ב"ה ערב ש"ק, ד' אייר תשפ"א | 16.04.21
רגעים היסטורים לחב"ד ולעם היהודי. פוטין במוזיאון, היום
רגעים היסטורים לחב"ד ולעם היהודי. פוטין במוזיאון, היום צילום: מאיר אלפסי
הרגע ההיסטורי, שלב אחרי שלב ● תיעוד מיוחד

בפני קהל מצומצם של שלוחים, אישי ציבור ועיתונאים, נאם היום נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נאום שניתן להגדירו כלא פחות מהיסטורי. בתום שנים של ציפיה והמתנה, הוא הורה להשיב את ספרי "אוסף שניאורסון" לידי חב"ד, כשלצידו רבה הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר ● "היום, הספרים הללו חוזרים לעם היהודי. אני יודע כמה שנים וכמה מאבקים ניהלתם על מנת שסוף-סוף הספרים הללו יהיו בידיים שלכם", אמר פוטין כשמאחוריו תמונה של הרבי
מערכת שטורעם

בפני קהל מצומצם של שלוחים, אישי ציבור ועיתונאים, נאם היום נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נאום שניתן להגדירו כלא פחות מהיסטורי. בתום שנים של ציפיה והמתנה, הוא הורה להשיב את ספרי "אוסף שניאורסון" לידי חב"ד, כשלצידו רבה הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר.

כשמאחוריו תמונת מרהיבה של הרבי פתח הנשיא את דבריו. "לפני שנה נפתח המוזיאון היהודי שממשיך את המסורת היהודי ולמעשה מספר את סיפורו של העם היהודי", אמר פוטין, "בכלל, המוזיאון הזה גורם לפתח דיבור בין שני העמים, וגורם לשלום בין הדתות, שזהו הבסיס לקיום ופיתוח רוסיה".

"היום, הספרים הללו חוזרים לעם היהודי. אני יודע כמה שנים וכמה מאבקים ניהלתם על מנת שסוף-סוף הספרים הללו יהיו בידיים שלכם.

"אני מקווה", אמר הנשיא, "שאחרי שספריית שניאורסון שבה למרכז היהודי, יוכל כל בן-אדם ברוסיה ובעולם כולו, לבוא לכאן, ולעיין בספרים, ברוגע ובשלווה, להכיר ולראות דברים חדשים. גם אדם מודרני חייב את זה. יש לספרים הללו חשיבות גדולה מאוד ליהדות העולם, ולא רק ליהדות רוסיה".

פוטין המשיך: "אני מברך אתכם בהצלחה, יש לכם אחריות גדולה על הכתפיים שלכם, אחריות גדולה מאוד על חינוך הילדים והיהודים".

וכך סיים הנשיא את דבריו: "אנחנו נותנים ליהודים את הספרים מכל הלב".

ה' בתמוז תשע"ג