ב"ה ערב ש"ק, י"א תשרי תשפ"ב | 17.09.21
הדולר המופלא
הדולר המופלא צילום: מקור ראשון
אחרי המופת המדהים: תמונת הדולר נחשפת

אתר 'שטורעם' היה כלי התקשורת הראשון בעולם שהביא את הסיפור שמכה גלים בכל מקום ● אחרי שעברו כמה ימים מעת הפרסום, והעתקתו בכל כלי תקשורת בעברית ובשפות אחרות, מגיעה התמונה של 'הדולר שהציל' ● עיתון מקור ראשון שוחח עם השליחה שהעניקה את הדולר שקבלה בעצמה מידיו של הרבי, לפני 20 שנה בדיוק, לאמו של גלעד שליט
מקור ראשון

ביום שני השבוע התקשרה אביבה שליט לרבנית חנה קנטרמן ובישרה לה בהתרגשות: "חני, התאריך שמופיע על הדולר שנתת לי מהרבי מלובביץ' הוא יום שחרורו של גלעד – כ' בתשרי".

החשיפה בשטורעם: דולר מהרבי לגלעד

את הדולר קיבלה חנה קנטרמן, שהיא ובעלה אליהו משמשים כשליחי חב"ד בשכונת טלביה הירושלמית, מידיו של הרבי לפני עשרים שנה. חסידי חב"ד נהגו לכתוב על שטרות הדולר שקיבלו מהרבי במעמד חלוקת הדולרים את התאריך העברי ואת דברי הרבי שליוו את נתינת הדולר. קנטרמן כתבה: יום שלישי, כ' בתשרי, שנת תשא"נ, "ברכה והצלחה בכל העניינים". בשבוע שעבר, בדיוק 20 שנה אחרי, ביום שלישי, כ' בתשרי, גלעד שליט שב אל הוריו חי, בריא ושלם.

משפחת קנטרמן נקשרה אל משפחת שליט כשזו ישבה באוהל המחאה הירושלמי. בכל שלישי בערב הייתה קנטרמן מבשלת ארוחה חמה, ומביאה אותה אל משפחת שליט. "המטרה שלי הייתה לתת להם עשר דקות של שמחה, בתוך כל העצב שלהם", מספרת קנטרמן בשיחה טלפונית עם 'מקור ראשון', "להסיח את דעתם מהדאגה הגדולה, ולו לזמן קצר".

כשקנטרמן נסעה ל'כנס שלוחות' (שליחות של הרבי), היא ביקשה לשמח את אביבה שליט במתנות. "ידעתי שהיא לא תסכים לקבל דבר", היא מספרת, "אביבה תמיד אמרה: אני רק רוצה את גלעד. אבל אז עלה בדעתי לתת לה דולר שקיבלתי מהרבי, כדי לתת למשפחה חלון של תקווה ועידוד, לחזק אותם".

בערב פסח האחרון, הגישה חנה קנטרמן לאביבה שליט את השטר. שליט כרכה אותו בניילון בלמינציה, ושמרה בתיקה. "זו הייתה תקופה שלא היו להם שום ידיעות לגביו, וכל מה שרציתי זה לעשות מחווה של אהבת ישראל, להעניק להם קצת כוח עד שיהיו בשורות טובות". עוד באותו ערב קרא נתניהו לנועם ואביבה שליט, והודיע להם כי הוא מחליף את המתווך חגי הדס בדוד מידן. מאז שמידן, שנעזר בגרשון בסקין, נכנס לתפקיד, משפחת שליט החלה לקבל מידע בתדירות גבוהה יחסית.

בימים האחרונים, לאחר שחרורו של גלעד, עלה בדעתה של קנטרמן רעיון: היא נזכרה שהתאריך על השטר שקיבלה מהרבי לפני 20 שנה היה יום כלשהו בתשרי. היא שלחה לאביבה שאלה ב-sms, אם היא מוכנה לבדוק זאת למענה. שליט ניגשה אל השטר המנוילן, והופתעה לגלות את הכיתוב: "יום שלישי, כ' בתשרי". היא הראתה לגלעד את השטר מהרבי וסיפרה לו.

"הדולרים מהרבי אינם קמע", מדגישה קנטרמן, "אלא נתינת ברכה ליהודים. זו ברכת ברוך הבא לגלעד ואות שיש השגחה עליונה. לא רק מאמציו של ראש הממשלה היו כאן, אלא גם יד ה' שכיוונה את חזרתו הביתה בשלום – לרבי הרי הייתה אהבת ישראל כזו שהרגישה יהודי במצוקתו אפילו אם היה נמצא רחוק מאוד".

שליט שאלה את קנטרמן אם תוכל להשיב לה את הדולר, אולם זו סירבה: "האם צריך הוכחה טובה יותר לכך שהדולר הזה שייך לכם?", שאלה אותה.

בני משפחת שליט התוודעו לסוד שהסתתר מאחורי שטר הדולר שנמסר מהרבי לאורך כל ימי השבי והגיבו בהתרגשות רבה. מקורב למשפחה שראה את הדולר בעיניו אמר ל'מקור ראשון' כי אביבה בדקה שוב ושוב את הדולר כלא מאמינה. היא ביקשה מהרבנית חנה קנטרמן אישור להשתמש בדולר ולהציגו. גם יואל שליט, אחיו של גלעד, אישר את סיפור הדולר, התאריך וברכת הרבי.

כ"ח בתשרי תשע"ב
הדולר
הדולר