ב"ה ערב ש"ק, ד' אייר תשפ"א | 16.04.21
הרב יעקבס בארמון לצד המלך כפי שתועד אתמול
הרב יעקבס בארמון לצד המלך כפי שתועד אתמול
על מה שוחחו מלך הולנד ושליח חב"ד בעת ההכתרה?

מדינת השפילה באירופה נצבעה אתמול בכתום, הסיבה למסיבה: מלכת הולנד ויתרה אתמול על כתר המלוכה, והעבירה אותו לבנה ויליאם אלכסנדר שהפך חוקית למלך הולנד החדש ● לאירוע ההכתרה הוזמנו באופן נדיר ומיוחד שני הרבנים החרדיים של הולנד, רבה של אמסטרדם הגאון הרב אריה רלב"ג שליט"א, ושלוחו של כ"ק אדמו"ר זי"ע שהתמנה לא מכבר לרבה הראשי של הולנד הגאון הרב בנימין יאקבס שליט"א, השתתפותם גרמה להדים רבים במדינה, והרבנים בירכו את ברכת המלכים אל מול המלך החדש
מערכת שטורעם

מלכת הולנד ויתרה אתמול על כתר המלוכה, והעבירה אותו לבנה ויליאם אלכסנדר שהפך למלך הולנד החדש. את ההודעה על כוונתה לפרוש מהתפקיד פרסמה המלכה כבר לפני חודשים ספורים, כשהיא מסבירה כי התעייפה מדרישות התפקיד אותו מילאה במשך 33 שנים.

טקס העברת הכתר נמשך מספר שעות כשהמלכה היוצאת, המלך החדש וכל חברי הקבינט של ממשלת הולנד חותמים על המסמכים הנדרשים כדי לתת למהלך את התוקף הפורמלי.

מלך הולנד החדש הוא בן 47 בלבד, והוא הצעיר ביותר מבין מלכי המדינות האירופאית שחלקן עדיין משמרות את מוסד המלוכה כמו ספרד, בלגיה, בריטניה, שבדיה ועוד.

לאירוע ההכתרה הוזמנו באופן נדיר ומיוחד שני הרבנים החרדיים של הולנד, הרב הראשי של אמסטרדם הגאון הרב אריה רלב"ג שליט"א, והרה"ר למושבות הולנד הגאון הרב בנימין יאקבס שליט"א, המשמש כשלוחו של כ"ק אדמו"ר זי"ע להולנד, השתתפותם גרמה להדים רבים במדינה.

הרבנים אמרו כי היה ראוי שישתתפו במעמד ובכך יקדשו שם שמים. "כאשר הגעתי למקום הופתעתי מאוד, לאחר שראיתי כי בית המלוכה בחר להזמין דווקא את שני הרבנים האורתודוכסים החרדים ולא שום רב מזרם אחר", אומר הרב.

יתירה מכך, בהולנד יש כמה וכמה נשיאי קהילות שלהם קשרים הדוקים עם הממשל, ולמרות זאת הם ראו לנכון שדווקא הרבנים החרדים יהיו נוכחים באירוע הנדיר ולא אף אישיות אחרת מקרב הקהילה היהודית. בכך יש ללמוד כי בית המלוכה רואה ביהדות
האוטנטית כמייצגת את הדת היהודית".

הרב רלב"ג מספר כי הוא ועמיתו הרב יאקבס זכו לייחס אוהד ונדיר במיוחד. המלך סיפר על המסורת הידועה בבית המלוכה כי המלכה הראשונה בשלשלת זכתה בילדותה לברכה של רב יהודי זקן שבירך אותה כי המלוכה תעבור לצאצאיה, ואכן הברכה התקיימה.

בטרם כניסתם אל האירוע שהו הרבנים הראשיים באולם קבלת פנים, כאשר כל חברי הפרלמנט של הולנד, הבית העליון והבית התחתון, ניגשו אל שני הרבנים שישבו בצידי האולם, וביקשו לשמוע על מצב הקהילה היהודית ובמה הם יכולים לסייע.

הרב רלב"ג סיפר כי הם ניצלו במה נדירה זאת כדי לעשות נפשות למען פרשיית השחיטה הכשרה שבהולנד, כאשר לאחרונה שוב נתקלים בדרישות שונות מצד השלטונות, העלולות חלילה לפגוע בהישג הנדיר של הכשרת השחיטה היהודית בהולנד שאושרה בעמל רב לפני כשנה.

עוד דווח היום, כי בכל שבת יאמרו יהודי הולנד תפילה מיוחדת שחוברה לשלום המלך החדש, ויבקשו מה' ש"יברך, וישמור, וינצור, וירומם, ויגדל וינשא למעלה את המלך וילם אלכסנדר ירום הודו". עם הכתרתו של המלך, הואר בית הכנסת הגדול במאות נרות כתומים.

רבני הולנד חיברו תפילה מיוחדת לשלום המלך החדש, אשתו המלכה ובני משפחתם, והיא תיאמר בבתי הכנסת מדי שבת בתפילת שחרית. התפילה כוללת גם בקשה על הקהילה היהודית, ועל יחסיה עם בית המלוכה.

לצד מיליוני ההולנדים שחגגו אתמול את הכתרתו של וילם-אלכסנדר למלך, הוזמנו להשתתף בטקס הממלכתי גם נציגים יהודים, בהם הרב הראשי של מחוזות הולנד, הרב בנימין יעקבס, והרב של אמסטרדם, הרב אריה רלב"ג. אלא שבקהילותיהם, כאמור, ציינו את המאורע ההיסטורי בדרך מעט שונה משאר אזרחי המדינה.

בנוסח התפילה שהופץ בהן נכתב: "הנותן תשועה למלכים, וממשלה לנסיכים, מלכותו מלכות כל עולמים, הפוצה את דוד עבדו מחרב רעה. הנותן בים דרך ובמים עזים נתיבה. הוא יברך, וישמור, וינצור, וירומם, ויגדל וינשא למעלה את המלך וילם אלכסנדר ירום הודו".

התפילה הודפסה בעברית ובהולנדית, והיא מבוססת על נוסח בן מאות שנים הנאמר על ידי הקהילה היהודית המקומית לשלומם של בני בית המלוכה ההולנדי לדורותיהם, ומותאם מדי פעם על ידי ועד הרבנים במדינה למצב הקיים באותה עת.

לבד מן המלך, מזוכרים בתפילה גם אמו ורעייתו – המלכה היוצאת וזו הנכנסת – ובנותיו: "הוא יברך... את אשתו המלכה, ואת בתם יורשת עצר המלוכה, עם שאר בנותיהם, ואת אם המלך באטריקס וכל בית המלכות ירום הודם".

בנוגע לקהילה היהודית ויחסה עם השלטון נכתב: "מלך מלכי המלכים ברחמיו ייתן בלבו ובלב כל יועציו ושריו רוח יושר וצדק, לעשות טובה עמנו ועם כל ישראל".

יהודים בהולנד ציינו את ההכתרה בטקס מסורתי נוסף שהתקיים בראשית השבוע בבית הכנסת הפורטוגוזי העתיק שבאמסטרדם.

בדרך כלל, מואר המקום על ידי נרות בלבד, והפעם הם היו כולם בצבע כתום - כשמו וצבעו של בית המלוכה "אורנג".

במהלך הטקס הוצאו 14 ספרי התורה על ידי ראש הקהילה, ונאמרה תפילה מיוחדת לכבוד ההכתרה. הרב יעקבס, המשמש גם כחבר 'מרכז רבני אירופה', אומר: "אני בטוח שהיחסים החמים בין המלכה היוצאת ביאטריקס והקהילה היהודית יימשכו בדרך זו גם תחת מלכותו של המלך וילם אלכסנדר והמלכה מקסימה. במיוחד לאור העובדה שהמלך הזכיר בנאום ההכתרה שלו כי הוא מתכונן ללכת בדרכיה של אמו, שאותה הוא מעריץ".

יעקבס סיכם בסיפוק את הטקס, כשאמר: "מבחינתי המלך הוכתר כאשר לצד ראשי מדינות שנכחו בכנס, ולצד נכבדיה של הולנד, בירכתי את הברכה המיוחדת למאורע כזה: 'ברוך שחלק מכבודו לבשר ודם'".

כ"א באייר תשע"ג