ב"ה יום חמישי, כ"ד תמוז תשפ" | 16.07.20
ברקע, בית הכנסת החדש
ברקע, בית הכנסת החדש
ניקולייב: שרשרת אירועים לרגל פתיחת בית הכנסת

ביום ראשון התקיים בעיר ניקולייב-אוקראינה אירוע פתיחת בית כנסת מרהיב עין, שעבר שיפוץ מושקע ומפואר,תרומת הנגיד מר ישראל אלשוילי ממוסקבה ● משלחת מכובדת מישראל, שכללה את ח"כ מר אברהם וורצמן סגן שר החינוך, ח"כ מר יואל רוזבוזוב יו"ר ועדת הקליטה והתפוצות של הכנסת. ומר אברהם דרוקמן, רכז מטה חפציב"ה במשרד החינוך, הגיעה במיוחד ליטול חלק בשמחת הקהילה היהודית בעיר ● השליח הראשי ורב הקהילה הרב שלום ורעייתו דינה גוטליב, עמדו בראש סדרת האירועים ● באירוע צוין גם שיתוף הפעולה המתמשך בין מוסדות "אור אבנר" בניקולייב לבית בית ספר חב"ד בנס ציונה, כשהתלמידים משני המדינות תקשרו ביניהם בשידור חי ● בפנים: סקירה נרחבת ¦ גלריית ענק
מערכת שטורעם
ביום ראשון כ"ו אלול התקיים אירוע פתיחת בית כנסת מרהיב עין, שעבר שיפוץ מושקע ומפואר,תרומת הנגיד מר ישראל אלשוילי ממוסקבה. משלחת מכובדת שכללה את חה"כ מראברהם וורצמן סגן שר החינוך, חה"כ מר יואל רוזבוזוב יו"ר ועדת הקליטה והתפוצות של הכנסת. ומר אברהם דרוקמן, רכז מטה חפציב"ה במשרד החינוך, הגיעה במיוחד מהארץ להשתתף וליטול חלק בשמחת הקהילה היהודית.

התרגשות גדולה הייתה בקהל עת הוזמנו האורחים הנכבדים לגזור את הסרט. בהתאם להוראת הרבי בכל התכנסות לקיים 'תורה, תפילה וצדקה', פתח שליח הרבי ורבה של ניקולייב שלום גוטליב,בדבר תורה והזמין את מר אברהם דרוקמן, להגיד עם הקהל את מזמור שיר חנוכת הבית לדוד. צעירי הצאן, ילדי מוסדות"אור אבנר" שרו יחד עם הקהל את שנים הפסוקים וחילקו לכולם שקיות עם מטבעות לצדקה.

טרם גזירת הסרט,התקיים אירוע פתיחה מקדים ומרשים של פתיחת שנת הלימודים החדשה, ה'צלצול הראשון'. האורחים הנכבדים היו נפעמים מהמראות המרגשות והמלבבות לפגוש מאות ילדי ישראל תלמידי מוסדות"אור אבנר", צועדים באושר ובשמחה ברחובות ניקולייב בגאווה יהודית גלויה.

בפתיחת האירוע הוצגו והוזמנו האורחים החשובים מישראל; שליח הרבי ורבה של פרוומייסק, הרב לוי פרלשטיין; שליח הרבי הרב מנחם לנצ'נר מניקולייב;יו"ר ארגון משתתפי מלחמה יהודיים, מר מאיר אנדלשטיין; ראש הדתות המחוזי, מר אלכסנדר קוסטשנקו וראש התרבות המחוזי מר ויקטור צ'יבטרוב;

האירועים החלו בתקיעת שופר ודברי ברכה של שליח הרבי ורבה של ניקולייב הרב שלום גוטליב שפתח בברכי הודיה להקב"ה על הברכה השורה בניקולייב בפריחת ושגשוג חיי הקהילה היהודית והזמין את הקהל לראש השנה.

סגן שר החינוך מר אברהם וורצמן, הביע בגלוי את התרגשותו והתפעלותו הגדולה מהמחזה המלבב והמרשימה של ילדי ביה"ס והחינוך היהודי המושקע שניכר בפניהם. בדברי ברכותו הביע את"התודה העמוקה למנהיג הרוחני של כל עם ישראל, שהביא לעולם את מושג השליחות ואהבת ישראל, הרבי מליובאוויטש, הרבי של כולנו, שבכוחו פועלים שליחיו בכל העולם לשמור על היהדות".

מר וורצמן הכריז בפני כל הקהל, שהוא ייפעל בעז"ה מול ממשלת ישראל וכנסת ישראל, להגביר את האחריות והמעורבות מול יהודי התפוצות והחינוך שלהם בסיוע ותמיכה לקהילות ישראל.

תלמידי ביה"ס וגן הילדים של "אור אבנר" הציגו הצגה יהודית מרשימה עם ה'סימנים'והמנהגים של ראש השנה.

יו"ר וועדת הקליטה מר יואל רוזבוזוב דיבר בהתרגשות רבה מאוד וסיפר לקהל הרחב, שהוא לא חלם לחזות במחזה כזה מרשים, לראות ילדים יהודים מסתובבים בגאווה יהודית עם כיפה על הראש וציציות לגופם, בפתיחות וחופשיות. הוא סיפר איך בשנות ילדותו כאשר גדל בבירוביז'אן, אי אפשר היה לעלות על הדעת מחזה כזה. ואמר לקהל הרחב, שהביקור הזה עוזר להבין את גדול חשיבותו של תפקידו בכנסת, ונותן לו כוח לחזק את הסיוע לקהילות בתפוצות ולהתקרבותם ליהדות.

מר רוזבוזוב, ביקש מהקהל הרחב לבוא לבית הכנסת, להשתתף כולם בתקיעת שופר בראש השנה ולהגביר השתתפותם בחיי הקהילה היהודית.

עם סיום החלק הרשמי, הוזמנו כל הקהל מסביב שולחנות ערוכים לאמירת 'לחיים' עם ברכות לקראת השנה החדשה.

למחר ביום שלישי כ"ז אלול, נפתחה יום הלימודים על יד מקום לידתו של הרבי, בשירת פרקו של הרבי ומשם נסעו האורחים לביקור במוסדות החינוך המפוארים של "אור אבנר", בית הספר"אור מנחם" וגן ילדים "חי'ה מושקא".

בהתפעלות עצומה הם השתתפו בתפילת הבוקר יחד עם התלמידים וצפו בביה"ס המושקע ותוכניות הלימודים בכיתות.

האורחים השתתפו וצפו בזמן אמת בתוכנית פרוייקט 'תאומות' בין ביה"ס בניקולייב, לבי"ס חב"ד נס ציונה, כאשר התלמידים משני המוסדות שנמצאים בקשר כל השנה, הכינו חידונים על ראש השנה מבית ספר אחד למשנהו. מצד ניקולייב הנחתה האחראית לפרוייקט,השליחה גב' שושי לנצ'נר שמלווה את הפרוייקט בהצלחה בכל השנה.

בנס ציונה נוכחו אורחים נכבדים בראשות שליח הרבי ורב הקהילה בעיר, הרב שגיא הר שפר, מר יוסי שבו ראש העיר נס ציונה, מר משה מיכליס מנהל תוכנית חפציבה במשרד החינוך, מר רני טריינין סגן יו"ר הסוכנות היהודית,מר עמיחי בנט מנהל פרויקט "בתי ספר תאומים" של הסוכנות היהודית, את הפרויקט מצד נס ציונה הנחו האחראיות לפרוייקט גב' רבקה שניאורסון וחיה סוסובר.

מהמוסדות נסעו לפגישות אישיות עם מושל המחוז מר ניקולאיי פטרוביץ וראש העיר מר ולדימיר איוואנוביץ. בשני הפגישות הם שמעו מילים חמות מאוד מראשי הממשל על שביעות רצונם מהתנהלות האיכותית של הקהילה היהודית בראשות הרב שלום גוטליב.

האורחים מצדם הציעו רעיונות לחיזוק הקשר בין ניקולייב וישראל, וביקשו מראשי הממשל להגביר את הבטחון,סביב המוסדות ובית הכנסת.

הקהילה היהודית והאורחים הנכבדים הביעו את הוקרתם ותודתם לשליחה הרבנית גב' דינה גוטליב,על הארגון המוצלח ועמידתה בראש תכנון האירועים החגיגיים וביקור האורחים מישראל.

כ"ח באלול תשע"ג