ב"ה מוצאי ש"ק, י"ד סיון תשפ" | 06.06.20
הרבי הריי"צ לצד הבית בקאסטרמה ומסמכי הק.ג.ב העוסקים בנושא
הרבי הריי"צ לצד הבית בקאסטרמה ומסמכי הק.ג.ב העוסקים בנושא
היום: י"ב תמוז - יום הולדתו וגאולתו של כ"ק אדמו"ר הריי"צ נ"ע

"לא אותי בלבד גאל הקב"ה בי"ב תמוז, כי אם גם את כל מחבבי תורתנו הקדושה, שומרי מצווה, וגם את אשר בשם ישראל יכונה", כך כתב כ"ק אדמו"ר הריי"צ נ"ע לאחר שחרורו מהמאסר ● לכבוד חג הגאולה י"ב תמוז, צפו בלקט מיוחד שפורסם לאורך השנים ב'שטורעם' ● תמונה נדירה מהבית בו התגורר הרבי הריי"צ בעיר גלותו קסטרמה ● התוועדות מיוחדת והיסטורית בדירת הרבי הריי"צ ברחוב מאחאוויה 22 בפטרבורג ● וגם: החסיד הרב פרץ ברזין משחזר את הרגעים משחרורו של הרבי בתרפ"ז
מערכת שטורעם

לפני 12 שנים, בעיצומו של יום י"ב תמוז, קיימו לראשונה עשרות אנשים בהם שלוחים ומקורבים התוועדות יחד עם השליח הראשי לפטבורג הרב מנחם מענדל פבזנר - בדירה בה התגורר כ"ק אדמו"ר הריי"צ נ"ע ברחוב מאחאוויה 22 בפטרבורג.

הרב פבזנר חזר על המאמר הידוע אותו אמר הרבי הריי"צ עם שחרורו בשנת ה'תרפ"ז לפני 80 שנה בדיוק - "ברוך הגומל". ולאחר לימוד המאמר נערכה התועדות וניגנו את ניגוני הרביים, בסיום ההתוועדות המשתתפים פצחו בריקודים חסידיים ובתקווה שממקום זה שהוא מקום הגזירה יהפוך לקדושה ותיכף ומיד נזכה לגאולה האמיתית והשלימה.

על הדירה, התבטא הרבי זי"ע ששימשה כאחד ממרכזי חב"ד העולמיים בתקופת הרבי הריי"צ ומהמרפסת ממנה הודיעה הרבנית לרבי זי"ע כשעצרו את הרבי הריי"צ בביתו "שניאורסאהן אורחים הגיעו"....

לכתבה המלאה וגלרייה מההתוועדות לחצו כאן!

 •••

לפני תשע שנים, חשפנו ב'שטורעם' תמונה נדירה של הבית בו התגורר כ"ק אדמו"ר הריי"צ נ"ע בעיר גלותו קסטרמה.

כידוע, הוגלה הרבי הקודם לקסטרמה לאחר ששוחרר בג' תמוז מבית האסורים, וכעבור מספר ימים של גלות בעיר, הוא שוחרר לחופשי בי"ב תמוז.

הבית נהרס לפני כארבעים שנה, והיה ממוקם ברחוב ניקיטסקאיה 3 בקסטרמה. את התמונה הביאה לשליח הרב ניסן רופו, נכדתו של השוחט ר' ירחמיאל קוגל ע"ה, שבביתו התגורר הרבי.

לדיווח המלא לחצו כאן!

•••

ובשנת תשס"ו בראיון מיוחד ל'שטורעם', חזר החסיד הרב פרץ ברזין שנים לאחור, כשהיה בן שמונה שנים בלבד לרגע בו הגיעה לקהילות חב"ד הבשורה על שחרורו של כ"ק אדמו"ר הריי"צ נ"ע מגלות לגאולה, לאחר מאסרו שהחל בחודש סיוון באותה שנה.

"אני זוכר היטב את הפחד והחששות שהיו באותם ימים. הייתי בן שמונה, ולמדתי בחיידר בנעוול. כולם אמרו תהילים לאחר ששמעו על המאסר של הרבי. התחושה הייתה מאד קשה, ובכלל המצב באותם ימים היה לא טוב", סיפר.

לקריאת הראיון המלא לחצו כאן!

י"ב בתמוז תשע"ט
אמירת 'לחיים' בדירת הרבי הריי"צ
אמירת 'לחיים' בדירת הרבי הריי"צ
 
התוועדות וחזרת מאמר
התוועדות וחזרת מאמר
 
הבית בו התגורר הרבי הריי"צ בגלות בקסטרמה
הבית בו התגורר הרבי הריי"צ בגלות בקסטרמה | צילום: שטורעם
 
מהמרפסת הזו התבשר כ"ק אדמו"ר הריי"צ נ"ע, על שחרורו לחופשי
מהמרפסת הזו התבשר כ"ק אדמו"ר הריי"צ נ"ע, על שחרורו לחופשי | צילום: שטורעם