ב"ה יום חמישי, כ"ג חשוון תשפ" | 21.11.19
מטוסי חיל האוויר הישראלי. מבצע נועז
מטוסי חיל האוויר הישראלי. מבצע נועז צילום: ויקפדיה, חיל האוויר הישראלי
מדהים: הרבי חוזה את הפצצת הכור האטומי בעיראק

שעה קלה לפני כניסת חג-השבועות בארץ ישראל, המריאו משדה התעופה עציון, 8 מטוסי-קרב, בדרכם לעיראק. במוצאי חג- השבועות ה'תשמ"א, פנה ראש ממשלת ישראל המנוח מר מנחם בגין, והודיע בהתרגשות על הפצצת הכור האטומי בעיראק. "פעולת חיל האוויר הצילה את מדינת ישראל משואה שנייה", אמר מר בגין, "עתה הוסרה החרב מעל צאוורו של העם היהודי" ● עתה, הבינו הכול למי התכוון הרב על אותו משוגע אחד שבלחיצת כפתור יכול להזיק לעולם...
מאת מנחם הרמן

באותם ימים שבין פסח לשבועות ה'תשמ"א הורגש מתח באוויר, כמו עניינים סתומים שיש 'לטפל' בהם במהירות, לפני שיהיה מאוחר מדי, חלילה. הרבי זירז והפציר לפעול במשנה מרץ "לעשות שטורעם גדול ושיהיה בזריזות גדולה ונפלאה".

במוצאי חג- השבועות של אותה שנה, כאשר הודיע בהתרגשות רבה ראש ממשלת ישראל מנחם בגין על הפצצת הכור האטומי בעיראק, הבינו הכל מדוע רצה הרבי לפעול ו"לעשות שטורעם גדול ושיהיה בזריזות גדולה ונפלאה". "פעולת חיל האוויר הצילה את מדינת ישראל משואה שנייה", אמר בגין והוןסיף: "עתה הוסרה החרב מעל צאוורו של העם היהודי". עתה, אגב, גם הבינו הכול למי התכוון הרב על אותו "משוגע אחד שבלחיצת כפתור יכול להזיק לעולם"... והימים האלה נזכרים ונעשים.

תוכנו של המכתב לא הותיר מקום לספק: העולם, העולם שלנו, בו חיים כולנו – מתפורר (היל"ת). סכנה גדולה מרחפת עליו. מאות האלפים שנחשפו למכתב הזה הבינו כי מדובר במצב לא-פשוט, 'עדין' בלשון המעטה.

אחר-כך באו ההסברים בעל-פה: כאשר מדובר באנשים 'נורמלים', ניתן לשער את צעדיהם, וכך אפשר להיערך ולהתכונן לפני הנחתת ה'מכה'. אבל כאשר מדובר באנשים 'משוגעים', לא ניתן לשער מה יעשו אפילו בעוד דקה אחת!

בשנים כתיקונם, ישבו מנהגי העולם ודנו, התייעצו והחליטו כיצד ניתן לפעול לתיקון העולם. אבל היום? – משוגע אחד, משוגע פראי מאפריקה או ממקום אחר בעולם, יכול להתגנב למקום מסויים, ובלחיצת כפתור אחד – יוכל לגרום להרס וחורבן בכל העולם כולו! לא ניתן להמתין עד שיחנכו את אותו האיש, החינוך הזה ייקח זמן יקר ולבינתיים - הוא יכול כאמור, להזיק לכל העולם!

לכן, המצב הגשמי (והרוחני) של העולם לא יציב בכללות, 'רעוע', הולך ומתדרדר; המצב הזה גלוי וידוע לכל, גם לאלה שהעדיפו בעבר לעצום את עיניהם מראות ואטמו את אוזניהם משמוע, עכשיו גם הם מבינים שהמצב 'מסובך' אם לא 'קריטי'...

השורות שהובאו למעלה, מתארים אולי את מצב העולם בזמן הזה, אולי אפילו לפרטי פרטיו, אבל הם לא נאמרו על-ידי ראש ממשלת ישראל המעלה דרך קבע את נושא התחמשותה של אירן בנשק להשמדה המונית, וזו גם לא דרשה שנאמרה לאחרונה על-ידי אחד הרבנים...

המילים החריפות הללו נאמרו, במדוייק, על-ידי הרבי לפני שלושים ושתיים שנה, וכאילו נאמרו גם על התקופה ה'מסובכת' שלנו, למרות שהאירנים אז, לא חלמו על בניית כור גרעיני, וייצור פצצות 'אטום'...

וכדי "לייצב" את העולם יצא הרבי במבצע חדש...

"אין כאן מקום לדאגה"

המבצע המיוחד הזה נראה כ'עוד' מבצע נוסף, המשך ישיר להקמת "צבאות ה'" על-ידי הרבי. חצי שנה לאחר הקמתו, בהתוועדות י"א בניסן ה'תשמ"א, הכריז הרבי על מבצע חדש – "לא גזירה חדשה ח"ו" – אלא הצעה ובקשה ומתוך שמחה וטוב לבב.

הרבי מציע שיכתבו ספר-תורה, שהאותיות שבו יהיו מיוחדות רק עבור 'צבאות ה'', כשלכל אחד ואחת מהם יהיה אות בספר התורה.

רק למחרת, י"א בניסן, לאחר ששב הרבי מה'אוהל' הרגישו הכל שמדובר הפעם במשהו מיוחד, אולי נדיר: מזכירו האישי של הרבי הרב ח.מ.א. חדקוב, יוצא מחדר הרבי ומבשר כי בשעה 9:30 תתקיים התוועדות קצרה! ההתוועדות הפתאומית הזו עסקה ברובה במבצע החדש שעליו הכריז הרבי בליל אמש.

בהתוועדות הזו בישר הרבי: "אתמול דובר שיש לכתוב ספר-תורה הקשור במיוחד לילדים, ו'מעולם הדיבור' הגיע למעשה בפועל – בהקדם ובזריזות – לכתיבה, וכבר היום, נתקבלה הידיעה שהחלו בכתיבת ספר התורה.

"ומובן גודל השמחה" – אמר הרבי בסיום ההתוועדות – "שתהיה ב'גמרה של תורה', איזו שמחה תהיה זו, כאשר ישתתף בה משיח צדקנו!

למרבה ההפתעה, ביום שלמחרת נסע הרבי שוב ל'אוהל', ובחזרתו ולאחר תפילת מנחה – הוכרז על התוועדות נוספת בשעה 9:30... (יש לזכור שמדובר בימים ספורים לפני חג-הפסח...).

עושים 'שטורעם' בנוגע לכתיבת ספר-התורה, אמר הרבי, ושאל: מצווים על הילדים לזעוק בתמימות שרוצים "משיח עכשיו" – ומה יעשו אז עם ספר-התורה שיתחילו לכתוב?...

ראשית, השיב הרבי, כשמשיח צדקנו יבוא הוא כבר ידאג לעניין הזה... ויתירה מזו – אין כאן מקום לדאגה: כאשר יהודים מחליטים לכתוב ספר תורה ומתחילים לכתוב אותו בפועל ממש, הרי כשמשיח יבוא זה יגרום ל"אחישנה" גם בקיום ההחלטה בדבר כתיבתו...

בהמשך ההתוועדות הורה הרבי שאת הבקשה בכתב, ברכישת האות יכתוב הילד בעצמו, או לפחות חלק מהמכתב, והסביר בצורה 'ציורית' ומרתקת – כיצד ילד כותב מכתב...

"כשהילד מתיישב לכתוב, הוא מוציא את לשונו מבין שיניו ומתבונן, מפשיל את שרוולו, ואחר-כך מסתכל על העט או על העפרון שבו הוא כותב, וחושב כיצד לסובב את העט, ואחר-כך הוא מתייגע כדי שצורת האותיות תהיה כראוי, בנוסף לכך, ישנם ילדים שמהדרים ורוצים שהחתימה שלהם תהיה נאה.

"ולכן, במקום לעשות סתם חתימה, הם מציירים ציור עם קישוט וכו', ולפי עניינם – הרי זה עניין הקשור ב'התנאה לפניו במצוות' וזה מעורר חביבות גדולה למעלה"... הרבי הוסיף, שכמדובר בתינוקות ובפעוטות שעדיין לא כותבים – כדאי למלא את הטופס בנכחותם, ויש לכך השפעה אפילו לתינוק בן יומו...

מאוחר יותר, בכ' אייר של אותה שנה, בשיחה לנשי ובנות חב"ד הורה הרבי שאת דמי הרישום לספר התורה יתנו ההורים במתנה לילד, כך שהכסף יהיה שלו, ולאחר מכן למסור את הכסף בשליחותו.

"מצב בלתי רגיל"

ביום ראשון, י"ג באייר תשמ"א, פורסם מכתב כללי של הרבי. תוכנו הדהים את אנ"ש והתמימים בכל העולם. במכתב המיוחד הזה, כותב הרבי על המצב המסוכן בו נמצא העולם כולו. הנה כמה מטבעות-לשון שהשתמש בהן הרבי במכתבו: "העולם לא יציב", "מתדרדר", "מצב בלתי רגיל".

בשבת פרשת 'בחוקותיי', כשבוע לאחר פירסום המכתב – היה הרבי ממוקד יותר: הרבי מדבר – כאמור בתחילת דברנו – על משוגע אחד שיכול בלחיצת כפתור לעשות נזק וחורבן בעולם כולו! מדוע הביא הקב"ה את מצב העולם באופן כזה? – שאל הרבי, ומייד השיב: זוהי ירידה לצורך עליה, כדי שבני-ישראל יתעוררו ויוסיפו בכל העניינים של תורה ומצוות!

בהמשך השיחה, מסביר הרבי איזו פעולה יכולה להביא לחיזוק ויציבות העולם: המבצע שהכריז עליו הרבי של כתיבת 2 ספרי תורה לילדי ישראל, ורכישת אותיות עבור הילדים, פסוק לילד. שימו לב לביטויים המיוחדים של הרבי בדבר מבצע זה: "בקשה נפשית, בכל לשון של בקשה, לאחד את כל בני-ישראל דרך".

באותם ימים שבין ל"ג בעומר לשבועות ה'תשמ"א הורגש מתח באוויר, כמו עניינים סתומים שיש 'לטפל' בהם במהירות לפני שיהיה מאוחר ח"ו, חלילה. הרבי זירז והפציר לפעול במשנה מרץ שכל ילד יהודי יירשם לספר התורה המיוחד. "לעשות שטורעם גדול ושיהיה בזריזות גדולה ונפלאה", כתב הרבי.

יום לפני ל"ג בעומר תשמ"א, דיווח השליח הרב יהודה-לייב רסקין ע"ה: לעת-עתה נרשמו במרוקו 827 ילדים לספר התורה. הרב רסקין קיבל תשובה נדירה על כך, נדירה – גם לאותה תקופה: לאחר הת"ח על הבשורות הטובות מעורר אותו הרבי שבוודאי יוסיפו עוד כהנה וכהנה, ואז מוסיף הרבי: "בכל עת מצוא אזכירם על הציון להצלחה רבה בכל הנ"ל".

למחרת ל"ג בעומר, בהתוועדות יום השבת עורר הרבי שכל אחד ישתדל שכמה שיותר ילדים ירכשו אותיות בספר התורה, ולהשתדל להגיע למספר הכי גדול של ילדים, כבר בימים הקרובים. כל ההגבלות שהיו עד עתה בנוגע לרישום הילדים – אמרק הרבי - מתבטלות, ומכאן ואילך צריכים לעסוק בזה "בסערה הכי גדולה", ובזריזות הכי גדולה!

הרבי סיים את השיחה בכך שבקרוב ממש נזכה לסיים את ספר התורה ביחד עם משיח צדקנו, והוא יכתוב את התיבות "לעיני כל ישראל", כמנהג ישראל לכבד אנשים חשובים במילוי אותיות אלו...

בשבת פרשת 'במדבר' מתייחס הרבי בביטויים שטרם נשמע כמותם על מצב העולם: "..מסתכלים ורואים שהעולם כולו נע ומזדעזע, ובאופן מבהיל ביותר – לא רק כמו שמתנועע אדם ישן, אלא באופן שאדם נורמלי לא היה מתנועע כך אפילו בהיותו ער! – באופן בלתי נורמלי לגמרי!".

לכן, אמר הרבי, יש להתעסק במבצע הרישום לספר התורה בזריזות הכי גדולה – יפה רגע אחד קודם!

ביום ג' בסיוון, שולח הרבי מברק דחוף לארץ-ישראל בו הוא שב ומזרז את העוסקים במלאכת הרישום לספר התורה. עכשיו – למי שלא הבין עד עכשיו... – חשים הכל כי משהו מיוחד, שמיימי, עומד באוויר...

בערב חג-השבועות של אותה שנה, מבקש הרבי לערוך רשימה – בתוך כמה שעות! - של כל הילדים שנרשמו לספר-התורה, ומי שלא יספיק – יכין את הרשימה עד י"ב בסיוון.

ואכן, בערב חג-השבועות קיבל הרבי לידיו את הרשימות המעודכנות של מספר הילדים שנרשמו לספר-תורה בכל העולם.

שעה קלה לפני כניסת חג-השבועות בארץ ישראל, המריאו משדה התעופה עציון, 8 מטוסי-קרב, בדרכם לעיראק. במוצאי חג- השבועות ה'תשמ"א, פנה ראש ממשלת ישראל המנוח מר מנחם בגין, והודיע בהתרגשות על הפצצת הכור האטומי בעיראק. "פעולת חיל האוויר הצילה את מדינת ישראל משואה שנייה", אמר מר בגין, "עתה הוסרה החרב מעל צאוורו של העם היהודי".

עתה, הבינו הכול למי התכוון הרב על אותו משוגע אחד שבלחיצת כפתור יכול להזיק לעולם...

גם הדחיפות שהייתה במרוצת הימים והשבועות מי"א בניסן, עת הוכרז המבצע ועד לערב חג-השבועות – באה על פתרונה.

אבל כנראה שה'היסטוריה חוזרת', ואפילו משתכללת: בשנים האחרונות אנו עדים לנסיונות החוזרים ונשנים של האירנים להגיע לפצצת אטום 'חמה' ש/תהיםפ – היל"ת – על מדינת ישראל.

כאז כן עתה: כדי להתגבר על אותו משוגע אחד, שהפעם נמצא באיראן - עלינו לחלץ חושים, להתמסר מתוך מסירה ונתינה למבצע 'ספר התורה' במרץ ובמלוא השטורעם, וכך נזכה לביטול רוע הגזירה, ולגאולה האמיתית והשלמה.

ח' באייר תשע"ד