ב"ה מוצאי ש"ק, כ"ז שבט תשפ" | 22.02.20
הכתבה ב-Ynet
הכתבה ב-Ynet צילום: מסך
קידוש ה': Ynet על פרוייקט 'ערוץ יהדותון' ב'יוטיוב'

"כולם ציפו שהרב שמואל ביסטריצקי יבחר בקריירה של רב עיר, או שיקים בית חב"ד בפינה נידחת - אלא שהוא העדיף לעשות את השליחות במרכז העולם: ה'יוטיוב' ● בשנה האחרונה זכו סרטוני ההדרכה שהפיק למאות-אלפי צפיות ב-112 מדינות. כעת הוא מדובב אותם גם לגרמנית, צרפתית ואיטלקית" ● אתר החדשות הגדול בישראל Ynet, מקדיש כתבה מיוחדת לערוץ 'יהדותון' המצליח ולעומד בראשו, הרב שמואל ביסטריצקי ● יצוין, כי ביוזמתו של הרב ביסטריצקי ,זכו גם קוראי 'ידיעות אחרונות' ביום שישי האחרון, לבר-קוד מוכן לסריקה שהוביל אותם הישר לסרטון החדש שהופק לחג החנוכה ● לכתבה המלאה
יצחק טסלר, Ynet

'שטורעם' מגיש את הכתבה המלאה שהביא הכתב המוכשר יצחק טסלר:

לפני כשנתיים, במהלך כתיבת חוברת על הלכות שבת, פנה הרב שמואל ביסטריצקי לרב גוגל, בשאלות ותשובות הנוגעות לשבת. בין השאר הוא נתקל בסרטון דובר אנגלית שהשיב על השאלה כיצד להדליק נר שבת.

"הסרטון הסביר בצורה פשוטה וברורה איך להדליק נר שבת, אבל, לתדהמתי, כאשר הקריינית הקריאה את נוסח הברכה - היא אמרה 'ברוך אתה ה'... אשר קדשנו במצוותיו להביא אור לגוים להיות ישוע משיחנו'. בסרטון הזה צפו כעשרת-אלפים איש, והבנתי שאם אפילו 100 מתוכם הם נשים יהודיות, זה פשוט נורא", מספר ביסטריצקי.

זמן לא רב לאחר מכן, הקים הרב ביסטריצקי את ערוץ "יהדותון" ביוטיוב, "בית חב"ד" וירטואלי ייחודי. "החלטתי לתת מענה אמיתי יהודי, ברמה גבוהה, מגובה מבחינה הלכתית, שייתן תשובה טובה לכל מי שיחפש בגוגל וביוטיוב איך לקיים מצוות".

סופר של רבי מכר

ביסטריצקי נולד לפני 30 שנים לרב לוי ביסטריצקי, מי שהיה הרב הראשי של צפת עד לפטירתו לפני 11 שנים. הוא למד בישיבות חב"ד במגדל העמק ובניו-יורק, והתנדב בבית חב"ד ברוסטוב שברוסיה. אחרי שהוסמך לרבנות ונישא לרבקה אהרונוב (בתו של יו"ר אגודת חסידי חב"ד) ציפו מקורביו שיבחר בקריירה של רב עיר, או לחלופין יקים בית חב"ד באחת הפינות הנידחות של כדור הארץ, אלא שספר שכתב לעילוי נשמת אביו טרף את הקלפים.

בספר "מבצעים כהלכתם" ריכז הרב בסיטריצקי שאלות ותשובות הלכתיות, הנוגעות לבעיות נפוצות שעמן מתמודדים שליחי חב"ד כשהם יוצאים ל"מבצעים" של קירוב יהודים למסורת, למשל האם מותר להניח תפילין על יד של גבר שלא רוצה להסיר את השעון (מותר), או האם מותר לאישה לקבוע מזוזה בכניסה לביתה (גם הפעם התשובה היא כן).

הספר, שיצא לאור בהוצאה עצמית לפני כחמש שנים הפך לרב מכר ואף תורגם לאנגלית. לאחר מכן חיבר הרב עוד ספר על שליחי חב"ד, הפעם לילדים, בשם "חיילי המ?בצעים", וגם הוא זכה לקוראים רבים ולתפוצה רחבה. מהר מאוד הבין ביסטריצקי שמבלי להתכוון הוא מנהל הוצאת ספרים מצליחה. הקמת ערוץ "יהדותון" ביוטיוב הייתה השלב המתבקש הבא.

הדלקת נר חנוכה באיטלקית

עד כה הפיק ביסטריצקי 13 סרטים המסבירים, בין היתר, כיצד להניח תפילין, איך מתעטפים בטלית, מה נוהל אמירת הקידוש, איך מפרישים חלה, כיצד קובעים מזוזה, באיזה אופן מדליקים נרות חנוכה, מהי תפילת הדרך, מהם עקרונות "טהרת המשפחה" ו ואיך מברכים על מזון. החודש עלו לערוץ סרטונים חדשים לחג החנוכה.

"היה לי חשוב שהסרטים יהיו ברמה גבוהה", אומר הרב ביסטריצקי, "ולכן גייסנו 100 אלף שקל, תרומות של חברים ושלי, נעזרנו בחברת 'עולם ומלואו' והם גייסו את השחקנים עודד מנסטר והילה עופר. בחרנו בשחקנים מקצועיים ואיכותיים, כי היה חשוב לנו שהפנים של היהדות ייראו בצורה מכובדת".

גם משפחתו של הרב נרתמה למשימה, אשתו הייתה למלבישה ולמעצבת של הסרטונים, ובנותיו אף מופיעות בהם כשחקניות."הסרטונים צברו עד כה יותר מ-300 אלף צפיות, ב-112 מדינות. אחרי שהבנו שיש לזה ביקוש גבוה בחו"ל, התחלנו לדובב את הסרטונים לאנגלית, רוסית, גרמנית, צרפתית ואיטלקית".

אלו תגובות קיבלתם?

"היו המון תגובות בעל-פה, במיילים וגם באתר יוטיוב. תושב פתח תקווה למשל כתב לי: 'אני לא אדם דתי, אך לאחרונה אשתי התחילה לשמור מסורת. האישה והילדים ביקשו ממני לבנות סוכה והתביישתי לומר להם שאני לא יודע. הגעתי לסרטון שלכם והצלחתי ללמוד בקלות. תודה רבה לכם'"

"ילד בן 13 כתב על סרטון התפילין 'יש, הצלחתי להניח תפילין לפי הסרטון, אך אני לא יודע מה מתפללים, תוכלו לעזור לי?'. ובכן, אנחנו בהחלט מתכננים לייצר פתרון גם לבקשה הזו והחלום שלי הוא לעשות סרטון על כל מצווה מעשית, ולתרגם אותו לכל השפות הפופולריות".

האם יוצרי 'שטיסל' צריכים להיכנס ללחץ? האם בשלב הבא תפיק סרטים ודרמות על חרדים?

"טלוויזיה וקולנוע לא מעיינים אותי, אני לא מחפש תעסוקה וגם את הסרטונים על המצוות, אני עושה רק בשעות הפנאי כדי לקרב את היהודים לתורה ולמצוות".

כ"ח בכסלו תשע"ד
הבר-קוד בעיתון של יום שישי
הבר-קוד בעיתון של יום שישי | צילום: שטורעם.נט