ב"ה יום ראשון, כ"א אייר תשפ"ב | 22.05.22
חייל צה"ל
חייל צה"ל צילום: דו"צ
מהחופה - אל הכלא הצבאי • "מתחננת לשחרר אותו"

מ', צעיר חב"די, תושב המרכז, נחת בארץ הקודש אחרי קבוצה וסמיכה, בא בקשרי השידוכין והחליט להתגייס למסלול שח"ר ● אלא שהוא נעצר בעוון השתמטות, למרות שלא היה לו שמץ של מושג כי הצבא מחפש אחריו ● הוא שוחרר לחתונה, ומאז הוא נתון במעצר ותחנוני רעייתו נופלים על אוזניים ערלות ● הסניגור הצבאי הראשי, אלוף משנה אשר הלפרין, בשיחה בלעדית ל'שטורעם': "מדובר באירוע חריג מאוד, שירחיק חרדים מצה"ל" ● רק ב'שטורעם': כל הפרטים
מערכת שטורעם
מ', צעיר חב"די, תושב המרכז, נחת בארץ הקודש אחרי קבוצה וסמיכה, בא בקשרי השידוכין והחליט להתגייס למסלול שח"ר. מיוזמתו, הוא הגיע לשערי הבקו"ם.
 
אלא שגם בחלום הכי שחור שלו, הוא לא תיאר לעצמו את הסיטואציה הבאה: לאחר בירור קצר הוא נעצר. לאחר דין ודברים הוא נשלח למעצר פתוח - שמשמעותו: אין ביכולתו לצאת את שערי הבסיס, ללא אישור מבית הדין הצבאי.
 
כל ההסברים כי הוא אינו משתמט לא הועילו. גם תחנוניו כי מדובר בזמן קצר לפני חתונתו נפלו על אוזניים ערלות.
 
בסופו של דבר הוא שוחרר 48 קודם החתונה, ו-48 אחריה כבר שב למעצר הפתוח. במהלך ה'שבע ברכות' הוא שוחרר מידי ערב ונדרש להתייצב מיד עם שחר. זאת, למרות שחייל שמתחתן מקבל חופשה של עשרה ימים.
 
בנוסף, תקופה קצרה אחר כך שוחרר לערב אחד, ומאז הוא במחנה צריפין, כבר חודש וחצי.
 
כיוון שמדובר בשידוך, מ' כמעט ואינו מכיר את רעייתו: מיד לאחר הוורט הוא נעצר, וכעת היא יושבת לבדה, בבית - בניגוד לגמרי לתקופה של ה"שנה ראשונה".
 
הסנגוריה הצבאית התגייסה לטובתו, וטענה כי לא מדובר במשתמט. היא הוכיחה כי המכתבים שמוענו אליו נשלחו לכתובת אחרת - ומכאן שהוא לא ידע שהצבא מחפש אחריו.
 
עד כה הדבר לא הועיל, וביום חמישי הבא עתיד בית הדין הצבאי לדון בתיק, וייתכן כי ישלח את החייל החב"די למאסר. "אם הוא זכאי, יוצא שסתם הושיבו אותו במעצר פתוח על לא עוול בכפו", אומרים בני משפחתו. רעייתו אמרה כי היא מתחננת שישחררו אותו, אולם ללא הועיל. הצבא הבהיר כי במידה ויורשע, התקופה הנוכחית לא תנוכה מעונש המאסר.
 
בסנגוריה הצבאית מסרו ל'שטורעם' כי גם במידה והוא יורשע, יבקשו לדחות את עונש המאסר לתום שירותו הצבאי, ובמידה וזה יעבור כשורה - יוותר בית הדין על העונש. "לכל הדעות מדובר בחייל מצטיין. נעשה כאן עוול שזועק לשמיים", אמרו. בסנגוריה אף דורשים כי מי שיאשר את חופשותיו של החייל מהמעצר הפתוח יהיה מפקדו הישיר, שחולק לו שבחים רבים, ולא בית הדין.
 
הסניגור הצבאי הראשי, אלוף משנה אשר הלפרין אמר ל'שטורעם': "מדובר במקרה ייחודי, של חייל חרדי המביע מוטיבציה גבוהה מאוד לשירות ומוכיח אותה בשירות מזה שלושה חודשים לשביעות רצון מפקדיו. זאת חרף עובדת נישואיו בתקופה זו. בימים הקרובים יפנה סנגורו, סרן פינרסקי, לפרקליטות הצבאית בבקשה נוספת להקפיא את ההליכים המשפטיים נגד החייל, במטרה לתת לו הזדמנות להמשיך ולהוכיח את עצמו בשירות צבאי תורם, במקום לשלוח אותו לכלא צבאי".
 
עורך דינו של החייל, סרן אבי פינרסקי המייצג אותו מטעם הסנגוריה הצבאית מסר כי "לאחר מעצרו, בית הדין הצבאי קיבל את טענות ההגנה והורה לשחרר את החייל לטירונות ולשירות, בתנאי מעצר פתוח. בעקבות שירותו התורם של החייל כבר מזה כמה חודשים פנתה ההגנה אל התביעה כדי שתאפשר לו להשתלב בשירות תקין ולבחון את עניינו לאחר מכן, חרף החזרתו אל מאחורי סורג ובריח. ההגנה הציעה פתרון לפיו החייל אשר התייצב מיוזמתו יוכיח רצינות כוונותיו לשביעות רצונם של כולם בשירות תקין ובכך גם החייל וגם המערכת יצאו נשכרים אך התביעה לא הסכימה לכך. אנו נשוב ונפנה לתביעה בבקשה לשקול עמדתה בשנית".
מדובר צה"ל נמסר ל'שטורעם': "לאחר השתמטות ארוכה של שנה ותשעה חודשים, נעצר האשם. בית הדין הצבאי קבע שיש ראיות לכאורה לעניין זימונו. עפ"י החלטת בית הדין הצבאי לערעורים, מצוי הנאשם במעצר פתוח עד לתום ההליכים המשפטיים בעניינו. לאור נסיבותיו האישיות, ובראשן נישואיו, אושרו לנאשם מספר חופשות ממעצרו".
ב' באדר א' תשע"ד