ב"ה מוצאי ש"ק, ז' סיון תשפ" | 30.05.20
הרב בליז'ינסקי עם הספר
הרב בליז'ינסקי עם הספר צילום: שטורעם
"זה השו"ת הראשון בעולם לציבור שאינו שומר תומ"צ"

בימים אלו יצא לאור הספר "חיים כהלכה" מאת הרב ברוך בליז'ינסקי, רב בית הכנסת 'מענדל'ס שול' ור"מ בישיבת תומכי תמימים המרכזית בכפר חב"ד, המכיל שלוש-מאות שאלות ותשובות ממגוון תחומים ● "החיים המודרניים מזמנים אין-ספור שאלות הלכתיות ליהודי שומר המצוות, שהתשובות להן אינן מופיעות בגלוי בספרי ההלכה הוותיקים אלא יש ללומדם בעיון מתוך ההלכה העוסקת בנושא אחר. במקרים רבים אחרים, האדם אינו יודע כלל שהסיטואציה שבה הוא נמצא היא למעשה סוגיה הלכתית", הוא אומר בשיחה לשטורעם
מערכת שטורעם

בימים אלו יצא לאור הספר "חיים כהלכה" מאת הרב ברוך בליז'ינסקי, רב בית הכנסת 'מענדל'ס שול' ור"מ בישיבת תומכי תמימים המרכזית בכפר חב"ד, המכיל שלוש-מאות שאלות ותשובות ממגוון תחומים.

הרב בליזינסקי, מה מייחד את הספר?

השאלות המופיעות בספר נבררו מתוך אלפי שאלות שנשאלתי במדור 'שאל את הרב', באתר האינטרנט של 'צעירי חב"ד'. את השאלות שאלו אנשים הנמנים על חוגים שונים, בהם גם כאלו שאינם שומרים תורה ומצוות לעת-עתה. זהו למעשה השו"ת הראשון שמיועד לציבור כזה.

החיים המודרניים מזמנים אין-ספור שאלות הלכתיות ליהודי שומר המצוות, שהתשובות להן אינן מופיעות בגלוי בספרי ההלכה הוותיקים אלא יש ללומדם בעיון מתוך ההלכה העוסקת בנושא אחר. במקרים רבים אחרים, האדם אינו יודע כלל שהסיטואציה שבה הוא נמצא היא למעשה סוגיה הלכתית.

האם הרב יכול לציין כמה דוגמאות מתוך הספר?

האם מותר לגהץ בגדים בחול-המועד? לפתוח סתימות ביוב ביד ימין? כיצד צריך לנהוג כוהן במטוס שיש בו, ל"ע, מת? איך שומרים על הכללים בתחרות עסקית? האם מותר להשקיע בקרנות נאמנות? האם מותר לחתן או לכלה לעבוד בימי ה'שבע-ברכות'?

כפי שניתן לראות, השאלות מקיפות את ארבעת חלקי השולחן ערוך והמעיין בספר יכול לקבל תמונה מקיפה למדי על התייחסות ההלכה לכל תחומי החיים.

מהי צורת העריכה של הספר?

הספר נערך במכוון בצורה בהירה ופשוטה. לאחר כל שאלה, מופיעה בקצרה התשובה למעשה, ולאחר מכן במקטע נפרד מופיעים נימוקי התשובה, שם מופיעים בהרחבה צדדים שונים וחילוקי דעות בין הפוסקים השונים. כמו-כן מופיעים גם כל מקורות התשובה, החל מהראשונים והאחרונים ועד לפוסקי זמננו.

גם בעיצוב הספר הושם דגש על עיצוב עכשווי, אשר יתאים גם למי שאינו רגיל בקריאת ספרות תורנית.

*

הספר מעוטר בהסכמותיהם של הגרמ"ש אשכנזי שליט"א, רב ואב"ד כפר חב"ד, הראשון-לציון הרב עובדיה יוסף שליט"א, בנו הרב יצחק, הגרי"י ירוסלבסקי שליט"א, רב 'נחלת הר חב"ד', רבה של קריית-מלאכי ומזכיר בי"ד רבני חב"ד והראשון לציון הגר"ש עמאר שליט"א, שהיללו את הספר ואת ייחודיותו.

ניתן להשיג את הספר בקה"ת ובחנויות הספרים.

ב' בטבת תשע"ג
כריכת הספר
כריכת הספר