ב"ה יום חמישי, כ"ה שבט תשפ"ב | 27.01.22
קהילת חב"ד ראשון לציון
קהילת חב"ד ראשון לציון צילום: מאיר אלפסי וארכיון
חב"ד כובשת את העיר הרביעית בגודלה בישראל ■ מיוחד

לקהילת חב"ד בראשון לציון היסטוריה וותיקה, אולם בשנים האחרונות היא מתפתחת בקצב מהיר וחווה התחדשות ● הרב בנימין זילברשטרום, עסקן ליובאוויטשי מפורסם ומנהל תלמוד תורה בעיר, מספר על החיידר שקיבץ סביבו משפחות, על הסיבה שמושכת לעיר רבים וטובים, על האווירה הייחודית בין אנ"ש ועל שיתוף פעולה פורה עם בתי חב"ד הפזורים בסביבה ● לדבריו, עתידה של הקהילה עוד לפניה וכעת זו רק ההתחלה: עתיד להיפתח בית ספר לבנות, מתנ"ס, אולם אירועים ועוד ● "מכינים את התשתית לקהילה גדולה" ● איך קשור ר' מענדל פוטרפס לעובדה שבניית שיכון חב"ד בעיר לא נמצא על הפרק ואיך חשבון מתמטי מוביל לכך שחב"ד בישראל צריכה ישיבה קטנה נוספת? ● השליח הראשי לעיר, הרב יצחק גרוזמן, מספר לנו על המינוי החשוב יותר שקיבל השבוע הרב שניאור אשכנזי, מלבד רב בית הכנסת המרכזי ● על רב הקהילה, הגה"ח הרב מרדכי צבי דוברבסקי - גומרים כולם את ההלל: "לא כל קהילה זוכה לרב כזה"
מנדי גרוזמן

כל קהילה והסיפור שלה. כיצד מתאספים אנ"ש לאותה עיר, סביב אותו בית כנסת, תחת אותו רב – ומנהלים חיים חסידיים. הצד השווה שבכולם הוא שיעור חסידות בשבת בבוקר, תפילה ב-10, פאבריינגען כהוגן עם שאריות עד מנחה. אך עדיין, כל מקום והטעם הייחודי שלו.

אחת מקהילות חב"ד שחווה לאחרונה התפתחות מואצת היא הקהילה בראשון לציון. בשבוע האחרון היא חגגה את הכתרתו של הרב שניאור אשכנזי, חתנו של רב קהילת חב"ד בעיר הגה"ח הרב מרדכי צבי דוברסקי, לרב בית הכנסת המרכזי של ראשון לציון.

מאחוריה היסטוריה וותיקה, ישיבת "אחי תמימים" הידועה, אך מסתבר שגורם מרכזי בהיווצרות הקהילה היה דווקא החיידר. הסדר כאן התנהל הפוך. קודם מוסדות – ואז כבר באו המשפחות.

הרב בנימין זילברשטרום, עסקן חב"די וותיק, ומנהל תלמוד תורה "אור מלכה" בעיר, מספר: "החיידר נפתח לפני כ-18 שנה. באותה שנה הייתי האברך הצעיר ביותר בקהילה. בדיוק אז נסגרה הישיבה והעובדים עזבו את העיר. משפחות אנ"ש במקום היו ספורות. אבל בעקבות החיידר באו עוד אברכים. ברגע שיש מוסדות מתקבצים אנשים. צריך תשתית. כיום ישנם שמונה כיתות לימוד, שלושה גנים לבנים שעברו לאחרונה למבנים חדשים, והיד עוד נטויה".

מה מביא אנשים להצטרף לקהילה?

"תראה, למרות שראשון לציון היא עיר יקרה, אנשים באים לכאן. הסיבה היא כי הורים מוכנים לעשות הכל בשביל לתת חינוך חסידי איכותי לילדיהם. והמוסדות כאן ב"ה עושים את העבודה".

ספר קצת על אופי הקהילה.

"זוהי קהילה מאוחדת, צעירה ודינמית. קהילה בהתפתחות. יש פה אווירה מאוד טובה. לאורך כל השנה מתקיימים אירועים קהילתיים רבים, התוועדויות בבתי אנ"ש, שיעורים, וכו' וכו'. חשוב לציין את ר' יצחק מאיר סוסובר, הגבאי המסור שלנו, שמנהל את בית הכנסת ביד רמה ובצורה טובה מאוד".

"מלבד בית הכנסת של חב"ד במרכז העיר, קיימים בתי כנסת נוספים. רב קהילת חב"ד בעיר כולה הוא הגה"ח הרב מרדכי צבי דוברבסקי, תלמיד חכם המנהיג אותנו נאמנה, במאור פנים. אהוב מאוד על כולם".

איך אתה רואה את העתיד?

"לדעתי, מה שאנו רואים כאן זו רק ההתחלה. הקהילה רק בתחילת דרכה ועתידה הגדול עוד לפניה. כאמור, יחסית זו קהילה צעירה. לאט לאט יבואו עוד".

כיום אנ"ש מפוזרים בעיר. יש בתכנון בנייה של אזור מגורים מיוחד למשפחות הקהילה?

"לא יודע. אני, באופן אישי, לא רואה בכך צורך. המשפיע שלי היה ר' מענדל פוטרפס. ידועה אמרתו על חב"ד שדווקא כשמפזרים אותם הם משתבחים. יש משהו אחר בחינוך של ילדים דווקא בערי השדה, כמו ראשון לציון".

מה השלב הבא מבחינת מוסדות?

"אנו מתכננים דברים בקנה מידה ענק. כמו שאמרתי, אני רואה עתיד גדול לקהילה שלנו וצריך להכין תשתית טובה. ישנם גני חב"ד לבנות, יש פעוטונים של כולל חב"ד. מדובר על בית ספר לבנות, מתנ"ס גדול, אולם אירועים ורעיונות נוספים. כעת זו תקופת בחירות, אבל לאחריה, בתמיכת העירייה, דברים יזוזו.

"בעז"ה" , מוסיף הרב זילברשטרום, "התכנון הוא להקים ישיבה קטנה".

ישנם ישיבות קטנות רבות ברחבי הארץ. בטוח שצריך עוד אחת?

"ברור. תבדוק את המספרים. כיתה ח' בשנתון הנוכחי מונה כ-750 תלמידים, בלי עין הרע. במשוער, כיום בישיבות קטנות אין מקום לכמות כזו. חב"ד גדלה ויצטרכו עוד מוסד. ראשון לציון היא המקום המתאים. זו תהיה ישיבה שמיועדת לבני העיר וגם למי שירצו לבוא מבחוץ. הייתה כאן ישיבה מפורסמת והגיע הזמן להחזיר את ההיסטוריה לקדמותה".

כל דקה נוספת בשיחה הרב זילברשטרום מספר על עוד תכנית. לא נמנה את כולם, אבל הכיוון ברור. אל כפר חב"ד נחל'ה, לוד, צפת, מגדל העמק ושאר ריכוזי חב"ד בארץ הקודש – מצטרפת גם ראשון לציון.

מלבד קהילת אנ"ש במקום, ישנה התרחבות גדולה גם בפעילות החב"דית כלפי חוץ. רגע לפני שנעבור לשליח הראשי הרב יצחק גרוזמן, מילה בנושא גם מהרב זילברשטרום.

בשונה ממקומות אחרים, בהם קהילת אנ"ש ובית חב"ד בעיר צועדים במסלולים מקבילים, בראשון הם תורמים זה לזה. "ישנו שיתוף פעולה בין הקהילה ומוסדותיה לבין השלוחים. למשל, בתלמוד תורה לומדים לא רק בני אנ"ש. דרך המוסד משפחות רבות, שילדיהם לומדים אצלנו, מתקרבות מאוד ואנו מקשרים אותם עם השלוחים. הכול כאן עובד יחד".

דודי, הרב גרוזמן: "הקהילה בראשון ייחודית בכך שחלק ניכר ממנה הם בני העיר שחזרו בתשובה ונותרו לגור בה. כך, חיים יחד, חב"דניקים מלידה ובעלי תשובה, באחדות ובהרמוניה. זוהי קהילה מיוחדת מאוד שנמצאת בתנופת התפתחות".

קהילת אנ"ש מסייעת לפעילות הבתי חב"ד, והבתי חב"ד מסייעים להתפתחות הקהילה – הכול עובד יחד. שיתוף הפעולה הזה עומד לקבל תוספת כוח וחיזוק עם תחילת המיזם החשוב "פעילי חב"ד" שימסד את הסיוע של אנ"ש לפעילות החב"דית החוצה. אצלנו זה כבר קורה והמיזם רק ישפר וישבח את המצב הקיים".

גם השליח המקומי מלא תשבחות לרב הקהילה: "הרב דוברבסקי הוא משהו מיוחד. לא תמיד זוכים הקהילה והרב להתאמה ביניהם. הרי לכל רב ישנו אופי, ולכל קהילה יש סגנון משלה, וחייבים התאמה. אצלנו זכינו והרב שלנו מתאים לנו "כמו מכסה לסיר".

מבחינת מנהל בית חב"ד, העובדה כי הקהילה מפוזרת ולא מתגוררת בשיכון משלה, רק תורמת: "אולי יש בכך חיסרון מסוים. אבל מבחינתי, כשליח, אני יכול רק לברך על כך. בזכות הפיזור חב"ד מוכרת בכל העיר והפעילות יוצאת נשכרת".

כאמור, השבוע חגגה הקהילה את טקס הכתרתו של הרב שניאור אשכנזי לרב בית הכנסת המרכזי. אך הרב גרוזמן חגג בכלל דבר אחר. "עד עתה היו לנו כ-18 שלוחים בכל העיר. השבוע הצטרף השליח ה-19. הרב שניאור אשכנזי הצטרף באופן רשמי למשפחת השלוחים בראשון לציון ואנו מברכים אותו בברכת ברוך הבא והצלחה רבה".

איזה מינוי יותר חשוב? שליח או רב?

"עוד שאלה טיפשית כזו ואני מכחיש שיש בינינו קשר משפחתי".

 

כ"ג באלול תשע"ג