ב"ה יום ראשון, ט"ז ניסן תשע"ט | 21.04.19
הרב הלפרין לצד לוגו 'כפר חב"ד' ו'משפחה'
הרב הלפרין לצד לוגו 'כפר חב"ד' ו'משפחה' צילום: ארכיון שטורעם. עיבוד: 'לדעת'
אהרן-דב הלפרין במתקפה חזיתית על 'משפחה'

לפני מספר שבועות הוסר השבועון 'משפחה' מהמדפים ביישוב כפר חב"ד והבוקר פרסם עורך השבועון 'כפר חב"ד', הרב אהרן-דב הלפרין מאמר מערכת תקיף נגד השבועןן החרדי ונגד עורכו משה גרילק ● לקריאה, מסעיר
מערכת שטורעם

לפני מספר שבועות הוסר השבועון 'משפחה' מהמדפים ביישוב כפר חב"ד והבוקר פרסם עורך השבועון 'כפר חב"ד', הרב אהרן-דב הלפרין מאמר מערכת תקיף נגד השבועןן החרדי ונגד עורכו משה גרילק.

תחת הכותרת "מה מציק להם" כותב הרב הלפרין: "פתאום קם אדם בבוקר ורעיון חדש זורח במוחו – הוא גילה את 'כח המשיכה'. לא. שמו אינו סר אייזק ניוטון, אלא ר' משה גרילק. הוא לא חי במאה השש-עשרה, אלא במאה העשרים-ואחת. הוא גם אינו מדען-פיסיקאי, אלא עורך שבועון 'משפחה'. עם זאת, הערך ההיסטורי-מהפכני של תגליתו, אינו נופל במאומה מזה של עמיתו האנגלי ששמו נישא בהערצה מזה כשלוש-מאות ושלושים שנה".

"הכל החל בלילה שאחרי העצרת הגדולה בירושלים. גרילק, בחושו הבריא והמפותח, חש באוויר סימנים ראשונים של איבה בין הציבור החרדי לציבור המכונה 'חילוני', ולא הצליח להירדם. 'בעצרת הצלחנו לזקוף את קומתנו', יתאר מאוחר יותר את הרגשתו, אך איך מתגברים על השנאה? איך מביאים לקירוב לבבות שיצליח לקטוע את "האזניים הערלות והלב האטום" של הציבור ה'חילוני'? ואז, כמו התפוח ההוא, זכה גם ניוטון הירושלמי בן זמננו להברקה שנחתה היישר מעץ-הדעת: כח המשיכה. נארגן 'מבצע משלוח מנות' גם לצעירים לא חרדים, אפילו 'חילונים', ובכח המבצע הזה נמשוך את ליבם. העובדה שמאז ימי מרדכי ואסתר בשושן ועד לאותו לילה גורלי לפני שבועיים בביתו של ר' משה גרילק – איש לא חשב על המצאה מופלאה שכזו לקירוב יהודים ליהדות על-ידי מבצעים כמו משלוח מנות – איימה לערער את הענווה המפורסמת, וכדי שלא להיכשל חלילה בגאווה – מוצדקת, יש לומר – מיהר להצטנע במחווה אצילית ולייחס למוסד החשוב 'אש-התורה' את הרעיון והתקדים ההיסטורי".

בשלב זה, הלפרין ממשיך בהתקפה וכותב: "תחילה סבור הייתי כי מדובר במהתלה פורימית. מין 'פורים-תורה' לכבוד גיליון ערב החג. אולם שבוע לאחר מכן, לקראת שבת 'פרשת-פרה', נדהמתי כשהראו לי התנצלות של העורך הנכבד, בשיא הרצינות וכובד הראש, על כך שלא ציין בשבוע הקודם את שם הסניף של 'אש-התורה' שהיה הראשון להגות את הרעיון ההיסטורי של 'מבצע-משלוח-מנות'. [התמונה שבחר לצרף לטורו, רק במקרה כמובן, היא של שליח חב"ד, הרב ויקטור עטיה, מחלק משלוח-מנות לחיילים. אך אל תאשימו. הוא לא ידע שזה חב"דניק. באמת שלא. מנין היה אמור להעלות בדעתו שחב"דניקים מחלקים משלוח-מנות לחיילים? מה בכלל הקשר בין חב"ד לבין מבצעים של קירוב ליהדות? לכן, בתמימות ובכנות, כתב 'תמונת-אילוסטרציה]...

בהמשך המאמר כותב הרב הלפרין כי מיליוני יהודים זכו לקבל במשך השנים את משלוח-המנות בצירוף המסר הרוחני של פורים, ומאות אלפים, בארץ ובעולם, התקרבו ליהדות כתוצאה ממבצע זה, כמו מהמבצעים האחרים של הרבי. "רבבות החסידים שפורים עבורם הוא יום של התגייסות לקרב יהודים לאבינו שבשמיים, אינם זקוקים להכרתו והערכתו של ר' משה גרילק ועיתונו. עינינו גם אינה צרה, כמובן, בהכרזתו על מבצע משלוח-מנות. אדרבה, תמיד הבענו תקווה כי גם חוגים אחרים יאמצו את דרכו ומבצעיו של הרבי, ואין ספק כי ככל שירבו בזה יסייעו לקירוב הגאולה. עם זאת, אי-אפשר שלא לחוש תמיהה על הקטנוניות; על הקנאה מעוררת הרחמים, שהחליטו להתמודד עמה בדרכה של בת-היענה".

בשלב זה של המאמר, מביא הלפרין נושא נוסף שהכעיס בזמנו רבים בקרב חסידות חב"ד על ההתעלמות של עיתון 'משפחה' וכך הוא כותב: "רק לאחרונה, כשכתבו בהרחבה על הפצת תורה ויהדות בקליפורניה ה'נידחת', על-ידי ארגון כזה או אחר, ורק 'במקרה' שכחו כי יש כמה מאות בתי-חב"ד – כולל ישיבות רבות ובראשן הישיבה הגדולה המרכזית 'אור-אלחנן-חב"ד – שחוללו בקליפורניה מהפך רוחני שלא היה לו אח ורע מאז התיישבו יהודים ביבשת אמריקה. כשכותבים בהרחבה על הפצת יהדות בקליפורניה בלי להזכיר את המילה חב"ד – לא בשלוחים פוגעים. את עצמם ועיתונם הפכו ללעג וקלס".

את טורו מסיים עורך העיתון כשהוא מציין את הראיון השבוע בכפר חב"ד, עם ראש ישיבת פונביז'. "זה-לעומת-זה. טוב ומעודד לראות את הקברניטים והמנהיגים האמיתיים של הציבור הליטאי שהציבו את האחדות בראש מעייניהם. השיחה המיוחדת המתפרסמת בגיליון זה עם ראש ישיבת פוניב'ז שליט"א, גם אם יש שיכנוה רק כסנונית ראשונה – משקפת בהחלט את המגמה הברוכה המתקבלת בשמחה על-ידי רובו ככולו של הציבור, על כל חוגיו. המשפט המוכר כל-כך 'באהבת-ישראל נביא את הגואל', אינה רק סיסמה. זו היתה מאז ומעולם משאת נפשו הטהורה של אבינו רוענו, להתייצב כאיש אחד בלב אחד, מתוך שלום ואחדות, לקראת בוא יום".

כ"ה באדר ב' תשע"ד