ב"ה מוצאי ש"ק, י" שבט תשפ"א | 23.01.21
הכנסת ספר התורה ממומבאיי ברעננה
הכנסת ספר התורה ממומבאיי ברעננה צילום: בלעדי לשטורעם
ספר התורה שניזוק בטבח במומבאיי הוכנס לרעננה

ביום רביעי שעבר, הגיע מוישי הולצברג הקטן, יחד עם סבו וסבתו לבית הכנסת בקניון רננים ברעננה, בכדי לסגור מעגל, אז הוכנס לבית הכנסת אחד משבעת ספרי התורה שהיו בבית חב"ד ● הרב ברוך שנהב, השליח במקום משחזר את הרגעים המרגשים שהיוו סגירת מעגל גם עבורו, כשליח בעיר מנאלי שבהודו
mynet
אתר mynet מדווח כי ביום רביעי שעבר, הגיע מוישי הולצברג הקטן, יחד עם סבו וסבתו לבית הכנסת בקניון רננים ברעננה, בכדי לסגור מעגל, אז הוכנס לבית הכנסת אחד משבעת ספרי התורה שהיו בבית חב"ד בעת הפיגוע.

מי שאחראי לכך שספר התורה מהפיגוע יגיע דווקא לעיר רעננה, הוא נציג בית חב"ד בעיר בהווה, ונציג החסידות בעיר מנאלי בהודו בעת הפיגוע, הרב ברוך שנהב. בכך מסיים הספר מסע ארוך שעבר מאז שכדורי המחבלים פילחו את דפי הקלף שלו, דרך החזרה לארץ הקודש, תיקונו וכעת הכנסתו מחדש לבית כנסת.

"אפשר בהחלט להגדיר את ההילולה הזו כנס", מסביר הרב שנהב, "זה היה אירוע מרגש וסימבולי שכן לאחר הפיגוע הספר הזה שהולך עימי כבר שנים, כבר נחשב לפסול, אך בעזרת עבודה טובה קשה ומרובה הצלחנו לשפץ אותו ולהגיע לרגע שהוא הוכנס לבית הכנסת שלנו".

השבוע שיחזר הרב שנהב את הרגעים שהובילו להכנסת ספר התורה. "אני, אשתי וששת ילדנו כיהנו במשך שמונה שנים כשליחי חב"ד בעיר מנאלי בבית חב"ד המקומי. מכיוון שזהו אזור תיירותי רק בחלק מחודשי השנה, נהגנו בדרך כלל להיות שם מתחילת האביב עד בו הסתיו, וכך גם עשינו לפני שלוש שנים. כרגיל, רגע לפני שעזבנו העברנו יחד עם עוד מספר בתי חב"ד בהודו את ספר התורה שלנו לבית חב"ד המרכזי במומביי, שם הרב גבריאל הולצברג ואשתו שמרו לנו עליהם".

לדברי הרב שנהב, באותה שנה בני הזוג היו אמורים להצטרף אליו לנסיעה לניו יורק לכנס השנתי של רבני חב"ד, אך ברגע האחרון הם ויתרו והוא הרגיש בנוח להשאיר אצלם את הספר. "זה היה סוג של סידור שנתי קבוע, לא משהו חריג", הוא נזכר, "כמה חבר'ה שלנו עשו את המלאכה והביאו את הספר לבית חב"ד שלהם ואנחנו נסענו לניו יורק לכנס".

יומיים לאחר תחילת הכנס הגיעה ההודעה על הפיגוע במומביי, "אני זוכר את הלחץ מהעובדה שלא הצלחנו ליצור קשר איתם בהתחלה ורק לאחר מספר שעות סיפרו לנו שהם בני ערובה. לאחר שהאירוע הסתיים ונודע לנו מה שנודע, חזרנו למומביי בתקווה שהספר עוד איכשהו בסדר". למזלו של הרב שנהב, הספר כמו גם חמישה מבין שישה אחרים שהיו במקום, ניזוק קלות. "מצאנו את הספר במצב לא טוב, כשהוא הגיע לבית חב"ד במנאלי, הקלף שלו כבר היה סדוק ולכן החלטנו להחזירו ארצה ולחפש סופר סת"ם שישפץ אותו".

סופר סת"ם נמצא במהרה באחד מרחובות בני ברק, אך הפגיעות הרבות שנגרמו לספר, אלו שהצריכו ממנו עבודת שחזור ארוכה ומייגעת העלו את מחיר העבודה, והרב שנהב נאלץ להתחיל לאסוף תרומות על מנת לשלם לתיקון הספר. עד לפני שנה, כשקיבל פנייה ממשפחת הרינג מרעננה שביקשה לתרום לטובת המהלך, לאחר שאב המשפחה שהיה מתפלל קבוע בבית הכנסת שהפעיל הרב, הלך לעולמו.

"אנחנו אמנם לא משפחה דתית, אבל אבא היה דתי ולכן אנחנו עושים ומשלמים לא רק על שיפוץ הספר אלא על כל האירוע, אירוע שבו הוא בוודאי היה רוצה להיות", סיפרו השבוע בני המשפחה. "חשבנו שזה יהיה ראוי לתרום למען אבא. אומרים לנו שאנחנו עושים דבר גדול בזה שאנחנו עוזרים לחדש ספר תורה, אבל אנחנו בעיקר עושים את זה בגלל ההורים שלנו ומרגישים שאנו נותנים לקהילה בחזרה דרכו. עבור אדם דתי כפי שהיה אבא, זו בוודאי מצווה גדולה".

הרב שנהב, נרגש מאוד מהתרומה של המשפחה ומאמין כי בזכותה הוא יוכל לסגור מעגל גם עבור משפחתו וגם עבור משפחת הולצברג. "אני מניח שחלק מהאישיות של שניהם יישמר בתוך הספר הזה וישפיע על כל בית הכנסת שלנו".

י"ט בתמוז תשע"ב