ב"ה יום רביעי, י"ז שבט תשפ"ב | 19.01.22
הבאנקעט, הערב
הבאנקעט, הערב צילום: מאיר אלפסי
תם באנקעט השלוחים ● האירוע היהודי הגדול בעולם

אלפי השלוחים, מאות הנגידים, אילי ההון ובעלי ההשפעה, צוותי התקשורת מכל העולם ● בסדר מופתי ובצורת ארגון מרשימה, התמקמו האורחים הרבים בטרקלין השייט ● מתוך התוועדות חסידים וסעודת הודיה על הנס הגדול שהתרחש ביום זה לפני ל"ד שנים ביום הבהיר ראש חודש כסלו, ומתוך תחושת אושר עצומה על כך שזוכים לראות את מעשה ידיו הק' של הרבי הולכים ומתעצמים, הולכים ומתרחבים, חוגגים כולם בהתפעלות את הפלא היהודי הגדול של הדור
צוות שטורעם בכינוס השלוחים העולמי

רכבי פאר מהודרים פורקים את הנגידים והתומכים של השלוחים, עשרות אוטובוסים חדישים מביאים את אלפי השלוחים מקראון הייטס שם התכנסו השלוחים ביממות האחרונות, אבטחה כבידה של משטרת ניו יורק ושמירה הדוקה של "המשרד להגנת ובטחון המולדת" בים באוויר וביבשה. מתחם סטרילי של טרקלין השייט, שהפך למרכזו של העולם היהודי, בערב זה של ראש חודש כסלו שנת ה'תשע"ב.

האירוע כולו עובר בהנחייתו של הרב משה קוטלרסקי סיו"ר המרכז לעניני חינוך, מי שדמותו הפכה מזוהה ביותר עם הבאנקעט והכינוס כולו

עשרות מניינים של תפלות מנחה וערבית, בעת שהתורים בדלפקי הבידוק והבטחון מתארכים, הנגידים מתכבדים בקוקטייל VIP באחד האולמות הסמוכים, והשלוחים מחכים בטרמינל הסמוך לתומכים החשובים, האורחים ובני המשפחה שבאין לחגוג אתם את הערב החשוב והמשמח.

לאחר ניגוני נשמה על ידי הזמר החסידי ר' מענדי ג'רופי, פותח את הכינוס בקול תרועה רמה, ולקול תשואות הקהל הרב, חמשת אלפים איש, את "כינוס השלוחים העולמי ה-27, ה'תשע"ב.

פרקי תהילים להצלחת משפחות השלוחים, לרפואה שלימה, לזרעא חיא וקיימא, לשידוכים, לישועה ונחמה, שמחה והצלה, נאמרו על ידי הרב מרדכי אלטיין, מזקני השלוחים שעוד נשלחו על ידי כ"ק אדמו"ר הריי"צ נ"ע, וזוכה לראות חמשה דורות של שלוחי הרבי בכל העולם, ועל ידי הרב ישראל הרשקוביץ, שליח הרבי לעיר אופקים בדרום הארץ.

הנאום הבא היה של השליח הרב מנחם מענדל כהן, השליח האיזורי בסקרמנטו קליפורניה, שהפנט את הקהל בנאום מרגש, תוכני, כשהוא משתמש בציטטות תלמודיות, מדרשים, וסיפורים אישיים מחיי השליחות.

בנאומו הוא העלה על נס את המוטו המרכזי של הכינוס "עס געהט א חסיד - שליח 24 שעות ביממה", והדגיש את ההערצה שיש לכלל משפחת השלוחים לאותם זוגות צעירים שבשנים האחרונות קופצים למים, ויוצאים למקומות נידחים בהם יש בקושי כמה מניינים של יהודים.

בכשרון רב, הוא ניווט את הנאום סביב היסודות האיתנים של ההצלחה המופלאה של השלוחים, בדור האחרון. הוא הזכיר בדבריו את השליח הראשי לקליפורניה הרב ברוך שלמה קונין, את השליח הראשי לאיטליה הרב גרשון מענדל גרליק, ואת אורח הכבוד הלורד ד"ר הרב יונתן סאקס שליט"א.

את נאומו המיוחד, הוא סיים בברכת כהנים, כאשר הקהל נעמד על רגליו, והאזין לברכת כהנים מיוחדת, הפסוקים עצמם, ותרגום עוצמתי ומרגש של ברכה אקטואלית בכל אחד מהפרטים של כל אחד מהמסובים.

אורח הכבוד שהוזמן לשאת נאום מרכזי היה רבה הראשי של אנגליה, הלורד ד"ר הרב יונתן סאקס שליט"א. הרב יודע כנואם בחסד עליון, פה מפיק מרגליות, ומרצה בינלאומי מהטובים בעולם היהודי.

אבל בערב זה, הודו כולם, גם אלו הקרובים אליו, הוא נתן את 'נאום חייו' תרתי משמע.

במשא רהוט, באנגלית משובחת ומדוייקת, הוא פרס את משנת חייו ומסכת חייו, אותה הוביל לאורך כל השנים, המנהיג היהודי הגדול בעולם, הלא הוא הרבי, המשלח.

הוא בחר לבנות את הנאום סביב שלושה צמתים מרכזיים בחייו, בהם הוא פנה אל הרבי להתייעצות, ובכולם העלה אותו הרבי על דרך המלך, הוא היטיב לרגש את הקהל, לרכז את תשומת לבו, ובנאום בנוי לתלפיות הוא החדיר את ההכרה וההבנה שכששומעים בקולו של הרבי, מורה הנבוכים של הדור, לא רק שלא מפסידים שום דבר, אלא מרויחים מכל הכיוונים.

בחלקו השני של הנאום המיוחד, הוא התמקד במוטו של הכינוס, כשהוא מצטט באידיש עסיסית את הפתגם של ח' אייר מספר 'היום יום': "שליח איז דאך איין זאך מיט די משלח...עס געהט א חסיד, עסט א חסיד, שלאפט א חסיד".

בפאתוס רב הוא השליך את התובנות משני החלקים של הנאום, על השלוחים של הרבי ועל עולם השליחות, ברגש רב הוא הכריז:

"כל שליח הוא חסיד של הרבי 24 שעות ביממה, והוא מאיר את הלפיד שהרבי נתן לו להדליק עוד ועוד נרות ונשמות של העם היהודי, שליח הוא אחד ש"געהט אהבת ישראל, עסט אהבת ישראל, שלאפט אהבת ישראל".

בהתייחסות לאקטואליה הוא חידד את המסר: התשובה של הרבי למהפיכות של האביב הערבי, של גל האנטישמיות הגואה, של כל האיומים להשמדות היל"ת, זה רק אהבת ישראל, הוספה באור, הוספה בתורה אור.

המשפטים היו מבריקים, כל מילה מדודה, ומחיאות הכפיים הסוערות בסיומו של כל קטע, הרעידו את הטרקלין הענק.

בסיום הנאום, עמדו שלוחים רבים בעיניים דומעות ונרגשות, וניגשו אליו להודות לו מקרב לב עמוק על הנאום החסידי, התוכני, המרגש והמיוחד שהוא נתן בערב זה.

*

לאחר הפסקה והגשת המנה העיקרית, פרס המנחה הרב קוטלרסקי את רשימת התודות לאנשים המרכזיים ששותפים להצלחה של הערב המיוחד והענק הזה, שב"ה עבר ללא שום תקלה, והיה מוצלח מרומם ומיוחד, מהשנייה הראשונה שלו ועד האחרונה.

רגעים של דומייה, עת הכריז על כל אלו ששבקו חיים לכל חי ל"ע בשנה החולפת, עם מילים חמות ומרגשות לזכרם.

*

מעמד ה'ראל קאל' קיבל תפנית חדשה, ובעצם היסטורית, ר' משה ברוחו הטובה התבדח עם הקהל שהוא מזדקן, ועל כן הוא החליט לקחת כוח מהצעירים. להפתעת הקהל הגדול עלו בזה אחר זה ילדי השלוחים, ובדו שיח משעשע ומתוק, הם הזמינו את הקהל לעבור יחד אתם מיבשת אחת לרעותה, כשביניהם מכריז הרב קוטלרסקי בפאתוס רב את שמות המדינות, ומספר משפחות השלוחים.

על המרקעים, תמונות מתחלפות של הפעילות של השלוחים באותה מדינה, השלוחים מתרוממים מכסאותיהם, לקול תשואות חברים ידידים ומקורבים.

לפני כל מדינה בה מתגוררים השותפים העיקריים להצלחה של עבודת השליחות, מקדיש המנחה אזכור מיוחד של הנגידים: ר' לוי לבייב, ר' יקותיאל יהודה ראהר, ר' צבי הירש בוגלובוב, ר' דוד סלאגר, ר' אדוארד עלשטיין ועוד.

מדינות חדשות, שלוחים חדשים, משלחות מיוחדות, נציג ממשלת ישראל, שגריר של מדינה פלונית וקונסול של מדינה פלמונית, ר' משה בחן המיוחד בו חנן אותו אלוקים, לא מחסיר מאומה.

ואז, כאשר העולם כולו מתרומם, כאשר כל השלוחים, הנגידים, התומכים, ההורים, כל האולם כולו על הרגליים, כמו פורצת מאליה המנגינה אותה אי אפשר להפסיק, ה'מארש' של ראש חודש כסלו.

שעה ארוכה רוקדים השלוחים בכל מקומות מושבותיהם, והמעגלים אין להם סוף, בבכי של שמחה והודייה, בהתרגשות שאין לתאר ובחדווה שעוד לא נולד הסופר שיוכל לתעד אותה נכונה, רוקדים כולם כתף אל כתף, על השטיחים האדומים או על הכסאות המרופדים, שמחה שאין לה גבולות.

*

חברת המדיה החב"דית JEM הפיקה סרטון וידאו מיוחד המביא את סיפורם של שלושה שלוחים שקבלו מענות מיוחדים לעידוד וחיזוק מהרבי, בזמנים קשים של שליחות, בעיתות משבר.

ההשקעה והמקצועיות הניבו את קטעי הוידאו המיוחדים, שליוו את כל מהלך הבאנקעט.

ברכת המזון חגיגית חותמת את הארוע המרשים, שבהחלט ניתן לומר כי היה המוצלח ביותר שהיה אי פעם, האוכל היה משובח, השירות מעולה, הצוותים של ההפקה הבימוי התאורה הסאונד עשו את עבודתם כיאה, התזמורת הנעימה למופת, הנאומים היו מיוחדים ובלתי נשכחים, ר' משה שיחי' האיש והאגדה, המנחה של הבאנקעט היה במיטבו, השלוחים שיחיו היו חתני השמחה הראשיים, ופשוט ההרגשה שהזדחלה בלב בארבע שעות הבלתי נשכחות של הבאנקעט לשנת ה'תשע"ב, שהרבי היה כאן. הרבי האציל את ברכתו הקדושה להצלחת הארוע הזה, הארוע של קידוש שם שמים, הארוע של ההצלחה של כל שליח באופן פרטי ושל כל משפחת השלוחים באופן כללי, שהצלחתם היא בעצם ההצלחה של מילוי השליחות הקדושה של הרבי.

המשך ההתוועדות של הכינוס, מתקיים בשעה זו בשני מוקדים מרכזיים, בקומת הכניסה של 770, בזאל הקטן ומבואותיו, וכמו כן בלובי בבניין משרד השלוחים.

ב' בכסלו תשע"ב