ב"ה יום רביעי, י"ב אדר תשפ"א | 24.02.21
מכתבו של פוטין לצד ליל סדר ציבורי
מכתבו של פוטין לצד ליל סדר ציבורי צילום: שטורעם.נט
פוטין: "הקהילה היהודית ברוסיה מעניקה תרומה עצומה"

כפי שנחשף אמש ב'שטורעם', בצהרי היום של ערב החג, הוזמן רבה של רוסיה הגאון הרב בערל לאזאר, לפגישה עם נשיא רוסיה וולדימיר פוטין, בלשכתו של הנשיא בתוככי הקרמלין במרכז מוסקבה ● כמידי ערב חג, שיגר נשיא רוסיה את ברכות ליהודי רוסיה לקראת חג הפסח. בדברי ברכתו עמד על חשיבות שמירת המסורת והתרומה הגדולה שתורמת הקהילה היהודית לרוסיה כולה ● כעת, אנו מפרסמים את מכתבו של הנשיא, לצד תיעוד מהסדרים הציבוריים במדינה ● לכתבה המלאה
מערכת שטורעם

כמידי ערב חג, שיגר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין את ברכות ליהודי רוסיה לקראת חג הפסח. בדברי ברכתו עמד על חשיבות שמירת המסורת והתרומה הגדולה שתורמת הקהילה היהודית לרוסיה כולה.

בצהרי היום של ערב החג, הוזמן רבה של רוסיה השליח הרב בערל לאזאר, לפגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בלשכתו של הנשיא בתוככי הקרמלין במרכז מוסקבה.

בפתח הפגישה, התעניין הנשיא על מצב הקהילות היהודיות בכל רוסיה וחצי האי קרים ואיך ההכנות לקראת סדרי פסח בחג בכל רוסיה.

בהמשך בירך הנשיא את יהודי רוסיה והוסיף: "אני רוצה להודות לך על כל מה שאתה עושה כדי לחזק את השלום בין הדתות ברוסיה, העבודה המשותפת שלנו חשובה לכל האזרחים כאן במדינה..."

הרב הראשי השיב: "אנחנו מודים לך, שבזכותך היום ברוסיה היהודים מרגישים בנוח ויש כאן חופש דת ברמה הגבוהה ביותר. הלילה יסבו לשולחן סדר הפסח, אלפי יהודים גאים ביהדותם, והם רגועים ושמחים ללכת לבתי כנסת ולקהילות היהודית.

הנשיא התעניין בנעשה בקהילות היהודיות בחצי האי קרים. והרב הראשי סיפר על סדרי פסח שאורגנו בשלושת הערים הגדולות: סימפרופול, סבסטופול ויאלטה, כאשר עשרות תלמידי הישיבות הקדושות במוסקבה, יצאו בטיסות וברכבות לכל היעדים בערי רוסיה וחצי האי קרים לעריכת הסדרים הציבוריים לצדם ובמקביל לרבני ושלוחי חב"ד ברוסיה, עבור כשלושים אלף יהודים!

ידיעות ומראות מהפגישה, בה לקח חלק גם נשיא איגוד הקהילות ברוסיה ר' אלכסנדר ברדה – פורסמו עוד לפני החג בכל כלי התקשורת הרוסית, דבר שהביא לגל התעוררות והתעניינות גדולה של היהודיות עצמם שמילאו את בית הכנסת בכל ימות החג.

את אגרת הברכה של הנשיא הקריא שליחו, במהלך סדר הפסח הציבורי שערך רבה של רוסיה הרב לאזאר, בהיכל בית הכנסת המרכזי "מארינה רושצ'ה" במרכז מוסקבה, סדר אחד מתוך מאות סדרי פסח ציבוריים בכל רוסיה, בבתי הכנסת, מרכזים יהודיים ואף בתי כלא, בהשתתפות כשלושים אלף יהודים!

באגרת ברכתו ליהודי רוסיה, כותב הנשיא פוטין:

שפע ברכות ליהודי רוסיה לרגל חג הפסח!

ימי הפסח מעוררים בזכרוננו את אחד המאורעות הגורליים בתולדות העם היהודי, הוא שחרורו מהעבדות וקבלת עשרת הדיברות; החג מכוון את ציבור המאמינים לערכים הרוחניים הנשגבים של חירות, של צדק ושל מעשים טובים, לכל אותם ערכים הנושאים בחובם מסר בל-יעבור לכלל האנושות.

הקהילה היהודית ברוסיה תורמת תרומה עצומה לחיזוק הקשרים בין עמים שונים ודתות שונות בארצנו, להגברת האימון וההבנה ההדדית בין איש לרעהו. היא פועלת לשמירה על היציבות וההסכמה בציבור, משתתפת באופן פעיל בחינוך הדור הצעיר, במעשי צדקה ורחמים.

אני בטוח שתצליחו לשמור גם להבא על המסורת הנעלה הזאת. הלוואי וישלטו שלום, רווחה ואהבה בבתיכם תמיד.
חג שמח.

ולדימיר פוטין

י"ז בניסן תשע"ד