ב"ה יום שלישי, י"ג שבט תשפ"א | 26.01.21
הרב טביב והלוגו של המרכז הקהילתי על רקע נופי העיר
הרב טביב והלוגו של המרכז הקהילתי על רקע נופי העיר צילום: שטורעם
טייפה, טיוואן: "אף יהודי לא בודד כאן" ■ סובב עולם

החיים היהודיים עוברים שינוי בטייפה, טייואן. כמו בכל מקום אליו מגיעה חב"ד ● העיתון הפופולרי ה'ג'רוזלם פוסט' מפרסם כתבה נרחבת על הרב שלומי ורחלי טביב שהגיעו מישראל לפני כחצי שנה עם ילדיהם התאומים מנחם מענדל וחיה מושקא, בני שנה וחצי ● "בטייפה, אף יהודי לא חש בדידות או רעב מאז בוא השלוחים למקום", מציין אחד היהודים
מאנגלית: צ' יעקובסון

החיים היהודיים עוברים שינוי בטייפה, טייואן. כמו בכל מקום אליו מגיעה חב"ד.

העיתון הפופולרי ה'ג'רוזלם פוסט' מפרסם כתבה נרחבת על הרב שלומי ורחלי טביב (הוא יליד בת ים, היא ילידת כפר חב"ד) שהגיעו מישראל לפני כחצי שנה עם ילדיהם התאומים מנחם מענדל וחיה מושקא, בני שנה וחצי.

משפחת טביב עוררה התרגשות מיוחדת בחודש אלול האחרון בהכנסת ספר תורה תרומת מר אבי נתנאל, מאז הוא מארח את יהודי המקום אחת לחודש במרכז הקהילתי. בעיר מתגוררת משפחה חרדית אחת - משפחת הירש, שעברו לשם מטאיצ'ונג כדי להיות בקרבתם של משפחת טביב.

הקהילה כוללת כמאתיים יהודים אולם הרב טביב כבר הצליח להכיר יהודים נוספים שלא היה להם כל קשר קלוש עם הקהילה, ובטוח שימצא עוד מאה לפחות.

השלוחים מארחים תיירים, אנשי עסקים ועוד. טביב התגורר בקולון, סין, במשך שלוש שנים, שם הצליחו לגלות יהודים שטרם היו בקשר עם קהילה יהודית מגובשת.

הרב טביב מציע מזון כשר לאורחים בבית מלון הסמוך למרכז היהודי, כשהוא מציע עוד שורה ארוכה של פתרונות הולמים לבעיות הלכתיות. האורחים במלון מגיעים לתפילות וסעודות במרכז הקהילתי. "בטייפה, אף יהודי לא חש בדידות או רעב מאז בוא השלוחים למקום", מציין אחד היהודים.

בחנוכה אירח הרב טביב מסיבת חנוכה והפעם בחדר מסיבות של בית דירות מפואר, שם מתגוררים מספר משפחות יהודיות. מר אופיר גור, נספח מסחרי בעיר סייע לשלוחים לקבל את המקום, וחברי הקהילה השתתפו ותמכו גם כלכלית.

מנין התקציב לכל הפעילות? מתרומות, וכפי שטביב מסביר, שלוחים עובדים כל חייהם כי אין להם פנסיה, בהעדר משכורת קבועה. 

הוא לא הרב הראשון במקום. הרב הקודם, הרב איינהורן, בן 93, כיהן ברבנות באי במשך 30 שנה. מפאת גילו המופלג, הקהילה ביקשה מהרב מרדכי אבצן, שליח ראשי בסין, לשלוח רב צעיר.

טביב עבר מקולון לטייפה, שם הוא בטוח לשחזר את ההצלחה.

כ"א בטבת תשע"ב