ב"ה יום שלישי, ט"ז אייר תשפ"ב | 17.05.22
100 אלף מתפללים. המיזם שכבש
100 אלף מתפללים. המיזם שכבש צילום: שטורעם.נט
מיזם 'בית הכנסת הפתוח': הסיפורים המרגשים מאחורי ההצלחה

יותר מ-100 אלף יהודים התפללו ביום כיפור ב-335 מוקדי תפילה של "בית הכנסת הפתוח" שהתקיימו במאהלים, מבני ציבור ובתי חב"ד ● הרב יוסף יצחק אהרונוב, יו"ר צא"ח ואגו"ח בארה"ק: "בית הכנסת הפתוח בימים הנוראים הופך ב"ה למסורת, וכעת אנו מתארגנים להמשיך את ההצלחה גם לשמחת תורה" ● השלוחים מדווחים על הצלחה בלתי רגילה, 'שטורעם' מפרסם את הדיווחים המעניינים ביותר: היכן התפללה אישה שמעולם לא רצתה להיכנס לבית כנסת? היכן התפללו מאבטחי ראש הממשלה? באיזו עיר צעד מתפלל 6 ק"מ בחום של 40 מעלות כדי להגיע לבית הכנסת? והיכן ממוקם בית כנסת מרגש במיוחד?
מערכת שטורעם
יותר מ-100 אלף יהודים התפללו ביום כיפור ב-335 מוקדי תפילה של "בית הכנסת הפתוח" שהתקיימו במאהלים, מבני ציבור ובתי חב"ד. מדיווחים שהתקבלו למטה הפרויקט מתקבלת תמונה של גידול נאה במספר המשתתפים בכל מקום שהופעל הפרויקט, הפועל זו השנה השישית.

כזכור, המייחד את בתי הכנסת הפתוחים הוא הדגש ששמים המארגנים ליצירת אוירה טובה, נעימה ומסבירת פנים דווקא לקהל שאינו מורגל בביקורים בבית הכנסת בכל ימות השנה, ובאים לתת מענה לרצון של אלפי יהודים לחגוג את ראש השנה ויום כיפור בצורה מסורתית והלכתית, הגם שאינם שומרי תורה ומצוות. בנוסף להסברה על מהלך התפילה, נערכו מפעילי בתי הכנסת עם כיפות וחוברות תפילה מיוחדות המותאמות לבאים. כל העזרים לפרויקט סופקו על-ידי המרכז לעזרי שליחות של צעירי חב"ד.

גם אתר האינטרנט של הפרויקט כיפור.אורג, הפועל בשיתוף 'חב"ד שעל אתר', זכה לחשיפה משמעותית ביותר. ועשרות אלפים גולשים ביקרו בו בשבוע האחרון, באמצעות האתר הם קיבלו מידע על יום הכיפורים ופרטים נוספים על כל אחד מבתי הכנסת.

ביומיים האחרונים התקבלו במטה 'בית הכנסת הפתוח' סדרה של דיווחים שהתקבלו מהשטח, ליקטנו עבורכם את המובחרים:

הפתוחים כל בתי הכנסת הם פתוחים, אך בכמה מקומות בארץ, לקחו את רעיון בית הכנסת הפתוח צעד אחד קדימה, ומפעילים בית כנסת פתוח אמיתי – ממש תחת כיפת השמים. בתי הכנסת הללו פועלים בתפילות כל נדרי ונעילה של יום הכיפורים, והמארגנים מדווחים על הצלחה רבה. אחד כזה פועל בישוב זכרון יעקב, מספר השליח הרב יוסי פריימן: "אנחנו מפעילים בית כנסת 'פתוח לגמרי' זו השנה השלישית, וזה מתקיים ברחבת התחנה המרכזית של אגד בישוב. השנה בסיום 'תפילת כל נדרי' מספר לי אחד המתפללים כבן 50, שאשתו אף פעם בימי חייה לא השתתפה בשום תפילות כי מעולם לא רצתה להיכנס למבנה בית כנסת. השנה, היא השתתפה לראשונה בחייה בתפילות בית כנסת, אך ורק משום שזה היה בחוץ וזה לא חייב אותה להיכנס למבנה בית כנסת... ". בתי כנסת "פתוחים מאוד" נוספים פועלים גם ברמת אליהו שבראשון-לציון ובאריאל.

האוהלים

עשרות בתי הכנסת פתוחים פועלים באוהלים ענקיים, והם מושכים אליהם מידי שנה קהל רב, הסיבה לכך היא דווקא תחושת הארעיות שהם משרים, הקהל מרגיש בהם בנוח משום שהוא חש שכולם אורחים בבית הכנסת הזה והוא שייך לכולם במידה שווה. המפורסמים שבהם פועלים בצורן, ראשון לציון ובשכונות אפקה-קרית שאול, וכוכב הצפון שבצפון תל אביב, אליהם מגיעים מידי שנה אלפי יהודים, ביניהם אישי ציבור ומפורסמים שמרגישים בנוח להתפלל במקום.

בתי הכנסת באוהלים זוכים להתעניינות תקשורתית, צוות של חדשות ערוץ 2 צילם ודיווח בערב החג את אוהל התפילה של הרב שמוליק לפקיבקר. הדיווח ששולב בראיון עם הרב מוני אנדר, לווה בכתובית המפנה לאתר כיפור.אורג דבר שכמעט והכפיל את מספר הפניות לאתר בהשוואה לשנה שעברה.אוהל תפילה גדול מופעל גם לתושבי שכונות רמת פולג ועיר-ימים בנתניה על-ידי השליח הרב שניאור ברוד, שמדווח על התרחבות והצלחה גדולה השנה עם השתתפות של קרוב לאלף אנשים שהגיעו במהלך כל התפילות היום. אחד המקורבים שלו כתב בשנה שעברה בלוג מרתק על החוויה שעבר.

ומי אמר שההשפעה של בתי חב"ד למטיילים הישראלים בחו"ל נעצרת כשהם מגיעים לארץ? בעליה של המסעדה האיטלקית היוקרתית "אלפדרו" שבצפון רעננה התחילו את הקשר שלהם עם חב"ד בתאילנד ורצו להמשיך זאת גם בארץ. הקשר שלהם עם השליח באיזור הרב ברוך שנהב הוביל להקמת אוהל תפילה נאה בצמוד למסעדה, שמשך אליו קרוב למאה מתפללים במהלך תפילות היום.

היוקרתי

תחת הסיסמה "why pay to pray" (למה לשלם כדי להתפלל) פרסם השליח בשכונת רחביה שבירושלים הרב ישראל גולדברג על בית הכנסת הפתוח שהוא מקיים בשכונה, ולא לחינם: בית הכנסת ממוקם תחת בית הכנסת הגדול בירושלים, שם עולה כסא הון רב, הוא לעומת זאת מציע ממש את אותו השירות.. אבל בחינם. 300 איש מתושבי השכונה היוקרתית התפללו אצלו במהלך יום הכיפורים. במהלך יום הכיפורים, התפלל בקומה שמעליו ראש הממשלה מר בנימין נתניהו, האמת שהרב גולדברג די התפלא שנתניהו לא העדיף להתפלל אצלו, אבל הוא אירח בשמחה כמה ממאבטחיו של ראש הממשלה ש'הבריזו' לקומה למטה והפכו את בית הכנסת הפתוח ל"בית הכנסת הבטוח".

המרגש

התפילות של בית הכנסת הזה בוקעות את כל הרקיעים ומגיעות עד כסא הכבוד – כך מאמין השליח בבית הרפואה שיבא תל השומר, הרב מתתיהו ברגמן שיחד עם השליח הראשי לאזור הרב לוי גופין מארגנים את בית הכנסת הפתוח באזור מחלקת השיקום של בית הרפואה. עשרות יהודים התפללו במקום ביום הכיפורים, והתפילות, כפי שניתן לשער, היו מרגשות ומעוררות מאוד.

הנמוך בעולם

בית הכנסת הפתוח הנמוך בעולם ממוקם באזור המלונות של ים המלח בעין בוקק בואכה סדום. בית הכנסת היחיד פעל באולם של אחד המלונות בארגונו של שליח חב"ד הרב שמעון אלהרר, והוא מספר:
ביום הכיפורים התפללו בבית הכנסת הפתוח שלנו מאות תיירים שהגיעו מכל אזור המלונות, וחלקם עשה לשם כך מאמץ רב. הגדיל לעשות תייר מצרפת שהתארח בצד הדרומי המרוחק שצעד 6 ק"מ בחום של 40 מעלות, כדי להתפלל איתנו. לבקשת המתפללים שולבו בנוסח התפילות פיוטים ומנגינות של כל העדות. כחלק מהתוכנית דאג בית חב"ד לסדרת הרצאות במשך כל היום בנושאים: לבקש מחילה, סגולת הסליחה, עיצומו של יום ועוד, קהל רב נשאר להאזין. בכל זאת נופש...
הרב יוסף יצחק הכהן אהרונוב יו"ר צא"ח ואגו"ח בארה"ק, אומר כי "בקרב יהודים רבים, התפילות בבית הכנסת הפתוח בימים הנוראים הפכו ב"ה למסורת, וכעת אנו מתארגנים להמשיך את ההצלחה גם לשמחת תורה".

י"ב בתשרי תשע"ד
עיר גנים, נתניה
עיר גנים, נתניה
 
ים המלח
ים המלח
 
גרדה
גרדה
 
חדרה
חדרה
 
כרמל, חיפה
כרמל, חיפה