ב"ה מוצאי ש"ק, י"ז חשוון תשפ"ב | 23.10.21
הרב יצחק-יהודה ירוסלבסקי ופעילות חסד
הרב יצחק-יהודה ירוסלבסקי ופעילות חסד צילום: מאיר אלפסי, מ' מאמין וארכיון
"מחצית מהמשפחות בנחל'ה מקבלות תמיכה כספית"

במסגרת הפרויקט המיוחד "דו"ח העוני החב"די", מגלה הרב יצחק-יהודה ירוסלבסקי, רבה של קרית-מלאכי, המשמש מזכיר בית-דין רבני חב"ד ורבה של נחלת-הר-חב"ד: כמחצית מהמשפחות בנחלת-הר-חב"ד מקבלות תמיכה כלכלית ● עשרות משפחות מקבלות מצרכי מזון שמאפשרים להם לערוך סעודת שבת ● חושף: "הרבי שלח סכום כסף גדול כדי לסייע לנזקקים" ● וגם: על המשפחה שכמעט נזרקה מביתה, בגלל שלא שילמה את דמי המשכנתא
יוסי כהן

דו"ח העוני שפורסם אתמול מגלה כי בישראל חיים 1,754,700 עניים, מתוכם 817,200 ילדים. עד כמה התופעה רווחת בקרב משפחות אנ"ש?

במסגרת הפרויקט המיוחד "דו"ח העוני החב"די", שוחחנו עם הרב יצחק-יהודה ירוסלבסקי, רבה של קרית-מלאכי, המשמש מזכיר בית-דין רבני חב"ד ורבה של נחלת-הר-חב"ד וביקשנו לשמוע על ממדי התופעה.

הרב ירוסלבסקי, עד כמה תופעת העוני קיימת בנחלת הר-חב"ד?

"יש לפניי את הנתונים על חלוקת תלושי מזון בנחלת הר-חב"ד בחודש תשרי האחרון. מדובר על כ-260 משפחות שקיבלו עזרה, בסכום כולל של למעלה מ-340,000 ₪. מדובר על כמעט 300 משפחות חב"דיות המתגוררות בשכונה.

"מעבר לזה, חולקו כספים של יותר מ-150,000 ש"ח למשפחות נזקקות. בכל חג, מחלקים מזון ותלושים למשפחות בשווי כולל של כ-800 אלף ₪.

"הפעילות מתנהלת בשיתוף פעולה של ארגוני החסד ובעזרתו של סגן ראש-העיר, ר' חיים שטייינר".  

המשמעות היא שכמחצית מתושבי נחלת-הר-חב"ד זקוקים לתמיכה כספית.

"חשוב להדגיש: בין המשפחות שמקבלות את התמיכה, יש גם משפחות שלא מוגדרות עניות, אבל כל משפחה מרובת ילדים זקוקה לעזרה לפני החגים. מעבר לזה, יש אנשים מעוטי יכולת שמקבלות סלי מזון מדי שבוע. ישנן 36 משפחות כאלה בנחלת-הר-חב"ד.

"בשכונה פועל ארגון 'שמחת שבת ויום-טוב', שתומך בעשרות משפחות ומאפשר להם לקיים את שולחן השבת. הן מקבלות עופות ודגים, וללא העזרה הזאת הם לא היו יכולים לערוך סעודת שבת כמו כל משפחה".

מאיפה הארגון יודע על המשפחות הנזקקות?

"על-פי רוב, בגלל מצבן הקשה המשפחות באות ומבקשות. אחד האנשים שנותן אמר שהוא לא רוצה שזו תהיה תמיכה תמידית, כמו 'ביטוח לאומי'. המשפחות צריכות להתמודד בכוחות עצמן. לתת עזרה כל שבוע זה מלמד אותן שלא צריך לעבוד".

הרב נתקל במשפחות חב"דיות שרעבות ללחם?

"היו משפחות שלא הייתה להן אפשרות 'לעשות שבת'. בכל חודש אני מחלק עוד עשרות אלפי שקלים למשפחות האלה. הן מתקשרות לפני שבת לבקש 100 ₪, 50 ₪. יש עשרות משפחות כאלה.

"בנוסף, יש קרן לשמחת חתן וכלה שמסייע לחתנים וכלות. הכלה מקבלת שמלה, ובני הזוג זוכים לנדוניה שמסייעת להם לעמוד על רגליהם בימים הראשונים לנישואין. מה שניתן לעשות - עושים".

הרב זכה להתייחסויות מהרבי בנושא העוני?

"כשהגענו לקרית-מלאכי, בשנה הראשונה לבואנו, הרבי שלח לנו 7,000 לירות - סכום די גדול באותן שנים - כדי לסייע ליהודים שעלו מרוסיה ובאו להתגורר בעיר".

לסיום, הרב חושב שחב"ד פועלת מספיק כדי למנוע את התופעה?

"אני חושב שבכל קהילה פועלים כדי לסייע לנזקקים. זה הנושא הראשון שרב קהילה צריך לטפל בו - לוודא שחברי הקהילה מקבלים את העזרה שהם זקוקים לה. רב צריך להיות מודע למה שנעשה בקהילה. 

"נתקלתי במקרים קשים של עוני, שהביאו להידרדרות בשלום בית וליחס שמקבלים הילדים. נתקלנו גם במקרה של משפחה שכמעט ונזרקה מביתה בגלל חוסר היכולת לשלם את המשכנתא. ברגע האחרון גויס סכום כסף שהציל אותה".  

ט"ו בטבת תשע"ד