ב"ה יום שלישי, ז' אלול תשע"ד | 02.09.14
סאקס, ווק ולאם, על רקע הספר החדש
סאקס, ווק ולאם, על רקע הספר החדש צילום: שטורעם
שנים של השקעה: ההגדה החדשה שכובשת את ארה"ב

אלפי ספרים חדשים, סטים שאזלו מן השוק ועתה הופיעו מחדש, הגיעו במכולות ענק למרכז ההפצה של קה"ת ● 'שטורעם' יצא לבקר בחנות קה"ת ובמחסני ההפצה והשיווק הגדולים, וחזר עם ראיון עם איש המנהלה השליח ר' אברהם הולצברג ● "ההגדה הזו תשפר ללא ספק את החוויה של כל יהודי שיסב עמה לליל הסדר השנה" הוא אומר על היצירה החדשה ● ומה יש ללורד ד"ר הרב יונתן סאקס לומר על המהדורה החדשה של 'פרקי אבות' עם פירושי הרבי? ● סקירה מליאה ודיווח על מה שחדש בתחום ההוצאה לאור החב"דית בארה"ב
כתב שטורעם בארה"ב

המודעות על גבי תחנות האוטובוס והרכבת התחתית נראו יומרניות קמעא: "כך תעביר את הקיץ היהודי שלך, מחג הפסח עד אחרי חג השבועות" לצד תמונה של ספר חדש על פרקי אבות הנלמדים כפי המנהג בין פסח לעצרת, ולמנהג חב"ד עד ראש השנה, ותמונה של 'הגדה של פסח' חדשה.

מה כבר אפשר לחדש בתחום ההגדות של פסח? שאלנו את עצמינו, הלא אלפי מהדורות, מאות ספרי פירושים, איורים ציורים, הגדות לילדים ולמבוגרים, כבר מציפים את השוק.

החלטנו לגשת לשיחה עם מנהל חנות קה"ת בניו יורק, השליח הרב אברהם הולצברג, והופתענו.

*

השיחה לא התנהלה במשרדו שבקומה השנייה, קומת המשרדים של הוצאת הספרים הרשמית של ליובאוויטש בפינת הרחובות קינגסטון ואיסטרען פארקווי, מעל החנות המיתולוגית, אלא בינות למלגזות ולהררי הארגזים.

תכונה רבה שוררת בימים אלו בחנות ובמחסני קה"ת, שישים אלף (ובמספרים 60.000!) ספרים הגיעו בימים אלו מבתי הדפוס בסין בישראל ובמדינות אחרות. משלוחי הענק עשו את דרכם על גבי מכולות בספינות, ועתה נערמים להם במחסני ההפצה והשיווק בנמלי ניו יורק, כאשר אחוז קטן מהם מגיע לחנות בקראון הייטס, בירתה העולמית של חסידות חב"ד.

צוותי תלמידי חכמים ובעלי מקצוע בתחומי הכתיבה העריכה וההגהה, במכוני ההוצאה לאור השונים, שתחת האחריות והפיקוח של קה"ת עובדים ללא לאות, והתוצאה המתבקשת היא עשרות ספרים חדשים בשנה, בעברית ובאנגלית, רוסית ספרדית, צרפתית גרמנית ועוד מגוון רחב של שפות.

*

בימים אלו של ערב פסח, אולם התצוגה בקומת הכניסה של חנות קה"ת הממוקמת מרחק פסיעות מבית חיינו – 770, מגיש לעין הנכנס מראה מרהיב של למעלה מ-20 הגדות שונות בשפות שונות, המבוססות כמובן על ה'הגדה של פסח' שהוציא הרבי בעצמו לפני למעלה משישים שנה במסגרת קה"ת עליה היה אחראי כממונה מטעם כ"ק אדמו"ר הריי"צ נ"ע.

אבל מה שתפס את תשומת הלב היה כמובן ההגדה החדשה, שתמונתה מתנוססת בראש חוצות. ניסינו להציל מפיו של הרב הולצברג, מה מיוחד בהגדה זו?

זה כבר כמה שנים – מטעים הרב הולצברג – שישנה תנופה משמעותית בשדה ההוצאה לאור של ספרות חב"דית, ספרות מקור או תרגום, בשפה האנגלית. אנו בוחרים חסידי חב"ד, שלוחים או אנ"ש שיש להם ידיעה רחבה בתורת החסידות כמו גם בשפה האנגלית על בורייה, ומציעים להם להצטרף למלאכת הפצת המעיינות חוצה. אחד מהם, הוא השליח הרב יוסי מרכוס מקליפורניה, שידיו רב לו בכתיבת תורה וחסידות בשפה המובנת לכל.

שני הספרים האחרונים, הפכו ללהיט מיד עם יציאתם לאור עולם.

ההגדה של פסח, עם תרגום מעולה לאנגלית, ועם הסברים קצרים ומעמיקים על יסוד אלפי הביאורים של הרבי על ההגדה, הטמונים בהגדה המקורית והראשונית של הרבי, ובשיחות הקודש ושאר חלקי תורתו הרחבה של הרבי.

קבלנו המון פידבקים משלוחים, מקוראים מזדמנים, ומאנשים שאמרו שזה פתח להם צוהר חדש לעולם המופלא של סיפור החירות של העם היהודי, והמשמעויות הרוחניות של החג הנהדר הזה.

גם הספר השני, המתרגם ומנגיש את 'פרקי אבות', אותם ששה פרקי משנה מיוחדים שיש בהם כל כך הרבה, אוצר בלום מדברי חז"ל על כל נושא ונושא בחיים, יהלומים שיכולים להאיר את הנפש ואת החיים של כל יהודי.

זו הסיבה שיצאנו במסע פרסום ענק, לקדם את המכירה של ספרים אלו.

השקענו רבות בעיצוב של הספרים, באיורים וביצירות שמלוות את התוכן הרב. אנו יודעים כי רבבות יהודים ייהנו מספרים אלו, והמהדורות יאזלו. אולם אנו כבר מוכנים להדפיס את המהדורה השנייה בעז"ה.

ההגדה הזו תשפר ללא ספק את החוויה של כל יהודי שיסב עמה לליל הסדר השנה, וזו גם מתנת חג מושלמת לבעה"ב ומקורב, לבן בת זוג, לילדים, ואפילו לך עצמך!

*

הנה כמה תגובות שכבר קבלנו:

הסופר הרמן ווק, זוכה פרס פוליצר, כותב בסגנון התמציתי המפורסם שלו, על ההגדה המבוארת: "עמוק, מושלם, ומלא במסר לחיים עם מוטיבים חסידיים".

הרב הראשי לאנגליה, הלורד ד"ר הרב יונתן סאקס, כתב לאחר שעבר על המהדורה החדשה של פרקי אבות:

"הספר החדש הוא תוספת רבת ערך לספרייה של למדנות יהודית. הספר מצליח להציג עומק ורוחב של אחד מספרי היסוד העמוקים ביותר של ספרות חז"ל. הבחירה ושיקול הדעת בעריכה, של פירושים מתוך מגוון רחב ביותר של פירושים לפרקי אבות, באופן תמציתי ונגיש לעם ישראל, הפרטים הביוגרפים של בעלי המימרות, הפנינים שאין למצוא דוגמתם, יחד עם התוספת העשירה של תובנות ייחודיות שלוקטו מתוך תורתו של הרבי מליובאוויטש המנוח, הם כלי רב עוצמה לשפר את הגישה של כל יהודי לחוכמת הנצח הטמונה בכל מילה של פרקי אבות".

ד"ר הרב נורמן לאם כותב: "... הוצאה לאור של ספר זה, היא מוצר נצרך והתוצאה מעולה. ההדפסה הנאה, בפורמט גדול ומרשים, שכורך בתוכו את דברי הפרשנות של דורות של תלמידי חכמים ומעל הכל תורתו הנפלאה והייחודית של הרבי מליובאוויטש זי"ע, אין לשער את גודל התועלת".

*

לפני סיום, אנו שמים לב שבמדף אחר [ראה תמונה] מוצג ה"ליקוטי תורה", ספרו הידוע של כ"ק אדמו"ר הזקן נ"ע, שחסידים מקפידים ללמוד אותו מידי שבוע - ה'חסידישע פרשה', שגם הודפס זה עתה במהדורה חדשה ונוספת, מהדורה שהוקדשה בחלקה על ידי משפחת חיטריק לעילוי נשמת אבי המשפחה שנלב"ע בחודש כסלו האחרון, הרה"ת ר' צבי הירש חיטריק ע"ה, והקדשה נוספת ומיוחדת בסוף הספר מעידה על מצבת זכרון להגה"ח הרה"ת ר' אהרן חיטריק ע"ה שהיה מראשי מערכות ההו"ל של 'אוצר החסידים' והיה זה שעמל במשך שנים על המהדורות האחרונות של ספר זה, הוקדש על ידי ההו"ל עצמה, מערכת קה"ת.

א' בניסן תשע"ב
הספרים מגיעים לקראון הייטס, השבוע
הספרים מגיעים לקראון הייטס, השבוע
 
מדף הספרים החדשים של קה"ת
מדף הספרים החדשים של קה"ת
 
הפרסום על תחנות האוטובוסים בניו יורק
הפרסום על תחנות האוטובוסים בניו יורק