר הגענו כמשפחה לתאילנד בתור שלוחי המלך".

כיצד התמודדתם בעבר, בימי הבראשית, עם חינוך הילדים?

"זוגתי הייתה מלמדת את הילדים ובהמשך הבאנו בנות ללמד. לבת שלי הכלה לא היו חברות לכתה ואכן שלחנו אותה בגיל צעיר מאד להורי אשתי בלוס אנג'לס כדי שתלמד בבית-ספר חב"די. כשהמוסדות התפתחו המוסדות עוד יותר הבאנו במיוחד שליחות שינהלו את מערכת החינוך".

בבנגקוק מתגוררות שש משפחות שלוחים, והן הקימו 'חדר' על טהרת הקודש לבנים ובית-ספר לבנות. בכל כיתה נמצאים 3-4 ילדים בממוצע, וכל כיתה מיועדת לכמה גילאים במקביל.

הכיתה הגדולה ביותר היא כיתה א' בתלמוד-תורה, שבה לומדים ששה ילדי חמד בני אותו גיל. הסיבה: "באותה שנה נולדו בנים לכל השלוחים במדינה".

כשליח שהתנסה בקשיים בנוגע למחסור במוסדות חינוך בעבר, מה יש לך לומר / לעודד לשלוחים שמתמודדים עם ניסיון זהה?

"זה אתגר רציני שצריכים להתייחס אליו ולהקדיש לו כוחות, כסף וזמן. במקביל למאמצים אלו, ברור שלפרקי התהילים הנאמרים על-ידי ההורים-השלוחים מעומק הלב יש את המשקל הרב ביותר לגידול ילדים חסידיים ההולכים בדרך התורה והמצוות לנחת-רוב הרבי".

מה השאיפות שלך כרב הראשי של תאילנד?

"לדאוג לכל יהודי בכל מדינת תאילנד בכל ענייניו. כעת אנחנו עסוקים בהכנות האחרונות לקראת חודש החגים, שבמהלכו ייהנו אלפי יהודים מרוחניות וגשמיות בכל סניפי בית חב"ד כאן בתאילנד. והעיקר – המטרה היא להביא את הגאולה תיכף ומיד ממש".

 

ט"ז באלול תשע"ד