ב"ה יום חמישי, י"ז תמוז תשפ" | 09.07.20
הרב בלוי והרב סורוצקין. משמאל, הגראי"ל שטיינמן
הרב בלוי והרב סורוצקין. משמאל, הגראי"ל שטיינמן צילום: שטורעם
"לשתף פעולה עם חב"ד? מה השאלה בכלל" ● בלעדי

שיתוף פעולה יוצא דופן וראשון מסוגו נרשם בימים אלו שלקראת חג הפסח, בין רשת הכוללים הליטאים 'עטרת שלמה' בראשותו של הרב שלום בער סורצקין, לבין כולל חב"ד, בהנהלתו של הרב שלום דוכמן
מערכת שטורעם

שיתוף פעולה יוצא דופן וראשון מסוגו נרשם בימים אלו שלקראת חג הפסח, בין רשת הכוללים הליטאים 'עטרת שלמה' בראשותו של הרב שלום בער סורצקין, לבין כולל חב"ד, בהנהלתו של הרב שלום דוכמן.

מידי שנה מחלקים בכוללים סל מצרכים גדול לכבוד הפסח, המכים מצות, בשר, עופות ומוצרי יסוד נוספים. בשנים האחרונות משתפת הנהלת הכוללים פעולה עם רשת 'המקום הנכון', בבעלותו של ר' שלום לבנהרץ, שהפנה את הרב סורוצקין ל'כולל חב"ד', משם הייתה הדרך קצרה לשיתוף פעולה.

כולל חב"ד מארגן מידי שנה אלפי סלי מזון בשווי מאות שקלים, ולאחר שהנהלת 'עטרת שלמה' פנתה אליו, הוצע להם סל מצרכים בשווי אלף שקל תמורת סבסוד מחצית הסכום.

כך, לפי ההצעה, הנהלת כולל 'עטרת שלמה' תשלם חמש מאות שקל לכולל חב"ד, היא גם תספוג חלק מהעלות הנוספת והאברכים המונים כ1700 נפש ישלמו על הסל רק סכום סמלי.

בהנהלת הכולל היו שהתנגדו למהלך של שיתוף פעולה עם חב"ד. הנושא הועלה לדיון אצל הגראי"ל שטיינמן, הדמות הרוחנית העומדת בנשיאות הכולל. הרב שטיינמן אמר בתגובה כי הוא כלל לא מבין את השאלה.

עם אישורו של הרב שטיינמן, הפרוייקט יצא לדרך והאברכים יזכו לקבל ארגז מצרכים גדוש בכל טוב. נמסר כי בקרוב יחל שיתוף פעולה נוסף עם רבנים וכוללים מכובדים בציבור הליטאי.

הרב מנדי בלוי, מנכ"ל כולל חב"ד אומר לשטורעם: "כולל חב"ד מסייע מאז ומתמיד מעבר לעזרה המסיבית לחסידי חב"ד בארץ ולשלוחים, בצורה משמעותית מאד, גם לעוד עשרות אלפי משפחות, כולל המגזר החסידי והליטאי, בקרית ספר ובמקומות נוספים. מבחינתנו אין מדובר בחידוש. זו הפעם הראשונה שאנו עובדים מול כוללים, כי על פי רוב העבודה שלנו הייתה מול וועדות הצדקה".

י"ט באדר ב' תשע"א