ב"ה יום רביעי, י"ז שבט תשפ"ב | 19.01.22
הרב יוחנן גוראריה
הרב יוחנן גוראריה צילום: מאיר אלפסי
חג הספרים: הרב יוחנן גוראריה בראיון מיוחד לשטורעם

"כל חיי מתנהלים סביב ספרים", מספר לשטורעם הגה"ח הרב יוחנן גוראריה, רבה של חולון וחבר בית-דין רבני חב"ד ● בראיון לרגל ה' טבת - חג הספרים - מספר הרב גוראריה על ההתייחסות הנדירה שהעניק הרבי למכון 'אהלי שם', בראשו הוא עומד, על ההחלטה להתמודד על משרה רבנית בחולון, על העבודה האינטנסיבית של הוצאת ספרים לאור, ועל האימפרייה שהקים בחולון ● וגם: האם הוא נתקל בהתנגדות בשל היותו רב חב"די?
יוסי כהן

"כל חיי מתנהלים סביב ספרים", מספר לשטורעם הגה"ח הרב יוחנן גוראריה, רבה של חולון וחבר בית-דין רבני חב"ד. בראיון לרגל ה' טבת - חג הספרים - מספר הרב גוראריה על ההתייחסות הנדירה שהעניק הרבי למכון 'אהלי שם', בראשו הוא עומד, על ההחלטה להתמודד על משרה רבנית בחולון, על העבודה האינטנסיבית של הוצאת ספרים לאור, ועל האימפרייה שהקים בחולון.

מכון אהלי שם הוקם על-שמה של הרבנית חיה מושקא. איך התייחס הרבי לנושא?

"קיבלתי תשובה ארוכה מאוד מהרבי, בת 16 שורות. כתבתי לרבי שיש אברכים מאוד מוכשרים בחב"ד שלא מנצלים את כישוריהם, וחבל שמוציאים הרבה ספרים תורניים מבלי להתייחס לדבריהם של רבותינו נשיאנו.

"התשובה, כאמור, הייתה ארוכה וחיובית מאוד. הרבי כותב ש'עשרות שנים שהוא כותב על זה ואף אחד לא עושה שום דבר בקשר לזה.'

"בשורה התחתונה, הרבי מאוד עודד את המכון. כל ספר שהוצאנו-לאור שלחנו לרבי, והספר 'חידושי הצמח-צדק' זכה להתייחסות נדירה ומיוחדת: הרבי כתב 'הספר מונח על שולחני'.

"כל התשובות, אחת אחרי השנייה, היו מעודדות מאוד. הרבי הדריך אותנו לאורך כל הדרך. לפני תחילת העבודה על ספר, שאלנו את הרבי איך לקרוא לו ומה לעשות בדיוק וקיבלנו הוראות על כל צעד ושעל.

"באותן שנים עבדו במכון מיטב האברכים שהיום משמשים רבנים ופוסקי הלכות, כמו הרב אליעזר ברוד, הרב פנחס אלטהויז, הרב אברהם אלשווילי ועוד. בזמנים הטובים, עבדו במכון למעלה מ-26 אברכים.

"כשהוצאו לאור את קיצור שו"ע אדמו"ר הזקן, העבודה נמשכה שלוש שנים. שלושה אברכים שקדו על הכנת הספר מסביב לשעון".

מהו ה' טבת עבורך, לאור העיסוק האינטנסיבי סביב לימוד והוצאת ספרים לאור?

"מגיל קטן אני נמצא סביב ספרים. בכל פעם שנכנסתי ל'יחידות', נתתי לרבי ספר או כתב יד קודש של רבותינו נשיאנו.

"למעשה, נולדתי לתוך ספרים. לאבא שלי היה בית עסק גדול מאוד להוצאת ספרים בארה"ב. הוא היה המפיץ של כל הספרים שיצאו בארץ, ובצעירותי ביליתי זמן רב בתוך החנות.

"כיום יש ברשותי ספרייה שמכילה יותר מ-20,000 ספרים. הספר רמ"ח אותיות שהוצאתי-לאור, מבוסס על הספרים מהספרייה הגדולה".

העבודה במכון נמשכת, ובקרוב צפויים לצאת לאור מספר ספרים: מהדורה נוספת של 'ציצית – הלכה למעשה' עם הוספות, 'חקרי מנהגים' חלקים ג-ד וספרים נוספים שנמצאים בשלבי עריכה.

 
הרב יוחנן גוראריה. "כל חיי הספרים סובבים אותי" (צילום: מאיר אלפסי)

מהו הפרויקט המשמעותי ביותר שיצא לרב לעסוק בו?

"אין ספק שהעבודה על הספר 'חקרי מנהגים' הייתה המשמעותית ביותר. בהמשך הספר הפך לסדרה. אני אוהב את הנושא הזה – מנהגים ומקורותיהם. בגלל שיש לי חתן שמתגורר בברלין, הוצאתי ספר שעוסק במנהגי הקהילה היהודית הקדומה שם 'חקרי מנהגים – ברלין'.

"במהלך העבודה על מנהגי קהילות שונות, מצאתי גם מקורות למנהגים חב"דיים. לכל מנהג חב"די יש מקור. המטרה שלי היא להראות לקהל החב"די ולקהל העולמי עד כמה כל מנהג ומנהג מבוסס.

"בזכות העובדה שהספרייה שבביתי מכילה כמות גדולה כל-כך של ספרים, יש לי את האפשרות לדקדק בכל מילה ובכל אות, ולא לזוז ימין ושמאל מהמקורות".

הרב מציין בימים אלה 30 שנות רבנות. כבר מגיל צעיר היה ברור שהעתיד נמצא ברבנות?

"הרבי עודד אותי להוציא סמיכה כשהייתי בחור, וגם כשהייתי אברך הוצאתי 'סמיכה' של הרב משה פיינשטיין, ולמעשה זה עזר לי הרבה לקבל את הכהונה בחולון, מול מתמודדים שאולי הרבנות הייתה 'תפורה' עליהם. זה קרה בזכות הברכה של הרבי.

"לפני 30 שנה הוכתרתי לרבה של שכונת קרית-שרת בחולון, שמונה למעלה מ-40,000 תושבים. אחרי 15 שנים, הוכתרתי לרבה הראשי של חולון".

 

נתקלת בהתנגדות בשנים הללו בגלל היותך רב חב"די?

"ממש לא. וההוכחה היא שנבחרתי לתפקיד.

"אציין אפיזודה שקשורה בנושא הזה: בתקופה שהוצא מכרז על הרבנות בקרית-שרת, עבדתי בספרייה בבית שז"ר. כששמעתי על המרכז מהרב יוסף בלוי ומהרב אשכנזי, התקשרתי לראש המועצה בחולון וסיפרתי שאני רוצה להציע את עצמי לתפקיד.

"תחילה, ראש המועצה שאל אותי מאיפה אני מצלצל. למרות שהשאלה לא הייתה 'לעניין', עניתי לו שאני מתקשר מכפר-חב"ד. באותו רגע חשבתי שזה נגמר, אבל להפתעתי הוא אמר לי להגיע. זמן קצר אחר-כך נבחרתי לרב השכונה.

"בכלל, לחב"ד יש אהדה עצומה בעיר. אין בכלל התנגדות לחב"ד.

"השילוב בין שליחות לרבנות הוא אופטימלי. ברגע שהשליח הוא גם רב, מקבלים אותך אחרת לגמרי".

במהלך השנים הקמת אימפריה חינוכית של ממש בחולון.

"אכן. האמת היא שהכל בזכות הבן שלי, ר' דוד. הוא הקים את הישיבה, את הגנים, ה'כולל', התלמוד-תורה ובית-הספר לבנות.

"הרבה משפחות חב"דיות עברו לפה והקהילה חווה התפתחות מרשימה".

תוכל לשתף את גולשי שטורעם בהתייחסויות מיוחדות שזכית לקבל מהרבי?

"בכל פעם שהייתי עובר בפני הרבי, הרבי היה מברך 'יאריך ימים על ממלכתו'.

"היו כמה הוראות, אחת מהן שאני זוכר במיוחד התרחשה לאחר המינוי לרב שכונה. הייתי ב-770, והרב בנימין קליין אמר שהרב חודוקוב רוצה לדבר איתי.

"כשנכנסתי לחדר, הרב חודקוב שאל אותי אם שואלים אותי שאלות הלכתיות שדורשות פתרון הלכתי מורכב. השבתי בחיוב. הרב חודקוב הוסיף ושאל אם אני כותב את התשובות והשבתי בשלילה.

"הרב חודקוב ביקש שאכתוב את השאלות והתשובות הללו. הבנתי שזו הוראה מהרבי".

אנחנו שואלים את הרב גוראריה האם ייצא לאור ספר שיכיל את השאלות והתשובות הללו, והוא משיב בחיוך: "מי יודע? אולי בעתיד".

ב' בטבת תשע"ד