ב"ה יום שני, י"ב ניסן תשפ" | 06.04.20
הרב לאבקאווסקי. משמאל: המחבל. למעלה: על רקע תחנת הרכבת בה נלכד נמוש
הרב לאבקאווסקי. משמאל: המחבל. למעלה: על רקע תחנת הרכבת בה נלכד נמוש צילום: שטורעם.נט / hassidout.org
השליח הראשי למרסיי חושף: "מוסלמים צילמו בתי-ספר יהודיים; המחבל מבריסל היה בדרכו לבצע כאן פיגוע"

70,000 תושבי מרסיי היהודים חשים מזה זמן רב את ההקצנה המוסלמית ברחובות: הם משתדלים לא להסתובב בשעות החשיכה בשכונות בעלות אוכלוסיה מוסלמית, מסתירים את הכיפה בעזרת קסקט וסובלים מהצקות ומנאצות לעיתים תכופות ■ אבל הקש ששבר את גב הגמל היה השבוע: מהדי נמוש, הטרוריסט שטבח במוזיאון היהודי בבריסל לפני כ-10 ימים וקיפח את חייהם של ארבעה בני-אדם, שניים מהם יהודים מישראל, נלכד בתחנת הרכבת בעיר - ולהערכת המשטרה הוא התכוון לבצע פיגוע נוסף, הפעם במרסיי, בה קיימים עשרה בתי חב"ד ■ השליח הראשי למרסיי ומי שחולש על האימפריה החב"דית הגדולה בעיר, הרב יוסף-יצחק לאבקאווסקי סיפר למגזין שבועות של 'שטורעם' על האימה, הנאצות ודרכי ההתמודדות ■ ומה הוא אומר למי שרוצה לעלות לישראל? ■ בלעדי
כתב 'שטורעם' באירופה

70,000 תושבי מרסיי היהודים חשים מזה זמן רב את ההקצנה המוסלמית ברחובות: הם משתדלים לא להסתובב בשעות החשיכה בשכונות בעלות אוכלוסיה מוסלמית, מסתירים את הכיפה בעזרת קסקט וסובלים מהצקות ומנאצות לעיתים תכופות.

אבל הקש ששבר את גב הגמל היה השבוע: מהדי נמוש, הטרוריסט שטבח במוזיאון היהודי בבריסל לפני כ-10 ימים וקיפח את חייהם של ארבעה בני-אדם, שניים מהם יהודים מישראל, נלכד בתחנת הרכבת בעיר.

התחנה הזו, אגב, מוזכרת בדברי ימי חב"ד: בשעה שהרבי נשיא-דורנו התגורר בעיר בזמן מלחמת העולם השנייה, הוא המתין ביציאה מהתחנה וסייע לפליטים יהודים שזרמו לעיר הנמל הצרפתית מכל אירופה.

את הרב יוסף-יצחק הלוי לאבקאווסקי, השליח הראשי של הרבי לעיר, רב קהילת 'בית נחום – חב"ד' הגדולה ומי שחולש על אימפרייה אדירה המונה עשרות שלוחים ומוסדות חינוך, תפסנו לשיחה בדיוק כשחזר מביקור בבית סוהר בו הוא משמש כרב מטעם הממשלה.

"פגשתי שם סוהר יהודי והוא סיפר לי בזעזוע כי המוסלמים המרצים שם את עונשם שמחו מאוד כששמעו על הפיגוע ושיבחו את ה'אומץ' של המחבל. הם סוברים שהגיע הזמן ל'התעוררות' כזו בכל היבשת בכלל ובצרפת בפרט, היל"ת".

לדבריו, "יש ברחובות תחושה מאוד לא נעימה, בייחוד לאור תפיסתו של המחבל בעיר. גורמים במשטרה סוברים שהוא הגיע למרסיי כדי לבצע גם כאן פיגוע, חלילה: בדרך-כלל פושעים משתדלים להסתיר או להיפטר מהנשק, אבל הוא הגיע עם הרובה והאקדח שבהם הוא עשה שימוש בבריסל. ככל הנראה מוסד יהודי, אולי אפילו שלנו, היה אמור להיות המטרה הבאה שלו".

ויש להם סיבה טובה לחשוש: הרב לאבקאווסקי חושף ל'שטורעם' כי "בשבוע שעבר אנשים בעלי חזות ערבית צילמו שני מוסדות חינוך יהודיים – אחד מהם בסמוך מאוד לבית חב"ד. בשני המקרים, כשהמורים קראו למשטרה, האלמונים נמלטו. זו הרגשה לא נעימה".

הוא מספר כי :"אנשים באים אלי כל העת, ובייחוד עתה, ואומרים שהם מפחדים ורוצים לעלות לארץ; אחרים טוענים שעל הקהילה היהודית להתמודד וללמוד איך לאחוז בנשק. אני מנסה להרגיע אותם ואומר להם שעלינו לבטוח בה' וללמוד תורה. ככה זה בגלות: אנחנו כבשה אחת בין שבעים זאבים – ומשתמרת. הקב"ה שומר. המטרה שלי היא לא ליצור בהלה ואני ממליץ לא לעשות עליה, כיוון שהרבה נשארים בארץ ללא פרנסה. מי שכבר יצא לפנסיה, זה סיפור אחר".

הרב לאבקאווסקי מציין כי בחג הקרוב, כמו בכל חג, תוגבר האבטחה על בית-הכנסת המרכזי של חב"ד ו-14 בתי-כנסת גדולים נוספים. זאת, בנוסף לארגון השמירה היהודי".

במרסיי, שהיא העיר השנייה בגודלה בצרפת, מתגוררים כאמור עשרות-אלפי יהודים, ביניהם 20 משפחות חב"דיות שמרביתן פעולות בהפצת היהדות בעידודו ובהכוונתו של השליח הראשי.

בבית-הכנסת 'בית נחום' שבראשו הוא עומד, על שמו של אביו הרה"ח הרב נחום הלוי ע"ה לאבקאווסקי מראשי ישיבת תות"ל בברינוא, מתפללים מידי שבת כ-300 בני-אדם כ"י.

השליח רגיל לספוג לעיתים קרובות נאצות וקריאות גנאי, בעיקר מצידם של צעירים מוסלמים. "לאחרונה, תלמידי תיכון צעקו לכיווני, אז אמרתי להם שעליהם להיכנס לכיתה וללמוד הלכות נימוסין", הוא מספר בחיוך.

בנוסף לאנטישמיות, גם הפשיעה הפלילית עלתה בעקבות ההגירה המוסלמית למדינה: שוד אלים ופריצות לבתים הם דבר די נפוץ. "יש יהודים שלא מסתובבים באזורים מסוימים בלילה, מחשש לשלומם. יש מקומות שגם ביום לא נעים להיות בהם".
אבל לפעמים הוא זוכה ליחס של כבוד מצידם של הערבים המקומיים, ויש שאפילו קדים למראהו לאות כבוד.

אז מה יהיה? שאלתי. "אנחנו שלוחים של הרבי ופועלים בכוחו ובטוחים שיש לנו שמירה מיוחדת. יחד עם זאת, אין ספק שנגביר את האבטחה ושמחתי לשמוע היום בכלי התקשורת שגם המשטרה התעוררה ולכדה מספר קיצוניים אסלאמיים. אני מקווה שהלקח מהרצח בבריסל יילמד היטב".

 

ד' בסיון תשע"ד