ב"ה יום רביעי, י"ז שבט תשע"ט | 23.01.19
הרב איידלמן (מימין) והמלך
הרב איידלמן (מימין) והמלך צילום: ישראל ברדוגו, שטורעם. נט
השליח במרוקו ל'שטורעם': "לבקשת המלך - התפללנו על הגשמים"

מה עושה מלך מוסלמי שחושש מבצורת? פונה ליהודים ● זו לא אגדה, אלא מעשה שהיה, בשבוע שעבר, במרוקו ● בשיחה עם 'שטורעם' מגלה השליח הרב שלום איידלמן על המכתב ששלח הרבי למלך הקודם, ההכרזה שנשא בבית חב"ד בליל שבת האחרון והיחס עם השלטון במדינה ● לכתבה המלאה
מערכת שטורעם

הרב שלום איידלמן ורעייתו נשלחו למדינה המוסלמית מרוקו לפני למעלה מ-50 שנה.

כששאלנו אותו היום, בשיחת טלפון טרנס-אטלנטית, בכמה שנים מדובר, ענה בחיוך: "כבר הספקתי לשכוח".

אחרי חישוב קצר, הוסיף: "נשלחתי מהרבי בשנת תשח"י, אבל לפועל באתי עשרה ימים אחר החתונה שהייתה בי"ט כסלו תשי"ט, והגענו לכאן ביום האחרון של חנוכה".

מאז הם שם. ביום, בלילה, 24 שעות ביממה, למען יהודי המדינה.

גם בעת מתיחות בין ישראל למדינות ערב, שהשליכה מעט על המצב במדינה, הם נותרו שם.

הפעם ביקשנו לשוחח אותו בעקבות בקשת המלך, מוחמד השישי, מהקהילה היהודית - וקהילת חב"ד בתוכה - להתפלל על הגשמים. מדובר בפנייה נדירה, שסוקרה בכלי התקשורת בארץ ובעולם.

מתברר כי מומחים קבעו ששנת 2014 תהיה שנת בצורת במדינה, וארגון הגג מועצת הקהילות היהודיות במרוקו (CCIM) פרסם הצהרה בה קראו לחברי הקהילה להתפלל.

בבקשה נכתב כי "בהמשך להוראת הוד מלכותו המלך מוחמד השישי, תפילות אלה יתקיימו בכל בתי הכנסת בכדי להתחנן לריבונו של עולם שיפזר גשמים ברחבי שטחי הממלכה".

בשיחה עם הרב איידלמן, מתברר כי גם הוא נענה לקריאה. "בעקבות מכתב שקיבלתי בנושא, הכרזתי בליל שבת כי לבקשת המלך ירום הודו, שביקש שנבקש גשמים ממלך מלכי המלכים, על המתפללים לשאול על הגשמים".

לדברי הרב איידלמן, "זו מצוות עשה מן התורה: כאשר חסר משהו, עלינו לבקש זאת מהקב"ה. אם זה גם מסייע בקשר עם השלטונות, אז עאכו"כ שחובה עלינו לעשות זאת".

לשאלתנו גילה כי "יש לנו קשר הדוק עם בית המלוכה", אך חשש להרחיב על כך בטלפון.

עם זאת ציין כי "גלוי וידוע לכל על הקשר הטוב שיש למלך עם הקהילה היהודית, והמלך שולח שליחים יהודיים מטעמו לארצות הברית ומקומות נוספים. התחושה כאן טובה מאוד, השלטון שומר עלינו, וב"ה אנחנו משתדלים לפעול כמה שיותר - וחשים מוגנים".

ומה לגבי הקשר של הרבי עם בית המלוכה? ובכן, מסתבר כי אביו של מוחמד השישי קיבל מכתב מהרבי. "אין ספק שהעובדה שהמלך קיבל מכתב ממנהיג העם היהודי, הרבי, היטיבה עמנו, כיוון שהוא חש מוערך".

כ' בשבט תשע"ד