ב"ה ערב ש"ק, ט' ניסן תשפ" | 03.04.20
הרב חיים שלום סגל. למטה: מכשיר הפקס המיתולוגי
הרב חיים שלום סגל. למטה: מכשיר הפקס המיתולוגי צילום: ישראל בליזובסקי ושטורעם
ג' תמוז: פתאום מכשיר הפקס נדם; עפולה: הבית האמיתי שלי ■ מילה של חסיד

הרב חיים-שלום סגל, שליח הרבי בעפולה ומוותיקי השלוחים בישראל, מתארח במדור מילה של חסיד ומשיב על שורה של מושגים: שידור, פקס, הרב לייבל גרונר, תשובה שזכורה במיוחד, הרב יחזקאל סופר, הרב אלי' וולף, רגע שיא וספר אהוב ● מתי החלו השידורים מההתוועדויות, אלפי השאלות אל הרבי שהועברו דרכו ורגע שלא יישכח
יוסי כהן

שליחות

חלק בלתי נפרד מהחיים. התחלנו בחבל התענכים, לאחר שאשתי החלה לשמש כמורה בבית-הספר. עברנו להתגורר בתענך, אבל השליחות הייתה עצמה בעפולה. בעיר נפתח 'כולל', ובשעות אחר הצהריים התקיימה פעילות בבית-חב"ד. זה היה אחד מבתי-חב"ד הראשונים בכל הארץ, והוא חלש על כל אזור הצפון.

שידור

העברת דבריו של הרבי להמונים. זה התחיל בתקופת מגורינו בתענך. ברחבי הארץ הועברו שידורים במוקדים בודדים: ירושלים, כפר-חב"ד ותענך. מכל אזור הצפון היו מגיעים ליישובים כדי לצפות בשידורים. השידורים הועברו באמצעות קו טלפון שהותקן בבית-הספר. ביומא דפגרא השידור היה מועבר לשם, אבל כשהיו שידורים פתאומיים היה צורך למתוח קו טלפון לבית כדי לאפשר את ההעברה שלהם.

ברשותנו היו אז שני קווי טלפון – עניין נדיר באותם ימים – ובאמצעותם היינו מקיימים שיחת ועידה שיכלה להכיל עד 14 משתתפים.

פקס

אמצעי לשליחת שאלות ולקבלת תשובות מהרבי. בשנים תשמ"ח, תשמ"ט ועד לתשנ"ד הועברו דרך מכשירי הפקס המוני שאלות ותשובות. זו הייתה עבודה מסביב לשעון. ברשותנו היו שני פקסים וחמישה קווי טלפון. במקביל לתשובות, קיבלנו באמצעותם גם את ה'ליקוטים' השבועיים היישר מ-770, וגם דיווחים על הנעשה בשבת בחצרו של הרבי.

הרב לייבל גרונר

דרכו קיבלנו את התשובות מהרבי. היינו בקשר קרוב כדי לברר את מהותה של התשובה.

לילה

שליחת השאלות וקבלת התשובות נמשכה 24 שעות ביממה. לעיתים, כשהתקבלה תשובה בשעה מאוחרת בלילה, היינו מתקשרים לשולחי השאלה כדי לבשר להם על התשובה. אף פעם לא הגיעה טענה של 'למה הערת אותי'?, תמיד הייתה שמחה גדולה עם קבלת התשובה מהרבי.

תשובה שזכורה במיוחד

היו מגוון כאלה. כמובן שלא היינו מודעים לשאלה שנשלחה, אבל אחרי שתשובת הרבי הגיעה אנשים רבים ביקשו להבין את המשמעות שלה וכך נחשפנו לשאלה. עד היום אנשים פונים אליי ומבקשים את התשובות שקיבלו בעבר. כך קרה למשל עם אדם ששידך את בתו וקיבל את ברכת הרבי. לאחרונה הוא יצר קשר וביקש שוב את התשובה, לקראת נישואי בתו, משום שברכת הרבי היא דבר נצחי.

770

ל-770 אני מגיע בכינוס השלוחים ומשתדל להיות בחדר של הרבי. בתפילת מנחה ומעריב, אני נוהג להסתכל על הפינה של הרבי.

האוהל

טבילה במקווה, כניסה לאוהל ו'שלום עליכם אדונינו מורינו ורבינו'. לפני שאני חוזר ארצה, אני מגיע שוב לאוהל כדי להיפרד.  

הרב יחזקאל סופר

אדם מיוחד מאוד. המחותן שלי. כשאני מסתכל על בנו, החתן, אפשר לראות את הכישורים של אביו בכל הנושא של הפצת החסידות.

הרב אלי' וולף

אדם עם שלמות אמיתית. הבחנתי בזה מהרגע הראשון שהכרתי אותו, כשביקר אצלי בתור בחור בישיבה במגדל-העמק. בימי שישי הוא היה מגיע לביתי כדי לקיים את 'טועמיה חיים זכו' – לא רק בקוגל אלא גם בתשובות של הרבי. כך צריך להיראות חסיד.

רגע שיא

בשנים הראשונות, כשקיימנו 'מבצעים' עם החיילים בגבול לבנון. היינו מגייסים עשרות בחורים לפעילות. וכולנו, כל אנ"ש פעלו יחד עם הבחורים. במבצע פורים בקושי הספקנו לקרוא את המגילה, משום שהיינו בפעילות עם החיילים וחוזרים רק בשעת לילה מאוחרת. לעיתים קרובות, מיד עם החזרה מ'מבצעים', היינו נערכים להעברת שידור מהרבי.

ג' תמוז

פתאום נדם חדר הפקסים, התייתם, הכל נעצר. הייתי מוכרח לעשות שינוי בבית ולהעביר את המכשירים, משום שהמראה הזה עורר בי געגועים עזים.

ניגון אהוב

הניגון האבוד של חסידי הצמח צדק. כבר בעבר אהבתי מאוד לשמוע ולנגן אותו, ועכשיו הוא הפך לפופולרי בקרב כל הציבור.

ספר אהוב

כל מאמר חסידות של הרבי שנאמר באותה קביעות כמו של אותו שבוע. כך הדברים הופכים לאקטואליים יותר.

עפולה

אף על פי שאני דור שלישי בירושלים, עבורי ועבור האופניים שלי עפולה היא הבית, הרבה יותר מירושלים.

אני מרגיש שפה גדלתי, נולדתי וחיתנתי את כולם. אנחנו מתפללים שהרבי יחזור ויביא אותנו לירושלים.

ט"ז בשבט תשע"ד