ב"ה יום רביעי, י"ז שבט תשפ"ב | 19.01.22
הנהלת JEM במכתב לאנ"ש בעולם

בעקבות רכישת ארכיון WLCC, שיגרה הנהלת jem מכתב לאנ"ש בכל רחבי העולם. הנה המכתב שנשלח לחסידי חב"ד בארץ (בארץ)
כתב 'שטורעם'

ב"ה, תמוז ה'תשס"ו
ברוקלין, ניו-יורק

לכבוד ידידינו הנכבדים שיחיו

אנ"ש חסידי חב"ד בארץ הקודש

שלום וברכה!

הנדון: התפתחות חשובה בנושא ארכיון תיעוד האודיו והוידאו מהרבי

אנו כותבים אליכם בענין התפתחות חשובה שאירעה לאחרונה בנושא ארכיוני הווידאו, האודיו והתצלומים של הרבי.

תחילה, מעט רקע:

במהלך השנים האחרונות מתקבלת בקרב העוסקים בשימור הקלטות וידאו ואודיו ברחבי העולם ההבנה כי המדיה המגנטית מעולם לא התאימה לשימור ארוך-טווח. הקלטות וידאו והאודיו פשוט מתקלקלות עם הזמן ומאבדות את איכותן. בימים אלה מתחולל ברחבי עולם מירוץ נגד הזמן במטרה להציל מאות מיליוני הקלטות וידאו ואודיו, וחברות המחזיקות בארכיונים כאלה עמלות באמצעים כספיים גדולים כדי להעביר אותם לאמצעי שימור בטוחים יותר.

מצב ההקלטות המקוריות של הרבי אינו טוב יותר. במלים פשוטות, החומרים הארכיוניים יקרי הערך שנאספו במשך עשרות שנים - מתחילים לאבד מאיכותם. במשך עשר השנים האחרונות הקדשנו משאבים רבים ככל האפשר לאיסוף, שיחזור ושימור חומרים אלו - למעננו, למען ילדינו ולמען כל כלל ישראל.

עם זאת, הגיע הזמן למאמץ רציני ומסור לשחזור ושימור ארכיונים אלו בשיטה מאורגנת ומתוכננת.

אנו שמחים לבשר לכם, שכחלק ממאמץ זה, ובסיוע של קבוצת אנשים שהתמסרה לנושא, חברת JEM רכשה בתקופה האחרונה את כל אוספי הווידאו, האודיו והתצלומים של הרבי שהיו בעבר ברשות WLCC.

בכוונתנו לשחזר ולשמר אוצרות אלו שלא יסולאו בפז, כדי שבסופו של דבר נוכל להעניק גישה אליהם לציבור הרחב. דאגתם הכבדה של בעלי WLCC - הרב חיים-ברוך הלברשטם והרב שלום-בער עבער - לעתידם של חומרים אלו, היא הסיבה העיקרית לכך שהם פעלו בשיתוף פעולה אתנו כדי להגיע לפרוייקט זה.

במשך החודשים והשנים הבאים עלינו לטובה, תוכלו לצפות לפעילות מוגברת על-ידינו בתחום השחזור, השימור והענקת הגישה לארכיון תיעוד הרבי.

לשם כך, הקמנו אתר אינטרנט מיוחד שבו תוכלו ללמוד על ההתפתחויות בכל הנוגע לאוסף זה, בכתובת: www.jemedia.org.

***

כחסידי חב"ד, אנו רגילים לדלג על תוכניות מורכבות ולגשת היישר לשלב הביצוע. זה בדיוק מה שעשינו במשך עשר השנים האחרונות: באמצעות הטכנולוגיה עלה בידינו לחשוף אוצרות רבים שמעולם לא נראו בעבר מתוך ארכיונים אלו אל חדר-המגורים בבתיכם.

עם זאת, הפרוייקט הנוכחי דורש מאתנו לחשוב בצורה כוללנית ורחבת היקף. המאמץ לשחזר, לשמר ולקטלג אלפי שעות של וידאו ואודיו ומאות אלפי תמונות, מהווה עבודה קשה, יקרה ויסודית. למרות העובדה שמאמצים אלו עתידים להימשך זמן משמעותי, אנו עמלים על חיפוש דרכים יצירתיות כדי להעניק גישה לחלקים מחומרים אלו בטווח קצר יותר.

אנו רואים בכם שותפים לרצון ולנחיצות לחלוק את ארכיון תיעוד מראות הקודש מהרבי לכלל ציבור אנ"ש והמקורבים ברחבי העולם. נשמח מאוד אפוא לקבל מכם את הערותיכם ורעיונותיכם, כיצד לנצל טוב יותר את האוסף יקר הערך וכיצד להעניק לכלל הציבור נגישות אל ארכיון זה ביתר קלות.

אנא חלקו עמנו את מחשבותיכם והצעותיכם בכתובת: www.jemedia.org, או באמצעות משרדנו בארץ ישראל, בטלפון 03-9608018, פאקס 03-9600693.

ויהי רצון שנזכה במהרה לביאת המשיח, ואזי נזכה לשדר שוב מ"בית חיינו" - בשידור חי.

בכבוד רב,

הרב אלקנה שמוטקין וצוות JEM

ב' במנחם-אב תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
1
1. מעניין
כשם שקיבל שכר ..על הפרישה.
ג' במנחם-אב תשס"ו