ב"ה ערב ש"ק, ז' תשרי תשפ"א | 25.09.20
הרב רבינוביץ' על רקע אירוע בשיתוף הפנסאים
הרב רבינוביץ' על רקע אירוע בשיתוף הפנסאים צילום: ומנדי הכטמן
והגדת לבנך: האיש שחולל מהפכה בקרב ילדי אנ"ש

הרב שמעון רבינוביץ', האיש שעומד מאחורי ארגון 'הפנסאים - צבאות ה'' שלקח על עצמו את האחריות על ילדי אנ"ש והשלוחים, מתראיין לראשונה ומדבר על הכל: רגעי הבראשית, הפעילות בחו"ל שטרם נחשפה, הרצונות ומי מממן את הפעילות ● אל תפספסו את הראיון המרתק
מאת יוסי כהן

הרב שמעון רבינוביץ הוא החסיד שחולל את המהפכה העצומה בדמותם של 'הפנסאים – צבאות ה''.

לרגל חג הפסח והציווי 'והגדת לבנך' הוא מספר על "ולקחתי" – כיצד לקח מאות מילדי כפר חב"ד, חולון, ירושלים וקריית-מלאכי לפעילות חינוכית חשובה, שמסייעת להתמודדות בדור יתום זה.

"לפני 5 שנים ביקשו ממני בועד כפר חב"ד לנסות ולארגן את ה'צבאות השם' בכפר, כיוון שהפעילות עם ילדים בנושא זה הייתה חלשה. בחרו בי, כיוון שבאותן שנים הייתי מאוד פעיל בכפר וגם היכרותי עם הבחורים של הישיבה הייתה טובה", הוא מספר על הסיבה שבגללה הצטרף לפרויקט.

הפרויקט הראשון היה לקראת י"א ניסן. "זה היה בשנת תש"ע, תחילת שנת ה-60 לנשיאותו של הרבי, ואז יצאנו במבצע גדול".

משם, הכול המשיך ביתר שאת: "ברגע שראיתי את הטוב שזה עושה לילדים, את ההשפעה הטובה עליהם, נשאבתי לעניין ומאז אני שם. אני מנסה להכניס לשם כמה שיותר תוכן. שהפעילות לא תהיה סתם פרסים וכינוסים".

שנה לאחר הפעילות הראשונה הוא העביר הילוך: "התחלנו לימוד גמרא בחברותות עם בחורי הישיבה המרכזית, בזאל של 'תומכי תמימים' וככה שאבנו את הילדים לאש של לימוד התורה. לפני זה הפעילות הייתה מורכבת רק מעניינים חסידיים – התוועדויות וכדומה – וראיתי חשיבות גם בלימוד", הוא מסביר.

כיום לומדים הילדים והבחורים פעמיים בשבוע. "ה'פנסאים' למדו עם התמימים את מסכת תענית. לאחר שראינו שהילדים יודעים מצוין ובקיאים בחומר, עברנו גם ללימוד הלכות מעשיות כדי שהילדים ידעו איך להתנהג: בעבר הם למדו את ברכות הנהנין וכיום הלכות שבת. הילדים, ב"ה, יודעים היטב גם את ברכות הנהנין וגם הלכות רבות הנוגעות לשבת".

בפעילות בכפר חב"ד משתתפים עד כה 350 ילדים, מגיל 10 ועד 13.5. "כל אחד יכול להתקבל לארגון, וכולם מגיעים: בלי מחנאות וללא היבט על דעותיהם בנושאים חב"דיים העומדים על הפרק. כל אחד מהם זוכה ליחס אישי וחם. במקביל, השאיפות של הילדים גדולות מאוד. יש להם רצון אדיר לדעת ולהיות מחוברים".

אתה חש כי הפעילות מצילה אותם?

"אני מרגיש שנותן להם אוירה ייחודית שלא מקבלים ב'חדר' ובאף מקום. עצם העובדה שהבחורים לומדים איתם מעניקה להם המון. וזאת, בנוסף לפרסים, המבצעים ונקודות.

יש ביקוש גם במקומות אחרים?

"כרגע פתחנו סניפים בעוד שלוש מקומות: ירושלים, קריית-מלאכי וחולון – ואני יכול לגלות שיש ביקוש לעוד ארבעה סניפים, אך אני מעדיף לא להרחיב בנושא כדי שלא יפריעו".

יש לכם גם פעילות בחו"ל?!

"אכן. זו השנה השלישית שאנו פועלים עם 110 מילדי השלוחים ברחבי תבל הדוברים עברית. אנו מעניקים מלגות לעשרה אברכים שמגיעים להתוועד איתם פעמיים בשבוע, בשיתוף עם 'שלוחים אופיס', כאשר הפעילות נעשית מהמשרדים שלנו".

בפרויקט הייחודי הזה משתתפים שלוחים צעירים מ-60 ערים ברחבי העולם ומדובר על "שיעור אחד על אחד. כל אחד מהאברכים הללו אחראי על עשרה ילדים שאיתם הוא לומד ומתוועד".

מי מממן את הפעילות?

הפעילות שהזכרתי זה עתה, עם ילדי השלוחים בחו"ל, היא על-שם יוסי רייטשיק וממומנת באדיבות משפחתו. את שאר הפעילות, כמו האירוע בבנייני האומה והפרסים, אנו מקבלים מתרומות ומהורי הילדים".

מה התוכניות לעתיד?

"להתרחב כמה שיותר, ולהגדיל את הפעילות. יש לנו עיתון שבועי בשם 'הפנסאים' שמגיע מידי שבוע לבתים רבים בעלות של 25 שקלים בלבד, ופעם בחמשה-ששה שבועות מצורף גם דיסק חודשי 'מזאגט לחיים' שמתאים לילדים החל מגיל 4. המטרה של הארגון היא להחדיר אוירה חסידית, מנהגים חסידיים ודברים שלא מקבלים ב'חדר' לכל ילד חב"די ואני רוצה שהפעילות תגדל לאין ערוך כדי לחזק את ההתקשרות לנשיא הדור".

י"ג בניסן תשע"ד